امکان ثبت نام نهضت مسکن در همه شهرها فراهم می شود

به گزارش مجله گوگل ایرانی، وزارت راه و شهرسازی با اعلام اینکه ثبت نام از افراد مجرد در طرح نهضت ملی مسکن پس از تصویب در شورای عالی مسکن اجرایی خواهد شد، از فراهم شدن شرایط بازگشایی تمامی شهرها برای این طرح خبر داد.

امکان ثبت نام نهضت مسکن در همه شهرها فراهم می شود

به گزارش خبرنگاران، وزارت راه و شهرسازی از ثبت نام در 726 شهر در طرح نهضت ملی مسکن خبر داد و اعلام کرد ثبت نام در 674 شهری که هنوز بازگشایی نشده در دستور کار قرار گرفته است. به محض تامین نیازهای تجهیز و توسعه سامانه ثمن، امکان نام نویسی در شهرهای به جای مانده وجود دارد.

آخرین شرایط ثبت نام مجردها

تازه ترین شرایط ثبت نام مجردها در طرح نهضت ملی مسکن نیز گویای آن است که دستورالعمل مربوطه هنوز تدوین نشده و پس از تصویب در شورای عالی مسکن اجرایی خواهد شد. در حال حاضر ثبت نام بانوان مجرد بالای 35 سال، معلولان، بیماران خاص و نخبگان علمی وآقایان مجرد بالای 45 سال در سامانه میسر است. پس از ابلاغ دستورالعمل مجردان بالای 25 سال می­ توانند ثبت ­نام کنند اما در زمان تحویل واحد باید متأهل باشند.

همچنین پالایش متقاضیان هم زمان با ثبت نام در حال انجام است. پاسخ اولیه تمامی استعلامات از جمله نداشتن سابقه فرم ج، سابقه مالکیت و تسهیلات بانکی خرید و ساخت به طور کامل در سامانه آمده است.

ثبت نام حدود 4 میلیون نفر در سامانه ثمن

بنا بر اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، از فاز اول تا پنجم طرح اقدام ملی مسکن یک میلیون و 461 هزار و 528 نفر و در طرح نهضت ملی مسکن طبق تازه ترین آمار یک میلیون و 351 هزار و 137 نفر ثبت نام کردند که در مجموع 3 میلیون و 812 هزار و 655 نفر متقاضی مسکن در سامانه نهضت ملی مسکن به نشانی tem.mrud.ir ثبت نام کردند.

در حال حاضر ثبت نام در 726 شهر در حال انجام است و در 674 شهر هنوز ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن آغاز نشده است. همچنین آخرین مهلت ثبت نام 15 دی ماه اعلام شده است.

بر اساس گزارش ارایه شده بازگشایی دیگر شهرها برای اجرای نهضت ملی مسکن نیز در دستور کار قرار گرفته است که طی دو مکاتبه در 29 آبان و 27 آذر امسال نیازهای مربوط به تجهیز و توسعه سامانه اعلام شده است. به محض تأمین این موارد آمادگی ثبت­ نام در تمام شهرها وجود دارد.

اصلاح استعلام های چهارگانه (سابقه سکونت، سابقه مالکیت، فرم ج و تاهل)

بر اساس اصلاحیه آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب 24 آبان امسال هیئت وزیران، فاقدین مسکن افراد سرپرست خانواری هستند که خود و افراد تحت تکفل آنان فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی بوده و از تاریخ 22 بهمن 1357 از هیچیک از امکانات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیر دولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند. اولویت بندی متقاضیان فاقد مسکن بر اساس اندازه تقاضای میانه هر استان در سامانه درخواست مسکن و بر اساس شاخص­هایی از قبیل نداشتن سابقه مالکیت، مدت زمان سکونت، اندازه درآمد و تعداد افراد خانوار انجام می­ شود. بهره­ مندی اشخاصی که مالک واحد مسکونی مشاعی هستند براساس متراژ و مرغوبیت در شهرها و روستاهای مختلف تعیین می­شود. موضوع این بند ظرف شش ماه پس از تصویب این آیین­ نامه از طریق وزارت راه و شهرسازی تدوین و ابلاغ می­ شود.

بر این اساس دستورالعمل مربوط به اولویت بندی سابقه سکونت و مالکیت متقاضیان فاقد مسکن و دارای مالکیت مشاعی بر اساس شاخص های تعیین شده از سوی وزارت راه و شهرسازی تدوین شده است که پس از تصویب در شورای عالی مسکن قابل اجرا خواهد بود.

بر اساس تصمیمات اتخاذشده در جلسه شورای عالی مسکن مورخ 25 آبان امسال، دستورالعمل مربوط به ثبت نام متقاضیان مجرد از سوی وزارت راه و شهرسازی تدوین و پس از تصویب در شورای عالی مسکن قابل اجرا خواهد بود.

بر اساس مفاد این دستورالعمل، متقاضیان مرد مجرد بالای 25 سال سن می توانند در طرح های حمایتی مسکن ثبت نام کند. همچنین تحویل واحد به آنها پس از اتمام ساخت و ایفای تعهدات متقاضی منوط به ارائه عقدنامه رسمی ازدواج است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1962

به "امکان ثبت نام نهضت مسکن در همه شهرها فراهم می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان ثبت نام نهضت مسکن در همه شهرها فراهم می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید