تبدیل کولرهای آبی به سیستم های سرمایشی و گرمایشی با قطعات سفال، کاهش 67 درصدی مصرف آب

به گزارش مجله گوگل ایرانی، محققان کشور کولرهای سفالی را عرضه کردند که با استفاده از پنل خورشیدی و المنت قادر به ایجاد سرمایش در فصل تابستان و گرمایش در فصول سرد زمستان است، ضمن آنکه این سامانه به دلیل استفاده از خاک رس، آب ورودی به آن تصفیه می گردد.

تبدیل کولرهای آبی به سیستم های سرمایشی و گرمایشی با قطعات سفال، کاهش 67 درصدی مصرف آب

مهندس مرتضی چابکی، مجری طرح در گفت وگو با مجله گوگل ایرانی طراحی و ساخت سفال جت و لوله های آبیاری را از دستاوردهای این مطالعات دانست و اضافه نمود: سفال جت سیستم سرمایشی و گرمایشی است و ماده اصلی ساخت آن از سفال است.

وی با بیان اینکه این سیستم قادر است دمای هوا را تا 24 درجه سانتی گراد بدون احتیاج به هیچ نوع موتور و یا کمپرسوری در فصل تابستان خنک می نماید، اظهار کرد: در این سیستم 1200 قطعه سفال استفاده شده است و با یک مخزن آب در بالا و یا پمپی در پایین، آب داخل کولر، خنک می گردد.

چابکی، منابع انرژی این سیستم را پنل خورشیدی دانست و یادآور شد: فن این کولر سفالی با استفاده از انرژی خورشیدی آغاز به حرکت و خنک کردن محیط می نماید.

وی با اشاره به کاربردهای این سیستم در فصل زمستان، شرح داد: این دستگاه با استفاده از دو المنت، حدود 4.5 تا 5 ساعت فعال می گردد و در مدت 24 ساعت به صورت خاموش قادر به گرم کردن محیط های بسته است.

این محقق با بیان اینکه این سیستم قابل کاربرد در مراکز صنعتی، اداری و خانگی دانست، گفت: این سیستم همچنین به منظور جلوگیری از یخ زدگی محصولات کشاورزی قابل استفاده است؛ چراکه عملکرد این سیستم با پنل خورشیدی است و با نصب 4 تا 5 دستگاه از این سیستم در اطراف اراضی کشاورزی، می توان مانع از یخ زدگی محصول شد.

وی استفاده از لوله های سفالی برای عبور آب را از دیگر مزایای این سیستم ذکر کرد و ادامه داد: این سیستم به گونه ای طراحی شده که وقتی آب در داخل لوله های سفالی وارد می گردد، تصفیه می گردد. خانواده خاک رس به صورت هوشمند یون کلسیم را جذب و یون سدیم را از خود دور می نماید.

چابکی اضافه نمود: با چنین روشی، می توان کولرهای آبی را به کولرهای سفالی تبدیل کرد که دو برابر بیشتر از کولرهای آبی، هوا را خنک می نماید؛ در حالی که 67 برابر میزان مصرف آب را کاهش می دهد.

این محقق با تاکید بر اینکه این سیستم، مرکزی است، شرح داد: در این مدل پوشال کولرهای آبی حذف می گردد و با استفاده از ریموت کنترلی که بر روی آن نصب می گردد، می توان سیستم را روشن و داخل محیط های بسته را بدون احتیاج به برق خنک کرد.

چابکی به سیستم گردش آب در کولرهای سفالی اشاره نمود و اضافه نمود: بالای این سیستم دارای یک کوزه حاوی زغال فعال و ماسه بادی است که آب، داخل آن شده و تا 7 درجه سانتی گراد خنک و تصفیه می گردد و آب تصفیه شده و خنک شده بدون هیچ پمپی وارد رادیاتور سیستم می گردد و به این طریق رادیات و فن آغاز به کار می نماید و سرما وارد محیط خواهد شد.

وی همچنین به سیستم پنل خورشیدی اشاره نمود و یادآور شد: پنل خورشیدی به عنوان سایه بان سیستم نصب می گردد و هزینه های مربوط به سقف و سایه بان کولرها حذف خواهد شد و قادر به تامین انرژی مورد احتیاج کولر سفالی است و با استفاده از این روش برای این نوع کولر احتیاجی به گاز فریون نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 221

به "تبدیل کولرهای آبی به سیستم های سرمایشی و گرمایشی با قطعات سفال، کاهش 67 درصدی مصرف آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل کولرهای آبی به سیستم های سرمایشی و گرمایشی با قطعات سفال، کاهش 67 درصدی مصرف آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید