تشکیل اولین جلسه علمی و اجرایی کارگاه معماری خشتی و کنفرانس بین المللی یزد در مجموعه نیاوران

به گزارش مجله گوگل ایرانی، اولین جلسه علمی و اجرایی کارگاه معماری خشتی و کنفرانس بین المللی شهر جهانی یزد روز گذشته هفتم مردادماه در سالن کنفرانس مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار گشت.

تشکیل اولین جلسه علمی و اجرایی کارگاه معماری خشتی و کنفرانس بین المللی یزد در مجموعه نیاوران

به گزارش مجله گوگل ایرانی به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، این جلسه با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید احمد محیط طباطبایی رئیس کمیته ملی موزه های ایران و مشاور رئیس پژوهشگاه، رسول وطن دوست رئیس گروه حفاظت ایکوم ایران و مدیر کارگاه و کنفرانس بین المللی یزد، سید رحمت اله رئوف حنان مدیر مجموعه نیاوران و جمعی از کارشناسان و پیشکسوتان حوزه مرمت و معماری با هدف هم اندیشی و برنامه ریزی اجرایی در مورد برگزاری کارگاه و کنفرانس بین المللی شهر یزد در بهمن ماه سال جاری برگزار شد.

سید رحمت اله رئوف حنان مدیر مجموعه نیاوران با ابراز خرسندی از میزبانی این جلسه به ارائه گزارشی از اهم اقدامات اجرا شده در این مجموعه در بخش های مختلف فنی، مرمتی و همچنین فرهنگی در طول 28 ماه فعالیت مدیریتی خود پرداخت.

او در این گزارش به انجام 11 پروژه فنی در این مجموعه با همکاری شورای فنی و راهبردی، تعریف 27 پروژه مرمتی در زمینه شناسایی و ساماندهی آثار، 17 برنامه فرهنگی در سطح ملی و بین المللی و همچنین برنامه های فرهنگی اجرا شده در ایام نوروز و هفته میراث فرهنگی سال جاری اشاره کرد.

رسول وطن دوست رئیس گروه حفاظت ایکوم ایران و مدیر کارگاه و کنفرانس بین المللی یزد نیز با خوشامدگویی در مورد اهداف برگزاری این جلسه گفت: این جلسه با موضوع بحث و بررسی در مورد ویژگی های دو رویداد پیش رو یعنی برگزاری اولین کارگاه بین المللی معماری خشتی شهر میراث جهانی یزد و کنفرانس بین المللی یزد که در بهمن ماه سال 97 در این شهر برگزار می شود تشکیل شده است.

وطن دوست اذعان کرد: ثبت بافت تاریخی شهر کهن یزد در فهرست میراث جهانی امکان بهره برداری فرهنگی، آموزشی، علمی و گردشگری از این شهر یکتا در جهان را بیش از پیش فراهم کرده و این ثبت را می توان گام اول در حرکت به سوی هدفی محسوب کرد که مقصد نهایی آن تعیین جایگاه واقعی یزد در سطح جهان و استفاده از این ظرفیت برای توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آن است.

او در مورد فواید و مزایای ثبت جهانی این شهر به عنوان یک پایگاه معماری خشتی افزود: شهر تاریخی یزد یکی از باارزش ترین و مهمترین شهرهای تاریخی جهان به شمار می آید و از نظر معماری خشتی و سنت زنده این گونه معماری شاید سرآمدترین شهر جهان باشد. با این وجود، ضروری است فعالیت های دوچندانی همچون برگزاری این دو رویداد در مورد شهر یزد برنامه ریزی و صورت گیرد تا همانگونه که سایر شهرهای جهانی مقصد پژوهشی و فرهنگی اندیشمندان و گردشگران قرار گرفته اند، یزد نیز از ظرفیت فراوانی که دارد بهره بردای کرده و پیوسته در فهرست پژوهشگران، علاقمندان و گردشگران جهان قرار داشته باشد.

وطن دوست در ادامه به ضرورت قرارگیری شهر جهانی یزد در برنامه میراث جهانی معماری خشتی یونسکو اشاره کرد و گفت: با وقوع چنین امری می توان از همکاری و کمک سازمان های مختلف جهانی از جمله یونسکو، ایکوموس، مراکز آموزشی و پژوهشی ذیربط داخلی و خارجی به عنوان حامی علمی و اجرایی برنامه ها بهره برد تا علاوه بر سرآمد شدن این شهر به عنوان یک مقصد علمی، پژوهشی و گردشگری برای برگزاری مستمر این گردهمایی گام برداشت.

مدیر کارگاه و کنفرانس بین المللی یزد در سرانجام سخنان خود به ارائه گزارشی از اقدامات و تعاملات اجرا شده در مورد برگزاری این دو رویداد پرداخت.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور نیز در این جلسه گفت: همه حاضران با موضوع ایجاد یک دستاورد مهم در یزد اتفاق نظر دارند، دستاوردی که در سطح جهانی مطرح شود. از اینرو تحقق اقدامات و پیشنهادات مطرح شده در این جلسه ضروری است.

او در ادامه ضمن تأکید بر لزوم مشارکت مردم، جامعه تخصصی و دستگاه های نظارتی در این زمینه، وجود یک هیئت راهبردی برای تحقق اهداف را ضروری دانست و افزود: کارگاه ها باید قابل رؤیت باشند و تمامی استانداردها را رعایت کنند تا بتوان به بررسی تفاوت ها، پیش و پس از جهانی شدن شهر یزد پرداخت.

سید احمد محیط طباطبایی رئیس کمیته ملی موزه های ایران و مشاور رئیس پژوهشگاه نیز به بحث پیرامون حل مسائل این منطقه پرداخت و افزود: در کارگاه بین المللی پیش رو باید علاوه بر توجه به ظرفیت ها و چالش های شهری، به مباحث تاریخی و فرهنگی یزد نیز توجه شود و مسائل این شهر از جمله کم آبی و خشکسالی آن که منجر به مهاجرت ساکنان آن می شود باید به صورت ریشه ای حل شود.

او در ادامه پرداختن به تجربه تاریخی، نوع معماری و رفتارهای اقلیمی این شهر جهانی به عنوان یک بحران سیاسی و اجتماعی را در این رویداد ضروری دانست.

سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز در سرانجام این جلسه هم اندیشی گفت: کشور ما کوهستانی است و در گذشته دسترسی به سنگ آسان بوده ولی برای شناخت شهر یزد باید اول خشت را بشناسیم تا بتوانیم مشکل آن را حل کنیم. از این رو ثبت جهانی شهر یزد فرصتی است تا خشت و بافت خشتی را بشناسیم و با تأمل نظری در این موضوع بتوانیم آن را به جهان بشناسانیم.

اولین جلسه علمی و اجرایی کارگاه معماری خشتی و کنفرانس بین المللی شهر جهانی یزد با بحث و مصاحبه حاضران و ارائه پیشنهاد در مورد محورهای اصلی کنفرانس، کمیته های علمی و اجرایی این دو رویداد و چگونگی همکاری سازمان ها و ارگان های مختلف روز گذشته به کار خود سرانجام داد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 23 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 231

به "تشکیل اولین جلسه علمی و اجرایی کارگاه معماری خشتی و کنفرانس بین المللی یزد در مجموعه نیاوران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل اولین جلسه علمی و اجرایی کارگاه معماری خشتی و کنفرانس بین المللی یزد در مجموعه نیاوران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید