تلخی و شیرینی های فوق لیسانسه ها

به گزارش مجله گوگل ایرانی، روزنامه خراسان - مائده کاشیان: 16 قسمت از نیمه اول سریال طنز فوق لیسانسه ها به کارگردانی سروش صحت روی آنتن رفته است و حالا این مجموعه کم کم به قسمت های پایانی نزدیک می گردد.

تلخی و شیرینی های فوق لیسانسه ها

قرار است ادامه فوق لیسانسه ها پس از خاتمه سریال های نوروز 99 و پیش از ماه رمضان، در 20 قسمت پخش گردد، وقفه ای که شاید چندان به نفع فوق لیسانسه ها نباشد. به بهانه نزدیک شدن به خاتمه نیمه اول، درباره نقاط ضعف و قوت فصل سوم این مجموعه نوشته ایم.

همچنان بامزه

فوق لیسانسه ها کمدی است و طبیعتا اولین توقعی که از آن داریم این است که مخاطب را بخنداند و نسبت به دو فصل قبلی، بار طنزش کم نشده باشد. فصل سوم لیسانسه ها از این نظر، توقع مخاطب را برآورده نموده و همچنان در خنده دریافت از تماشاگر، آن هم نه به هر قیمتی، پیروز است.

نقد اجتماعی که پشت شوخی هاست، کنایه ها و ارجاعات بامزه به برخی برنامه های تلویزیون و حتی رادیو، همچنان در فصل سوم ادامه دارد و حتی بیشتر شده. برنامه تقویم تاریخ یکی از برنامه های خاطره انگیز رادیو است که در برخی از سکانس های سریال اشاره بامزه ای به آن شده است. روی هم رفته اگر بخواهیم درباره وجه کمدی سریال قضاوت کنیم باید بگوییم شوخی ها در این فصل نیز خوب از آب درآمده است.

اثر مثبت تخیل و فانتزی

یکی دیگر از جذابیت های فصل سوم، فانتزی ها و صحنه های تخیلی سریال است که نسبت به فصل گذشته بیشتر شده. مثلاً در قسمت شانزدهم که یک شنبه شب پخش شد، دیدیم که شخصیت مازیار توانست از خوشحالی پرواز کند یا در یکی از قسمت های قبلی، مازیار و آن مسافر معروفش سوار یک ماشین خیالی شدند و در خیابان حرکت کردند!

حضور فرشته همسر محمود در قالب روح، در قصه حفظ شده و به تازگی سروکله منشی خیالی محمود که گاهی فقط صدای او را می شنویم نیز پیدا شده است! همین وجه تخیلی و فانتزی سریال، تجربه جدیدی برای مخاطب بوده و باعث شده اتفاقات بامزه و جذابی در قصه رخ بدهد.

گروه بازیگران خوب

یکی از برگ های برنده سریال از همان فصل اول، حضور بازیگر توانمندی مانند هوتن صبور در سریال بود. صبور همچنان ستاره فوق لیسانسه ها است و وزنه مهمی برای سریال به حساب می آید. او پس از حضور درخشان خود در شبی که ماه کامل شد، بیشتر در این سریال زیر ذره بین نهاده شد و به همین علت، نقش او در فصل جدید نسبت به فصل گذشته، پررنگ تر هم شد.

دیگر بازیگران مانند کاظم سیاحی، سیاوش چراغی پور، بیژن بنفشه خواه و عزت ا... مهرآوران هم بازی های خوبی داشته و هرکدام نقش مهمی در باورپذیری روابط میان کاراکتر ها دارند.

یک نواختی شخصیت ها

با همه این ها نمی توان فصل جدید سریال لیسانسه ها را کامل و بی نقص دانست. یکی از ضعف های مهم این فصل، یک نواختی شخصیت هاست که باعث شده آن ها به دام تکرار بیفتند. اگرچه که سه کاراکتر اصلی یعنی حبیب، مسعود و مازیار به مقطع کارشناسی ارشد رسیده اند، اما شرایط زندگی آن ها و ویژگی های شخصیتی شان نسبت به گذشته هیچ تغییر و تحول یا پیشرفتی ننموده و هیچ کدام نکته جدیدی برای مخاطب نداشته اند.

کمی تغییر در شرایط شخصیت ها می توانست اتفاقات جدید و جذابی در قصه خلق کند. شخصیت مازیار در خاتمه فصل گذشته با شادی ازدواج کرد و مثلا همین اتفاق می توانست سرآغاز ماجرا هایی جدید گردد، اما عجیب است که در ادامه قصه می بینیم او دوباره مجرد است و قصه ازدواجش با شادی از ابتدا آغاز شده است.

ریتم کند و کم اتفاق

قصه فوق لیسانسه ها کند و کم اتفاق جلو می رود. در قسمت های ابتدایی که ماجرای دستگیری زورگیر، چالش هایی برای حبیب و اطرافیانش ایجاد نموده بود، این ضعف کمتر به چشم می آمد، اما وقتی این ماجرا تقریبا به خاتمه رسید و اتفاقات پیرو آن مانند سلفی دریافت با حبیب دیگر بامزگی اولیه خود را نداشت، دست فوق لیسانسه ها از نظر قصه، بیشتر خالی به نظر می رسد.

به همین علت جنبه سرگرم کنندگی سریال، کمی کمرنگ شده و حتی گاهی حوصله مخاطب را سر می برد. گرچه گفتیم که بار کمدی فوق لیسانسه ها کم نشده، اما خنداندن مخاطب، نمی تواند جای سرگرم کننده بودن سریال را بگیرد.

منبع: برترین ها
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 556

به "تلخی و شیرینی های فوق لیسانسه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلخی و شیرینی های فوق لیسانسه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید