فراوری لنت های ترمز دوستدار محیط زیست، مقرون به صرفه تر و با کیفیت تراز نمونه های خارجی

به گزارش مجله گوگل ایرانی، پژوهشگران ایرانی، پیروز به ساخت و تجاری سازی مواد اصطکاکی دوستدار محیط زیست مناسب برای فراوری لنت ترمز شده اند.

فراوری لنت های ترمز دوستدار محیط زیست، مقرون به صرفه تر و با کیفیت تراز نمونه های خارجی

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،آیدا معزی پور مدیرعامل شرکت دانش سازان لنت مهراد با اعلام اینکه مراحل پژوهش فراوری این محصول، در دو بخش صورت گرفت، گفت: در بخش اول، تحقیقاتی در زمینه امکان استفاده از مواد لیگنوسلولزی در ساخت لنت ترمز و آزمون های مربوطه انجام شد که از سال 1387 تا 1395 به طول انجامید و نمونه مواد اصطکاکی برای ساخت چند دست لنت مورد استفاده قرار گرفته و از نظر کیفی، تایید شده است.

حذف مواد مضر

در بخش دوم، تحقیقاتی در جهت بهینه سازی فرمولاسیون در راستای حفظ محیط زیست و حذف مواد مضر، با توجه به مواد در دسترس و قابل تامین از منابع داخلی انجام شد.

در این بخش جهت رعایت قوانین نو زیست محیطی و کاهش قیمت تمام شده، مس، از فرمولاسیون حذف شده و کلیه آزمون های مورد احتیاج، روی نمونه های ساخته شده انجام شد.

این بخش تحقیق از سال 1397 تا 1399 به طول انجامید و طی آن، گروه محقق پیروز به ارائه ترکیب مواد اصطکاکی فاقد مس و پنبه نسوز که نوعی ماده سرطان زا است، شدند که تمام ویژگی های آن در حدود مجاز و مطلوب استاندارد است، هیچ صدایی در زمان ترمزگیری ایجاد نمی کند و افت ضرایب اصطکاک آن در دمای بالا مناسب بوده است.

مطابق با استاندارد ملی ایران

در بخش اول، نمونه های لنت ترمز با روشی کاملا صنعتی با فرمولی که در آن از ضایعات کشاورزی استفاده شده بود، در کارخانه تلدا خاوران قزوین ساخته شده و پس از ارسال نمونه ها به شرکت ساپکو که وابسته به ایران خودرو است، نمونه های لنت ترمز در آکرودیته شرکت لنت ساز مورد آزمون قرار گرفته و نتایج حاکی از این بود که ویژگی های آنالیز شده، مطابق با استاندارد ملی ایران است.

پس از طی این مرحله، در ادامه مجددا نمونه هایی با همان فرمول قبل ساخته شده و آزمون های تکمیلی برای آنالیز عملکرد واقعی لنت ترمز ساخته شده با مواد لیگنوسلولزی بر روی آنها اجرا شده است.

بهینه سازی فرمولاسیون

پس از آن با توجه به این که قوانین زیست محیطی نوی در سطح بین المللی در زمینه کاهش اندازه مصرف مس در فرمولاسیون مواد اصطکاکی وضع شد و با توجه به تحریم های اعمال شده و عدم دسترسی به مواد اولیه مورد احتیاج در فرمولاسیون، اقدام به بهینه سازی فرمول و ساخت نمونه نو و تکمیل آزمون ها شد.

مقرون به صرفه تر از نمونه های مشابه خارجی

در این مرحله، نمونه ها در شرکت لنت اتحاد ساخته شده و مورد آزمون قرار گرفتند. حتی نمونه های ساخته شده، روی ماشین، بسته شده و تست پیمایشی آن انجام شد.

قیمت تمام شده فرمولاسیون نیز محاسبه شده و تعیین شد با وجود کیفیت بسیار مناسب، قیمت تمام شده مواد اصطکاکی از نمونه های مشابه خارجی، مقرون به صرفه تر است.

پروژه ساخت لنت ترمز دوستدار محیط زیست، با دریافت تسهیلات مصوب معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مورد حمایت قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1936

به "فراوری لنت های ترمز دوستدار محیط زیست، مقرون به صرفه تر و با کیفیت تراز نمونه های خارجی" امتیاز دهید

1 کاربر به "فراوری لنت های ترمز دوستدار محیط زیست، مقرون به صرفه تر و با کیفیت تراز نمونه های خارجی" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری لنت های ترمز دوستدار محیط زیست، مقرون به صرفه تر و با کیفیت تراز نمونه های خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید