حیات در مریخ، فرضیه ای که چیزی تا اثبات آن باقی نمانده

به گزارش مجله گوگل ایرانی، یافتن حیات در مریخ یکی از آرزوهای همیشگی بشر بوده است. دانشمندان اخیرا در رابطه با حیات در سیاره مریخ به شواهد جدیدی دست یافته اند و در حال آماده شدن برای سفر به این سیاره هستند.

حیات در مریخ، فرضیه ای که چیزی تا اثبات آن باقی نمانده

خبرنگاران | سرویس علوم - یافتن حیات در مریخ پروژه ای بزرگ است که سال ها آغاز گشته است. در واقع باید بگوییم پیدا کردن حیات در دیگر نقاط کیهان بی پایان آرزوی همیشگی بشر بوده است. در این بین مریخ اولین کاندیداست. محققین سالیان طولانیست که با ارسال فضاپیمای بی سرنشین و و کاوشگر به دل این سیاره سرخ در پی نشانه های حیات بوده اند. این تحقیقات مدت ها ادامه داشته است و گاها نشانه های کوچکی پیدا شده که نشان میدهد این کاوش و تحقیقات قطعا بی نتیجه نیست و در پایان می تواند گواهی این باشد که مریخ میتواند خانه دوم زمینیان باشد.

حیات در مریخ سوالی که ذهن بشر را سال ها درگیر کرده

محققان معتقدند که مریخ یک پایگاه فرازمینی برای حفظ حیات است. هم اکنون که رفته رفته حیات در زمین با خطرات بسیاری همراه شده است و زنگ خطرها به صدا درآمده است بشر بیشتر از همیشه به دنبال راهی برای یافتن حیات در مریخ است.

این کنجکاوی و انگیزه برای ساختی زمینی دوم سازمان ها و شرکت های قدرتمند بسیاری را راضی به هزینه های میلیارد دلاری برای پرژوه های ارسال ربات ، مریخ نورد و فضاپیما به مریخ برای جستجوی حیات در مریخ کرده است. بسیاری از این پروژه ها شکست خوردند. به عنوان مثال یا اصلا به کره مریخ نرسیدند و یا اینکه نتوانستند شواهدی که نشانگر حیات در مریخ باشد به دست بیاورند. برخی از این پروژه ها هم که نتوانستند اطلاعاتی ارسال کنند.

با این حال در حال حاضر پروژه های پیروز و ماندگاری در سطح مریخ در حال اجرا است. مریخ نوردها اطلاعات بسیاری را به زمین مخابره میکنند و اخترزیست شناسان با امید بسیار در پی یافتن نشانه هایی برای حیات در مریخ هستند.

این همه تلاش احتمال دارد که در سرانجام نتیجه ای ساده داشته باشد: اینکه حیات در مریخ وجود ندارد. اما شوق رسیدن به نتیجه ، مخصوصا با پیشرفت تکنولوژی از اهمیت این موضوع نکاسته و بلکه هر روز بر اهمیت آن میفزاید.

این مورد مهم را هم نباید فراموش کرد که دانش و تکنولوژی انسان ها فعلا در حدی است که تنها میتوان رویای سفر به مریخ را به حقیقت تبدیل کرد. زیرا تنها سیاره ای که امکان سفر به آن در آینده ای نه چندان دور فراهم خواهد شد مریخ است و بقیه سیارات و قمرهای دارای حیات با سریع ترین سفینه های فضایی حداقل 10 سال با ما فاصله دارند. بماند که برخی از آن ها فاصله هایشان برابر با میلیون ها سال نوری است. بنابراین تلاش برای دستیابی به حیات در مریخ اهمیت بسیار بالایی دارد و نباید به این راحتی ها نا امید شد. یافتن روزنه ای امید میتواند دری باشد به پیروزیت های بزرگ و دنیایی تازه.

کشف اقیانوسی پیر که خبر از حیات در مریخ در میلیاردها سال قبل را میدهد

نکته ای که بیش از هر چیزی فرضیه امکان حیات در مریخ را تقویت میکند شواهدی است که از وجود اقیانوسی بزرگ در گذشته های دور مریخ خبر میدهد. شواهد حاکی از آن است که چیزی در حدود 5/3 میلیارد سال پیش نیمی از نیمکره شمالی مریخ توسط اقیانوسی عمیق در برگرفته شده بود. این خبر نوید از این میدهد که مریخ شرایط بیولوژیکی حیات بهتری نسبت به زمین داشته است.

با این حال هنوز امکان حیات در مریخ تایید نشده است زیرا ما هنوز نمیدانیم که چه بر سر این اقیانوس آمده است؟

تبخیر شده و به جو رفته، منجمد شده و یا به لایه های زیرین سیاره رفته است. شاید بهترین روش راه برای دستیابی به پاسخ این سوال سفر به مریخ و کاوش حرفه ای باشد.

کشف لوازمی شبیه به قاشق و دیگر لوازم زندگی در مریخ که نشانه حیات در مریخ هستند

تصاویر بسیار زیادی از دل مریخ هر روزه به زمین مخابره میشود. این تصاویر گاها دارای نقاط ابهام برانگیز و تعجب آور هستند. به عنوان مثال بارها شده اجسامی در این تصاویر مشاهده شوند که ما را به فکر فرو ببرند.

مشاهده اجسامی همچون قاشق، کفش، اسلحه، بقایای جانوران و خرابه های باستانی و ... همیشه ذهن محققین را کنجکاو و گاه آشفته ساخته است. با این حال ناسا معتقد است که مشاهده این اجسام تنها شبیه سازی ذهن انسان با ابزار زمینی است و چیزی جز خطای دید نیست و همیشه این مشاهدات را با قدرت رد میکند.

سکونت و حیات در مریخ، برنامه ای که ایلان ماسک دنبال می کند

ایلان ماسک یکی از ثروتمندترین و قدرتمندترین افراد دنیا و بیزنسمنی بسیار معروف و تاثیر گذار در دنیای تجارت و تکنولوژی است. او علاوه بر اداره دو کمپانی قدرتمند و مشهور خود با مام های تسلاموتورز و پی پال هم اکنون رویایی ویژه و خاص در سر خود می پروراند. رویایی که به گفته خودش 5 سال بیشتر تا تحقق آن فاصله نمانده است.

ایلان ماسک برنامه جذابی برای سکونت در مریخ دارد و تصمیم دارد طی 5 سال آینده فضاپیماهایی حامل ده ها سرنشین و خدمه به مریخ ارسال کند. این سفر پرهزینه و در عین حال آرمانی و رویایی تنها یک سفر تفریحی و توریستی نیست. بلکه هدف از ارسال انسان به مریخ, زندگی و ساخت شهر و ادامه حیات در کره ای دیگر است.

ایلان ماسک اخیرا در توییتی نوید از سفر به مریخ در 5 سال آینده داده است. او عنوان کرده که پروژه ای برای سفر به مریخ طراحی کرده است که این پروژه در مراحل خوبی پیش میرود. او ادعا کرده که به زودی به روشنی از پیشرفت های پروژه بزرگش در کنگرۀ بین المللی اخترشناسی( IAC) خواهد گفت. از قرار معلوم از شواهد پیداست که یک وسیله نقلیه چهل طبقه و دو بخشی بنام سیستم حمل و نقل بین سیاره ای که قرار است 100-200 نفر را به سیاره سرخ حمل کند برای این سفر بزرگ طراحی شده است.

سخن آخر:

دستیابی به حیات در مریخ بزرگترین هدف شرکت های بزرگ هوافضا همچون ناسا میباشد و برای این مهم تلاش های فراوانی میکند به نوعی که یکی از بزرگترین پروژه های ناسا سفر به مریخ است. امیدواریم که این زحمات به زودی نتیجه دهد و خانه دوم خود را بیابیم.

منبع: setare.com
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1429

به "حیات در مریخ، فرضیه ای که چیزی تا اثبات آن باقی نمانده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیات در مریخ، فرضیه ای که چیزی تا اثبات آن باقی نمانده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید