خبرنگاران سوز دل زائران در سوگ هشتمین خورشید

به گزارش مجله گوگل ایرانی، مشهد- خبرنگاران- 29 صفر سال جاری در سالروز شهادت جانسوز ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا (ع) حال و هوای دیگری بر مسلمین حاکم است، آنچنانکه مجاوران بارگاهش از عدم وصال و شهادت جانکاهش می سوزند و دلدادگان دور از سرزمین خورشید هشتم هم از درد فراق و هم از منع حضور در جوارش می جوشند و از سوز دل به سوگ جان می نشینند.

خبرنگاران سوز دل زائران در سوگ هشتمین خورشید

مشهدالرضا (ع) در سوگ هشتمین خورشید آسمان امامت و ولایت، ماتم سرا گشته و دست مجاوران حرم قدسی از هر جهت به سوی مضجع شریف ثامن الحجج (ع) بلند شده است و چون کشتی شکستگان در امواج دریای غم، چشم به دستان یاریگر ناخدای خویش دوخته اند تا آوارگان را به سامان رساند.

سوز آنان که عشق به امام رئوف را در دل دارند و در فاصله نزدیک به او برای شهادت جانگدازش به سوگ می نشینند، همین که حس می نمایند که این مرکز ثقل، منتظر همه دلسوختگان خود بوده است، چشمانشان خود به خود می جوشد، دستهایشان به سوی حرمش قد می کشد، گویی امام رئوف، تمام غریبان را به آغوش مهربان خود کشیده است، پس نایب الزیاره همه غایبان می شوند.

حزن حرم در هنگامه شهادت مولایش سنگین است، سوز دل عاشقانه آنان که در کنج صحن و سرایش ماوا گرفته اند و درد فراق را بر زبان می رانند، هر مومنی را میخکوب می نماید، بغض می ترکد و در برابر قبله هشتم زانو می زند و از درد فراق می گوید.

امروز نه تنها خیابانهای گرداگرد مضجع شریف ثامن الحجج (ع) بلکه نظر همه ساکنین این کلانشهر به گلدسته و رواق حرم قدسی ختم شده است، خاطره سوزانده شدن جگر امام رئوف با زهر مامون از ذهن این مردم پاک نمی گردد و با هر نوحه حزن انگیزی داغها تازه و دستها به سوی یار بلند می گردد.

این رسم عاشقی در دیار خورشید هشتم است که دلها فقط برای او بتپد، مومنین داغ دلها را به دست مرحمت او مرهم نهند، چون کبوتری بر گرداگرد گنبدش بچرخند، دل به گندمهای محبت او سپرند و اسیر پرواز در آسمان جوار او شوند.

اشتیاق دلسوختگان انیس النفوس در سالروز شهادت او برای اجابت رسم دلدادگی برتری می یابد، دوان دوان رهسپار حرم می شوند تا سایه مهربان او چون ابری سخاوتمند بر نیازشان ببارد و آنان را سیراب کند.

و اما سال جاری به خاطر شیوع بیماری همه گیر کرونا، برپایی عزاداریهای پرشور در حرم مطهر رضوی چون سالهای گذشته میسر نیست، اجتماعات عزاداران و هیاتهای مذهبی در خیابانهای منتهی به حرم و صحن و سرای حضرت دوست به صورت محدود و با رعایت فاصله اجتماعی و موارد بهداشتی انجام می گردد با این حال مومنان رسم عاشقی و دلدادگی در این روز را به جا می آورند.

هرسال در ایام دهه پایانی ماه صفر، هیات های مذهبی از استان ها و شهرستان های مختلف به مشهد سفر می کردند اما سال جاری، به دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا، این هیات ها از تشرف به بارگاه منور رضوی و عزاداری و سوگواری در این ایام محرومند، از همین رو خدام بارگاه نورانی ثامن الحجج (ع) با پرچم علی بن موسی الرضا(ع) ضمن حضور در مبدأ حرکت هیات ها با بسته های متبرک رضوی پذیرای معنوی هیات های مذهبی هستند.

در سالروز شهادت حضرت امام رضا(ع) گروه هایی از هیاتهای مذهبی مشهد بعد از اقامه نماز ظهر و عصر در صحن جامع رضوی با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی اجتماع خواهند کرد و ذاکران اهل بیت (ع) در این اجتماع به نوحه خوانی پرداخته و عزاداران همنوا با آنان به سوگ خواهند نشست.

در ایام پایانی ماه صفر حرم مطهر رضوی میزبان گروه هایی به نمایندگی از زائران است که برای نمونه، از آذری زبانان مقیم شهر مشهد دعوت شده که در حرم حضور یابند و به نمایندگی و نیابت از هیاتهای مذهبی آذری زبان که هرسال به این بارگاه منور مشرف می شدند، در صحن جمهوری اسلامی به عزاداری و سوگواری بپردازند. این برنامه ویژه عرب زبانان، یزدی ها و مازندرانی ها نیز برگزار می گردد.

برنامه عزاداری ویژه ای نیز از سوی آستان قدس رضوی برای نخستین بار در سالروز شهادت حضرت امام رضا(ع) در نظر گرفته شده که شامل مراسم روضه خوانی و قرائت زیارت ویژه بانوان در مدرسه خیرات خان با عنوان زینبیه، عزاداری نوجوانان در صحن امام حسن مجتبی (ع) با عنوان اینجا بهشت است، عزاداری ناشنوایان و نابینایان در حرم، مرثیه سرایی ویژه بچه ها و نونهالان در باغ رضوان است.

برگزاری آیین های خطبه خوانی و شام غریبان امام رضا(ع) نیز تغییر اندکی یافته، این دو ویژه برنامه در صحن انقلاب اسلامی و با حضور تعدادی از خادمان به نمایندگی از همه خدام و ارادتمندان به ساحت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) برگزار می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1296

به "خبرنگاران سوز دل زائران در سوگ هشتمین خورشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سوز دل زائران در سوگ هشتمین خورشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید