خبرنگاران کرونا عیدانه دید و بازدیدهای نوروزی

به گزارش مجله گوگل ایرانی، خرم آباد - خبرنگاران - دید و بازدیدهای نوروزی آمار ابتلای به کرونا را افزایشی نموده و بیم و ورود به موج چهارم کرونا و بالارفتن آمار بستری ها و سخت شدن شرایط را در لرستان روز به روز افزایش می دهد.

خبرنگاران کرونا عیدانه دید و بازدیدهای نوروزی

به گزارش خبرنگاران، عید باستانی نوروز هرساله در بین ایرانیان با آداب و رسوم کهنی توام بوده که دید و بازدیدهای نوروزی در میان این سنت ها صندلی ویژه ای دارند و تقریبا تمام خانواده های ایرانی پای بند به صله رحم و تازه شدن دیدارهای اقوام ودوستان هستند اما از زمان شیوع ویروس کرونا تا به امروز 2 نوروز تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته است.

بسیاری از خانواده ها سعی در کم رنگ کردن دید و بازدید ها دارند و حتی به برقراری تماس های تصویری و تبریک ها و دیدارهای مجازی نیز به ایمد ریشه کن شدن بیماری کووید 19 راضی هستند اما در این میان بعضی از خانواده ها به بهانه های مختلف توجه چندانی به رعایت پروتکل های بهداشتی ندارند و به سبک سال های گذشته در رفت و آمد مهمانی های نوروزی هستند.

برگزاری مهمانی ها و دورهمی های نوروزی در فضای بسته منازل و فاصله های بسیار کمتر از حدمجاز مهمانان را با عیدانه جدیدی به نام ویروس کرونا بدرقه می نماید و امکان ورود به موج چهارم را روز به روز افزایش می دهد.

بعضی از کارشناسان تاکید به برگزاری دورهمی ها و مهمانی ها در تعداد کم و محدود در فضای با رعایت پروتکل های بهداشتی دارند اما واقعیت این است که بسیاری تصور می کنند ویروس کرونا در میان خانواده ها و جمع های محبت آمیز حضور ندارد در حالیکه کاملا برعکس است و ویروس کرونا به همگان اثبات نموده هیچ حدو مرزی را نمی شناسد و در بین خصوصی ترین و صمیمی ترین جمع ها نیز خود را به راحتی جای می دهد.

سال گذشته که ویروس کرونا برای مردم ناشناخته تر بود بیشتر افراد جامعه سعی بر حضور در منازل و دوری از تجمعات و دورهمی ها داشتند اما متاسفانه سال جاری تعداد بسیار کمی از افراد قائل به این موضوع هستند و تقریبا مهمانی ها و دورهمی ها در تمام خانواده های لرستان رونق گرفته و بازار دید و بازدیهای فامیلی گرم است و این امر رعایت بیش از پیش پروتکل ها را برای همگان ضروری می نماید.

شرایط کرونا در سه شهر لرستان نارنجی است

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونای لرستان خاطرنشان کرد: براساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اکنون سه شهر لرستان در شرایط نارنجی کرونا قرار دارند.

احمد حسین فتایی گفت: براساس این اعلام اکنون شهرستان های خرم آباد، الیگودرز، ازنا، کوهدشت، دلفان، سلسله، رومشگان و چگنی در شرایط زرد و شهرستان های بروجرد، دورود و پلدختر در شرایط نارنجی کرونایی قرار دارند.

وی ادامه داد: بر همین اساس از تمامی مردم استان تقاضا شده در مورد رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی و استفاده مداوم از ماسک، کاهش تردد های غیر ضروری شهری و مسافرت های بین شهری و به ویژه عدم حضور در تجمعات خطر آفرین اهتمام بیشتری را اعمال کنند.

فتایی مطرح کرد: با توجه به شرایط پر ریسک استان، عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و محدودیت های اعلام شده، موجب بازگشت کل استان به شرایط نارنجی و افزایش تعداد مبتلایان و مرگ و میر می گردد.

شمار مبتلایان به کرونا در لرستان به 71هزار و 708نفر رسید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: تعداد مبتلایان به کرونا در این استان تا به امروز به 71 هزار و 708 نفر رسیده است.

مریم کوشکی خاطرنشان کرد: تا به امروز یک هزار و 366 نفر از مردم این استان به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند.

وی اضافه نمود: 246هزار و 18نفر کل نمونه های ارسالی تست کرونا در لرستان بوده از این تعداد 244هزار و 517 جواب داده شده که از این تعداد 71هزار و 708نفر مثبت و 172هزار و 809نفر منفی بوده اند.

به گفته وی همچنین 170نفر که یا کرونای آنان تایید شده یا مشکوک بوده در بیمارستان های استان بستری هستند.

کوشکی با بیان اینکه کرونای انگلیسی هم وارد لرستان شده، اضافه نمود: مردم استان با دوری از تجمعات و دورهمی و رعایت پروتکل های بهداشتی از خود و فرزندانشان مراقبت کنند.

وی ادامه داد: بر همین اساس از تمامی مردم لرستان تقاضا می گردد در مورد رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی و استفاده مداوم از ماسک، کاهش ترددهای غیر ضروری، مسافرت های بین شهری و حذف تجمعات خطر آفرین از جمله حضور در آرامستان ها اهتمام بیشتری داشته باشند.

وی یادآور شد: با ادامه فرایند موجود، احتمال بازگشت استان به شرایط نارنجی طی هفته های آینده احتمال دارد که افزایش تعداد مبتلایان و مرگ و میر را به دنبال خواهد داشت.

براساس اعلام معاونت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد استانی شهرستان های خرم آباد، الیگودرز، کوهدشت، چگنی، رومشکان، ازنا، دلفان و سلسله در شرایط آبی و زرد و شهرستان های دورود، پلدختر و بروجرد در شرایط نارنجی شیوع کرونا قرار دارند.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1508

به "خبرنگاران کرونا عیدانه دید و بازدیدهای نوروزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا عیدانه دید و بازدیدهای نوروزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید