خیز مراکز جامع سلول های بنیادی برای کسب بازارها ، رشد 80 برابری خدمات و محصولات در این حوزه

به گزارش مجله گوگل ایرانی، ایران در حالی که در راستا کشور برتر سلول های بنیادی است، محصولات و خدمات این فناوری رشدی 80 برابری داشته است.

خیز مراکز جامع سلول های بنیادی برای کسب بازارها ، رشد 80 برابری خدمات و محصولات در این حوزه

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فناوری سلول های بنیادی حوزه ای راهبردی در پزشکی است که دستاوردهای آن، امیدواری برای درمان بسیاری از بیماری ها را افزایش داده است.

مراکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه ها، یکی از مهمترین زیرساخت های توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی در کشور بوده که در استان های بزرگ و کلان منطقه های علوم پزشکی کشور ایجاد و در حال توسعه هستند.این مراکز با تمرکز بر حیطه هایی چون آموزش، تحقیقات و تربیت منابع انسانی ، توسعه فناوری و تجاری سازی و بازار محصولات سلولی و توسعه خدمات بالینی مبتنی بر فناوری علوم سلولی فعالیت دارند.

این مراکز، در توسعه 3 حوزه آموزشی، تحقیقات و فناوری و خدمات درمانی و عقد تفاهم نامه ها فعالیت می نمایند.

خیز مراکز جامع برای کسب بازارها

مراکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، شناسایی، توانمندسازی، توسعه و راهبری ظرفیت های دانش و فناوری، تجاری سازی دانش و فراهم کردن فضایی مناسب برای شکوفایی و بهره مندی از علوم سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی است.

جنس حمایت معاونت علمی از پژوهش ها، به شکلی است که ختم به حصول راهکارهای محصول محور جهت درمان بیماری ها و حضور فعال در بازارهای جهانی و کسب سهم مناسبی در راستای استقلال و توسعه اقتصادی کشور گردد.

ماموریت این مرکز در دو حوزه اصلی توسعه آموزش و پژوهش در زمینه های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در سطح ملی و بین المللی و فناوری و تجاری سازی یافته های پژوهشی به منظور ارائه خدمات درمانی جهت بیماری های لاعلاج یا صعب العلاج تعریف شده است.

ظرفیت سازی و توانمندسازی و توسعه دانش و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، تجاری سازی و فراوری ثروت از دانش و توسعه بهره وری و خلق ارزش، از جمله ارزش های این ماموریت است.

تعدد مراکز

مراکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی کشور شامل پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، شیراز، تهران، کرمان، ایران، شهید صدوقی یزد، کرمانشاه، مشهد، دانشگاه صنعتی شریف و تربیت مدرس است که با توسعه این مراکز، برای تحقق افزوده شدن سایر دانشگاه های علوم پزشکی به این لیست جای امیدواری وجود دارد.

رتبه ایران در سلول های بنیادی

در حال حاضر ایران از لحاظ فراوری مقالات در حوزه علوم سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دارای رتبه نخست میان کشورهای اسلامی است.افزایش سرمایه گذاری مادی و معنوی در این حوزه منجر به تصاحب جایگاه های بهتر در منطقه و جهان شده است.

البته ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اهدافی را بر اساس این سند ملی متصور شده است که از آن جمله می توان به خوداتکایی ملی 90 درصدی در فراوری و تجهیزات آزمایشگاهی، کسب 2 درصد از ارزش بازار جهانی مرتبط با سلول های بنیادی، فراوری دانش و فناوری های نوین تا ارتقا به رتبه دهم جهان، مشارکت بخش خصوصی در تحقیقات، توسعه فناوری و فراوری ثروت و دستیابی به استقلال و خودکفایی در انواع بانک های سلولی ملی مرتبط اشاره نمود.

حمایت از دانش بنیان ها

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، متناسب با احتیاج داخلی و پیشبرد اهداف جهانی، توجه به طرح های دانش بنیان این حوزه را در اولویت های خود قرار داده است به گونه ای که تنها در سال 1399، بیش از 200 میلیارد ریال تسهیلات اقتصادی از سوی ستاد در اختیار شرکت های دانش بنیان برای اجرای طرح های فناورانه نهاده شد.

تا امروز از 16 محصول فناورانه و ایران ساخت حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رونمایی شده است.ضمن اینکه شرکت های دانش بنیان از سال 92، به بیش از 160 شرکت افزایش یافته اند که رشد 80 برابری را نشان می دهد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 آذر 1400 بروزرسانی: 30 آذر 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1861

به "خیز مراکز جامع سلول های بنیادی برای کسب بازارها ، رشد 80 برابری خدمات و محصولات در این حوزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیز مراکز جامع سلول های بنیادی برای کسب بازارها ، رشد 80 برابری خدمات و محصولات در این حوزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید