دریاچه ارومیه؛ از بحران خشک شدن تا رونق گردشگری

به گزارش مجله گوگل ایرانی، به نظر می رسد بهبود اوضاع دریاچه ارومیه، در بهبود صنعت گردشگری ارومیه تاثیر فراوانی داشته است.

دریاچه ارومیه؛ از بحران خشک شدن تا رونق گردشگری

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا از تهران هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش، دقیقا 5 سال پیش، حال و روز دریاچه ارومیه به شرایط وحشتناکی رسیده بود، شرایطی که هرکسی را نسبت به خشکی آن قانع نموده بود.

توسعه ناپایدار و استفاده بیش از حد از منابع آب، دریاچه ای را که در اواخر دهه شصت وسعتی 2 برابر لوکزامبورگ داشت و برای سال ها یکی از مناطق گردشگری شمال غرب ایران بود، کوچک و خشک تر کرد. تا جایی که رسانه های مختلف خارجی از نابودی این دریاچه نوشته بودند.

این اتفاق پیامد های زیادی هم به همراه داشت؛ از تخریب زیستگاه های طبیعی تا ایجاد طوفان های نمک، مهاجرت و ....

اما یکی دیگر از پیامد های خشکی دریاچه ارومیه هم به بخش گردشگری وارد شد، دقیقا 5 سال پیش گاردین در همین رابطه نوشته بود: تاثیرات این اتفاق بر انسان ها کاملا پیچیده است، بخش گردشگری به شکل واضحی از بین رفته است، در حالی که روزی این دریاچه از دور و نزدیک بازدیدکنندگان زیادی را جذب می کرد. اما حالا ارومیه به یک قلمرو بیکران نمکی و سفید با قایق هایی روی آن تبدیل شده است.

اما خوشبختانه در چند سال گذشته این فرایند نابودی ارومیه ادامه پیدا نکرد، تشکیل ستاد احیا دریاچه ارومیه، اجرای پروژه های مختلف از ایجاد تصفیه خانه، انتقال آب، تغییر نحوه کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه و از سویی اتفاق هایی طبیعی مثل بارندگی ها دریاچه ارومیه و ... این دریاچه را این بار در جهت احیا قرار داد.

مسعود تجریشی، مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در رابطه با اقداماتی که در این سال ها اجرا شده به خبرآنلاین گفته بود: 3465 میلیارد تومان تا به امروز هزینه دریاچه ارومیه شده است، 60درصد این پول به 2 پروژه یکی بحث انتقال آب زاب و یکی به سد سیلوه برمی شود. پروژه ای دیگر هم به بحث پسآب ها مرتبط است. تا به امروز 60درصد پول هایی که خرج کردیم به آب تبدیل نشده است، اگر کوشش کنیم این 2 پروژه تا سال 1399 به بهره برداری برسد. سالانه 750میلیون متر مکعب آب پایدار به دریاچه ارومیه برسد. اگر به این هدف برسیم به راحتی سالانه 30سانتی متر تراز دریاچه افزایش پیدا می نماید. اگر بارش ها نرمال باشند و این 2 پروژه اجرا بشوند، تا سال 1404 به تراز اکولوژیک می رسیم.

مقایسه تراز کنونی دریاچه ارومیه با سال های قبلی نشان می دهد که این اقدامات تا حد زیادی تاثیرگذار بوده اند. برای مثال تراز دریاچه ارومیه اواسط دی ماه امسال 68 سانتی متر بیشتر از تراز این دریاچه در سال گذشته بود.

تغییرات تراز این دریاچه و بهبود اوضاع آن در تصاویر ماهواره ای هم تعیین است.

حجم آب موجود در دریاچه ارومیه در روز 23 فروردین ماه امسال، 3.87 میلیارد مترمکعب بوده که این شاخص نسبت به روز مشابه در سال گذشته، 1.99 میلیارد مترمکعب افزایش داشته و نسبت به میانگین دراز مدت 12.21 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

حالا با افزایش تراز دریاچه ارومیه، بعضی مسائل به وجود آمده به علت خشکی دریاچه ارومیه را هم در شرایط بهتری قرار داده است، صنعت گردشگری یکی از این مسائل بود که به نظر می رسد در جهت احیا قرار گرفته است..

خلیل ساعی، مدیر دفتر منطقه ای ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی در این رابطه به مهر گفته بود: شرایط کنونی دریاچه ارومیه به گونه ای است که گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب نموده است که با احیا دریاچه ارومیه، پتانسیل های مالی نیز در آن منطقه شکوفا خواهد شد و اکنون با بالا آمدن تراز دریاچه ارومیه این اتفاق می افتد. اگر تراز دریاچه ارومیه مطلوب باشد خواهد توانست گردشگران زیادی را سمت خود جذب کند که با جذب گردشگر نیز، رونق مالی در آن منطقه شکوفا شده و تحولاتی را رقم خواهد زد.

نگاهی به سایت های گردشگری بین المللی هم این موضوع را تا حد زیادی تایید می نماید، سایت تریپ ادوایزر، دریاچه ارومیه را با نمره 4.5 جزو مناطق جذاب گردشگری ارومیه قرار داده بود.

مهر ماه امسال یک گردشگر لهستانی در این رابطه نوشته بود: این که در تپه های اطراف دریاچه قدم بزنید، لازم است. چشم اندازش فوق العاده است. اگر تا طلوع یا غروب خورشید هم صبر کنید با رنگ های شگفت انگیزی روبرو می شوید. حتی می توانید وارد آب شور این دریاچه بشوید.

اما هنوز هم شرایط این دریاچه برای محققان و خبرنگاران دیگر کشور ها عجیب است، برای مثال ماکسیمیلین مان، عکاس آلمانی هم چند هفته پیش از دریاچه ارومیه عکاسی کرد.

او در رابطه با این دریاچه ارومیه گفته بود: زمانی که برای اولین بار درباره دریاچه ارومیه خواندم شوکه شدم، تا قبل از آن چیزی در این رابطه نشنیده بودم، چند هفته بعد وقتی به آنجا رفتم از شدت فاجعه شوکه شدم.

این عکاس آلمانی در سال های اخیر چند بار از دریاچه ارومیه بازدید کرد و به گفته خودش هر بار با شرایط مختلفی از آن روبرو شده بود؛ از بیابان نمک تا دریاچه ای که سیل آن را پرآب نموده بود.

منبع: خبرآنلاین

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 621

به "دریاچه ارومیه؛ از بحران خشک شدن تا رونق گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه ارومیه؛ از بحران خشک شدن تا رونق گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید