عجیب ترین و جالب ترین فرودگاه های جهان

به گزارش مجله گوگل ایرانی، ساخت، مکان یابی و بطور کلی طراحی یک فرودگاه ظرافت های خاصی دارد که با در نظر گرفتن عوارض جغرافیایی منطقه و پارامترهای بسیار دیگر حتی جهت بادی که به طور معمول در منطقه می وزد محقق می گردد. گاهی بعضی محدودیت های موجود باعث خلق زیبایی های نظیر آنچه می بینید می گردد:

عجیب ترین و جالب ترین فرودگاه های جهان

فرودگاه جبل الطارق

Gibraltar Airport

جبل الطارق (Gibraltar)(به معنی کوه طارق) نام دهکده ای کوهستانی است که در ساحل جنوبی اسپانیا در جنوب غربی اروپا قرار گرفته است و یکی از زیرمجموعه های دارای تابعیت پرچم بریتانیا به تعداد می رود که البته مالکیت این منطقه بین اسپانیا و بریتانیا مورد اختلاف است. کوه طارق در بخش ساحلی خود به تنگه جبل الطارق پیوسته است. این تنگه دریای مدیترانه را به اقیانوس اطلس می پیوندد و در دو سوی آن مراکش و اسپانیا قرار گرفته است و اینطور بیان شده است که جبل الطارق نام منطقه کوچک خودمختاری است که در دهانه مدیترانه و هم مرز با اسپانیا قرار گرفته است.

ین سرزمین کوهستانی که تحت قیمومیت انگلستان است دارای عجیب ترین فرودگاه دنیا است. باند فرودگاه جبل اطارق از میان عظیمراه اصلی شهر عبور می نماید و ساختمان فرودگاه تنها 500 متر از مرکز شهرستان جبل الطارق فاصله دارد. به همین علت برای ورود هر فرود یا بلند شدن هر هواپیماها می بایست این عظیمراه بسته گردد. فرودگاه جبل الطارق یکی از چند فرودگاه عجیب در دنیا است و در حال حاضر به چهار مقصد در انگلستان و دو مقصد در اسپانیا دارای جهت پروازی است.

فرودگاه ماکائو

Macau Airport

ماکائو شبه جزیره ای در دریای چین است. تا همین سالهای قبل مستعمرهٔ پرتغال بود ولی اکنون بخشی از خاک جمهوری خلق چین است. ماکائو هر چند تا حدی از کشور چین فاصله دارد ولی از آن بعنوان یکی از قطب های گردشگری عظیم و تماشایی در آسیا نام برده می گردد. فرودگاه بین المللی ماکائو در شهر ماکائو واقع است که به علت موقعیت مکانی و مجاورت آن با دریا دارای شرایطی خاص و جالب است.

فرودگاه ماجورو در جزایر مارشال

Majuro Airport, Marshall Islands

جمهوری جزایر مارشال کشوری است که شامل بیست و پنج جزیره مرجانی و جزایر جدا شده می باشد. در حدود 69 مایل مربع از زمین های پراکنده بیش از 3 / 4 میلیون مایل مربع از غرب اقیانوس آرام است. در ماجورو زمین کمیاب است. با این حال احتیاج به بازسازی دیواره های ثابت ساحلی است. مردم محلی جزیره ماجورو معتقدند که توفان هایی که عظیمترین عامل پدیده جزر و مد هستند باعث بیشترین فرسایش ساحلی می باشند. به گفته مقامات دولتی سالانه قسمت اعظمی از بودجه سالانه جزایر مارشال جهت ایجاد و حفظ دیوار دریا هزینه می گردد. جزایر مارشال از جمله نقاط گردشگری و تجارت هم میباشد.

فرودگاه بین المللی ماجورو در جزایر مارشال هم از نظر موقعیت در نوع خود جالب است. بدینصورت که باند فرودگاه بشکلی قرار گرفته که اقیانوس را در یک طرف و تالاب را در طرف دیگر می توان دید. و این در حالیست که دیواره های دریا در هر دو طرف باند فرودگاه قرار گرفته است و ابتدای باند که از ماجورو آغاز می گردد تا لورا (جزیره ای دیگر بعد از ماجورو) ادامه پیدا می نماید.

فرودگاه همیلتون

Hamilton Island Airport - Australia

این فرودگاه بر اساس محل سکونت ویلیام همیلتون (ریاضیدان و فیزیکدان ایرلندی) در جزیره کوینزلند نامگذاری شده. فرودگاه همیلتون بیشتر به علت شرایط گردشگری در این جزیره مستقر است که عمدتا تحت اشغال و مورد بهره برداری استرالیا است.

Heimaey Island, Iceland

Heimaey نام جزیره ایست که در ایسلند قرار گرفته است و دارای جامعه ای کوچک و کم جمعیت است. کسب و کار اصلی مردم این جزیره صیادی است. جزیره ای که آثار تخریب و آسیب های حاصل از فوران آتشفشان هنوز در آن دیده می گردد. این جزیره دارای 2 فرودگاه است که هر کدام از این فرودگاه ها دارای موقعیتی منحصر بفرد است

منبع : گروه اینترنتی پرشین استار

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

منبع: برترین ها
انتشار: 14 مرداد 1400 بروزرسانی: 14 مرداد 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1712

به "عجیب ترین و جالب ترین فرودگاه های جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین و جالب ترین فرودگاه های جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید