رایزنی بایدن و نخست وزیر ژاپن با تمرکز بر چین و کره شمالی

به گزارش مجله گوگل ایرانی، رئیس جمهوری آمریکا روز آدینه در اولین نشست دوجانبه رو در روی خود از زمان ورود به کاخ سفید میزبان یوشیهیده سوگا، نخست وزیر ژاپن شد. طرفین درباره دیدگاه استراتژیک خودشان برای هند - پاسیفیک در روبرو با رشد چالش هایی از جانب چین و کره شمالی رایزنی کردند.

رایزنی بایدن و نخست وزیر ژاپن با تمرکز بر چین و کره شمالی

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به نقل از پایگاه خبری هیل، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری مشترکی با یوشیهیده سوگا گفت: ژاپن و ایالات متحده جزو دو دموکراسی قوی در این منطقه هستند و ما به پیشبرد و دفاع از ارزش های مشترکمان از جمله حقوق بشر و حاکمیت قانون متعهد هستیم. ما برای اثبات اینکه دموکراسی ها هنوز می توانند رقابت نمایند و در قرن بیست و یکم پیروز شوند، با یکدیگر همکاری می کنیم و می توانیم برای مردم خودمان در روبرو با تغییر سریع دنیا حاصلی داشته باشیم.

این مقام ها همچنین بر لزوم مقابله با چالش هایی در دریای چین جنوبی و دریای چین شرقی تاکید نمودند که اشاره ای به رشد قدرت نمایی پکن است. بایدن در سخنانش به نام تایوان اشاره ای نکرد. نگرانی هایی در دیده بان های بین المللی مبنی بر اقدام نظامی احتمالی چین علیه این جزیره خودگردان وجود دارد. چین همچنین بابت حقوق بشر و همچنین مداخله در کودتای میانمار و رفتار با اویغورها زیر ذره بین است.

نخست وزیر ژاپن بر اهمیت روابط سه جانبه میان کشورش با آمریکا و کره جنوبی برای مدیریت کره شمالی تاکید نمود. پیونگ یانگ به تازگی یک سری پرتاب های موشکی جدید داشته و به تماس های دولت بایدن پاسخی نمی دهد. همچنین بایدن به تعهدش به گروه چهار شامل آمریکا، ژاپن، هند و استرالیا به منظور توزیع واکسن و دیگر مسائل منطقه ای اشاره نمود.

رهبران آمریکا و ژاپن همچنین درباره المپیک های تابستانی که سال جاری در توکیو برگزار می گردد، رایزنی کردند. بایدن به اهمیت این بازی ها برای ژاپن اشاره نمود اما هیچ کدام از آنها اشاره ای نداشتند که آیا باید بازی های المپیک در بحبوحه پاندمی کرونا برگزار گردد یا خیر.

بایدن همچنین گفت که دو طرف برای تشکیل یک شراکت جدید که بتواند برای چالش های مشترک مورد استفاده قرار بگیرد، به ویژه پاندمی کرونا توافق نموده اند. رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت که دو کشور در امنیت سلامت و کوشش برای دستیابی به اصلاحات در سازمان دنیای بهداشت همسو هستند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید هم گفت که این رهبران در ضیافتی به منظور صرف غذا شرکت نداشتند و مقام ها حین ملاقات در نشست ها فاصله ایمن خود را حفظ نموده اند. او گفت: این ملاقات شبیه به نشست های دوجانبه مرسوم که در گذشته برگزار می شد، نبود و ما منتظریم تا از این جنبه و از خیلی جهات به گذشته عادی بازگردیم.

نخست وزیر ژاپن همچنین ملاقات دوجانبه ای با کاملا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا برگزار کرد. کاخ سفید با این نشست بر اهمیت روابط ایالات متحده با ژاپن تاکید نمود. همچنین انتظار می رود بایدن در ماه مه با مون جائه-این، رئیس جمهوری کره جنوبی ملاقات داشته باشد.

بایدن تاکید نمود: هیچ جایگزینی برای ملاقاتهای رو در رو وجود ندارد. تعهد ما به ملاقات حضوری، تاکیدی بر اهمیت و ارزشی است که ما برای روابط میان ژاپن و ایالات متحده و این شراکت قائل هستیم. من و نخست وزیر سوگا برای شراکت فوق العاده ای که نه تنها میان دولت های ما بلکه در میان مردم ژاپن و مردم آمریکا وجود دارد، ارزش قائل هستیم.

نخست وزیر ژاپن هم گفت: ایالات متحده بهترین دوست ژاپن است. ژاپن و آمریکا متحدانی هستند که ارزشهای دنیای مشترکی نظیر آزادی، دموکراسی و حقوق بشر دارند. ائتلاف ما به عنوان پایه ای برای صلح و ثبات در منطقه هند - پاسیفیک و در دنیا عمل نموده است. شراکت آمریکا - ژاپن با توجه به جو امنیتی در منطقه هند - پاسیفیک به طرز چشمگیری اهمیت دارد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین درباره از سرگیری برنامه دوستی منسفیلد که به یاد مایک منسفیلد، سناتو آمریکایی درگذشته و سفیر ایالات متحده در ژاپن نامگذاری شده و به منظور ارتباطات مردم ژاپن و ایالات متحده است، اطلاع داد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1563

به "رایزنی بایدن و نخست وزیر ژاپن با تمرکز بر چین و کره شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی بایدن و نخست وزیر ژاپن با تمرکز بر چین و کره شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید