ساخت کیت های آزمایشگاهی و ماسک های نانو با همکاری معاونت علمی و فناوری

به گزارش مجله گوگل ایرانی، اخیراً کشور با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می کند و مردم نیاز دارند تا از ماسک و مواد ضدعفونی کننده استفاده کنند و در این راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تامین کیت های آزمایشگاهی و ماسک های نانو قدم های خوبی برداشته است.

ساخت کیت های آزمایشگاهی و ماسک های نانو با همکاری معاونت علمی و فناوری

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، بشر در برخورد نخست، به دلیل آگاه نبودن، ورودی همراه با ترس و نگرانی داشت و بیماری ، ساده یا پیچیده، بلای اول جان انسان بود. علم و فناوری اما با پیشرفت خود، امیدها را افزون کرد.

حال که این روزها ناخوانده ای دیگر مهمان بدن انسان شده، نگاه ها به سوی دانش، فناوری و ابزارهایی که برای صیانت از حیات ارائه می کند، خیره است.

اخبار ضد و نقیضی که از این بیماری نو ورود منتشر می شود، فضای آگاهی را غبارآلود ساخته و بر نگرانی ها می افزاید. برخی آن را خطرناک نمی دانند و برخی دیگر معتقدند کرونا باید جدی گرفته شود. کرونا چیست که اینگونه در جوامع بین المللی جدی گرفته شده است. مبارزه ای ناشناخته میان پزشکان و این ویروس در حال انجام است. اما قطعا همچون سایر بیماری ها انسان پیروز این جنگ است.

حال این بیماری به کشورمان رسیده است. افرادی به آن مبتلا شده اند و مردم نگران هستند. پیام های متعددی در شبکه های اجتماعی میان مردم پخش می شود. اما چقدر از آن ها به واقعیت نزدیک است. چقدر از این پیام ها تنها ترس و دلهره را میان مردم افزایش می دهد.

در این میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تامین کیت های تشخیص سریع و قطعی آزمایشگاهی و تولید ماسک های نانویی قدم های خوبی برداشته در این راستا خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران گفت وگویی با مسئولان این حوزه داشته است که در زیر می خوانید.

احسان عارفیان متخصص در حوزه ویروس شناسی درباره کرونا و نگرانی ها از ابتلا به این بیماری می گوید: هر بیماری شاخص های خود را دارد. برخی از این شاخص ها با ساختار ویروس مرتبط است. در حال حاضر کرونا را با آنفولانزا مقایسه می کنند. این مقایسه برای دانستن اینکه کرونا در ویروس شناسی چه جایگاهی دارد مثالی خوب است زیرا مردم با آنفولانزا آشنایی دارند.

شاید شما هم که در حال خواندن این متن هستید در همین سالی که در انتهای آن قرار داریم سرماخوردگی را تجربه کرده باشید. بیماران مبتلا به آنفولانزا عوارضی همچون تب، آبریزش، مسائل گوارشی و مسائل تنفسی دارند همچنین هر فرد این بیماری را یک بار در سال تجربه کرده است. کرونا علائمی شبیه به آنفولانزا دارد اما از نظر ساختار ویروسی متفاوت است. البته چند تغییر تعیین در بالین بیماری این بیماری نسبت به آنفولانزا وجود دارد. کرونا علائم تنفسی شدیدتری دارد. افراد بیشتری درگیر نقص تنفسی می شوند و ریه ها توسط ویروس مورد حمله قرار می گیرند.

مدیر آموزش، پژوهش و توسعه منابع انسانی ستاد توسعه فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری علائم این بیماری و مسائل تنفسی حادتر آن را عاملی برای مراجعه بیشتر به بیمارستان ها می داند و معتقد است: پس با وجود علائم این بیماری افراد بیشتری به بیمارستان مراجعه می کنند. باید پیشگیری های لازم را برای مبارزه با شیوع بیماری انجام دهیم. پس با توجه به محدودیت ظرفیت حمایتی بیمارستان ها باید نکات ایمنی را بیشتر رعایت کرد.

وی می گوید: نکته مهم دیگر دوره کمون این بیماری است که این دوره نسبت به آنفولانزا طولانی تر است و احتمال پخش بیماری را افزایش می دهد. همه اقدامات مانند تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و عدم حضور در اجتماعات نیز برای کنترل سرایت ویروس است.

این متخصص حوزه ویروس شناسی نزدیک شدن به فصل تابستان را عاملی برای فروکش کردن شیوع آن می داند و می افزاید: شیوع این بیماری ماندگاری ندارد. کرونا بیماری وحشتناکی نیست. خوشبختانه بیمارستان های کشور تجهیز شده اند. جای نگرانی بی فایده وجود ندارد. کنترل و رعایت نکات بهداشتی قطعا عاملی تاثیرگذار است تا افراد کمتری درگیر شوند و مهم تر از آن سرعت انتشار ویروس را کم کنیم. البته ترس به جا خوب است و باعث می شود افراد موضوع را جدی بگیرند و با رعایت نکات بهداشتی ویروس کنترل شود.

عارفیان همچنین درباره تحریم ها و نیاز به دارو برای درمان این بیماری می گوید: نیاز به دارو و تجهیزات پزشکی خاصی ندارد و همه امکانات در کشور برای مقابله با آن وجود دارد.

تولید 15 میلیون ماسک نانویی در کشور

و اما در ادامه سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می گوید: در حال حاضر وزارت بهداشت تلاش بسیار خوب و جدی در مهار ویروس کرونا در کشور انجام می دهد. ماسک های نانویی (N94) و (N99) با قدرت فیلتراسیون و نقش پذیری بالا داریم و تعداد معدودی از کشورها قابلیت تولید ماسک (N99) را دارند که این محصول قابلیت این را دارد که 99 درصد فیلتراسیون داشته باشد و تنفس پذیری را راحت کند.

ایران جزء برترین کشورها در تولید ماسک نانویی

سرکار می افزاید: وزارت بهداشت هیات امنای ارزی قراردادی با شرکت های توانمند تولید ماسک های نانویی خاص بسته است که می توان گفت خوشبختانه در کشور از ابتدا تا انتهای زنجیره تولید ماسک ها با کیفیت در کشور تولید می شود به طوری که تکنولوژی، تجهیزات و ماشین آلات صنعتی که باید نانو الیاف را روی ماسک ها بنشانند و ماسک معمولی را تبدیل به ماسک نانویی کنند ایرانی هستند. وزارت بهداشت ماسک های خاص (N94) و (N99) را به دلیل اینکه از ایمنی و حفاظت بالایی برخوردار هستند در اختیار کادر درمانی بیمارستان ها قرار می دهد که در ارتباط مستقیمی با افراد مبتلا یا مشکوک به بیماری دارند.

وی می گوید: خوشبختانه در شرایط بحرانی کشور به هیچ جا وابسته نیستیم و تعداد معدودی از کشورها این قابلیت را دارند و فقط کشورهای آمریکا، اروپا و ایران توان ساخت این ماسک ها را دارند. حتی کشورهای ژاپن، انگلیس و آلمان هم توان تولید ندارند و دستگاه های ما به قدری با کیفیت هستند که به کشورهای کره جنوبی، مالزی، چک و همه کشورها فروخته ایم به طوری که از کشورهای مختلفی برای خرید خط تولید صنعتی نانو الیاف برای تولید ماسک های نانویی و بستن قرارداد به کشور مراجعه کرده اند.

تشخیص ویروس کرونا با کیت های ایران

در ادامه پیگیری ها گفت وگویی با مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام دادیم که وی درباره ساخت کیت های آزمایشگاهی ایرانی در تشخیص ویروس کرونا می گوید: طبق توافقی که با آزمایشگاه مرجع وابسته به سازمان غذا و دارو انجام داده ایم و فراخوان شرکت های دانش بنیان را به سازمان غذا و دارو اعلام کرده ایم که می توانند برای ساخت کیت های تشخیصی سریع و کیت های تشخیصی قطعی مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار بگیرند. شرکت هایی که بتوانند در اسرع وقت با کیفیت بالا و قیمت پایین تر با تایید سازمان غذا و دارو به معاونت علمی کیت ارائه دهند، مورد حمایت قرار می گیرند.

کیت های تشخیص ویروس کرونا با تضمین وزارت بهداشت

قانعی می گوید: در حال هماهنگی هستیم کیت ها بعد از طی مراحل از طرف وزارت بهداشت تضمینی باشد و ان شاءالله با فروکش کردن بیماری کرونا کیت های آزمایشگاهی در دست تولید کننده نماند و تیمی تشکیل و مقرر شود تا این کار ادامه یابد و اگر مسائل و معضلات دیگری هم پیش آمد بتوانند به سرعت وارد عمل شوند. بخشی از مسائل در بحث کرونا به دلیل نداشتن کیت تشخیصی بود که این کار با کمی تاخیر صورت گرفت.

وی می افزاید: برای این کار یک تیم 3 نفره به کار گرفته شده از جمله هیات امنای ارزی که خرید را انجام می دهد و سازمان غذا و دارو و آزمایشگاه مرجع که تایید و کنترل کیفی را انجام می دهد و معاونت علمی ستاد زیست فناوری شرکت ها را حمایت می کند. توانمندی هایی که در کشور در بحران های چند سال گذشته داشتیم، نشان داد باید یک قابلیت برای موارد سریع در کشور وجود داشته باشد و تفاهمی که در حال شکل گیری است اگر تداوم داشته باشد برای تمام موارد از جمله آنفلوآنزا و موارد جدیدی که ورود می کنند به سرعت وارد عمل شد تا خساراتی به کشور وارد نشود.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 806

به "ساخت کیت های آزمایشگاهی و ماسک های نانو با همکاری معاونت علمی و فناوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت کیت های آزمایشگاهی و ماسک های نانو با همکاری معاونت علمی و فناوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید