شدت اپیدمی ها در گروه های خونی O و A

به گزارش مجله گوگل ایرانی، محققان دریافتند که افراد مبتلا به گروه خونی A. + بیشتر در معرض خطر نارسایی تنفسی ناشی از بیماری کووید19 هستند. نتایج این تحقیق همچنین نشان می دهد که بدن افراد با گروه خونی نوع O در مقابل ویروس کرونا از ایمنی بهتری برخوردار است.

شدت اپیدمی ها در گروه های خونی O و A

در تحقیقات مربوط به بیماری کووید19 دانشمندان چینی به نکته ای برخوردند که اکنون در کانون توجه کارشناسان آلمانی و نروژی قرار گرفته است. بر اساس این تحقیقات شدت نارسایی های تنفسی در بیماران گروه های خونی خاصی بیشتر است.

پس از شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید19 در کشور های گوناگون جهان تحقیقات اولیه دانشمندان این گمان را تقویت کرد که عوامل ژنتیکی می توانند در چگونگی مقابله سیستم دفاعی بدن در برابر ویروس کرونا نقش زیادی ایفا کنند.

نتایج پژوهش جدید دانشمندان نروژی و آلمانی اکنون ارتباط میان برخی از گروه های خونی و تشدید نارسایی های تنفسی در فرایند رشد بیماری ناشی از ویروس کرونا در بدن را نشان می دهد.

گروه پژوهشگران به سرپرستی تام کارلسن از بیمارستان دانشگاه اسلو در نروژ و آندره فرانکه، از دانشگاه کیل در آلمان نمونه خون 1610 بیمار بدحال را که به دلیل ابتلا به بیماری کووید19 در اوج این بیماری همه گیر در 7 کلینیک اسپانیا و ایتالیا بستری بودند، بررسی و مقایسه کردند.

این کارشناسان مولکول های DNA بیماران را نیز که از نقاط مختلقی بودند استخراج و مورد بررسی و پژوهش قرار دادند. سپس خصوصیات ژنتیکی یافته شده در نمونه های خون این بیماران با خون 2205 نفر از افراد سالم اهداکننده خون از هر دو کشور مقایسه شدند.

محققان دریافتند که افراد مبتلا به گروه خونی A. + بیشتر در معرض خطر نارسایی تنفسی ناشی از بیماری کووید19 هستند. نتایج این تحقیق همچنین نشان می دهد که بدن افراد با گروه خونی نوع O در مقابل ویروس کرونا از ایمنی بهتری برخوردار است.

تفاوت دو گروه خونی

تحقیقات دانشمندان نروژی و آلمانی نشان می دهد که شدت نارسایی تنفسی در بیماران کووید19 در نوع گروه خونی با کروموزوم rs657152 حدود 32 درصد و در نوع rs11385942 حدود 77درصد بیشتر از بقیه بیماران بوده است. این کروموزم ها تعیین کننده خصوصیات گروه های خونی در ژن ها هستند.

پیش از این محققان چینی در پژوهش های خود به این نتیجه رسیده بودند که میانگین تعداد بیماران کووید19 که دارای گروه خونی A. هستند از سایر گروه های خونی بیشتر است.

علاوه بر این از مدت ها پیش این نکته نیز برای دانشمندان تعیین شده است که افرادی که گروه خونی 0 دارند کمتر دچار بیماری مالاریا می شوند. از طرف دیگر نتیجه تحقیقات موید آن است که بدن کسانی که گروه خونی A. دارند در مقابل طاعون مقاوم تر است.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1020

به "شدت اپیدمی ها در گروه های خونی O و A" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شدت اپیدمی ها در گروه های خونی O و A"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید