فعالیت موج بارشی شدید در خوزستان در 6 ساعت

به گزارش مجله گوگل ایرانی، خبرنگاران/خوزستان مدیرکل هواشناسی خوزستان با بیان اینکه بارش های پنجشنبه اول اسفندماه در مدت 6 ساعت رخ می دهد، گفت: مدل های هواشناسی در فروردین ماه 98 هسته بارش اولیه 323 میلیمتری را در بازه زمانی پنج روزه نشان داد و فعلا نیز مدل های هواشناسی برای هفته آینده بارش های مشابه با بارش اولیه فروردین ماه دارد.

فعالیت موج بارشی شدید در خوزستان در 6 ساعت

محمد سبزه زاری در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران خوزستان که شامگاه چهارشنبه (30 بهمن ماه) در اهواز برگزار گردید، با بیان اینکه روز پنجشنبه مناطق شمالی و شرقی خوزستان درگیر بارش هستند، اظهار کرد: طبق مدل اروپایی، بارندگی فردا در اهواز 5 تا 10 میلیمتر، در شمال خوزستان 88 میلیمتر و مسجدسلیمان و دزفول 20 تا 25 میلیمتر خواهد بود و شوشتر، حسینیه، باغملک، رامهرمز و بهبهان نیز بارش های خوبی دارند. همچنین بارندگی در احمدفداله و اندیکا نسبتا سنگین خواهد بود.

به گزارش مجله گوگل ایرانی، وی اضافه نمود: حجم اصلی بارش ها در مدت 6 ساعت و از اوایل صبح تا حدود ساعت 15 بعد از ظهر رخ می دهد.

سبزه زاری با بیان اینکه مدل های هواشناسی در پیش بینی بارندگی اختلاف دارند، بیان نمود: به طور مثال مدل فرانسوی و آلمانی، بارندگی اهواز را 20 تا 25 میلیمتر را نشان می دهند بنابراین بارندگی اهواز حداقل 10 تا 12 میلیمتر و حداکثر 20 تا 25 میلیمتر پیش بینی می گردد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان با بیان اینکه طبق یکی از مدل های هواشناسی، شدت بارش در حوضه کارون زیاد پیش بینی شده است، گفت: مدل اروپایی، تا اوایل روز چهارشنبه هفته آینده، مجموع بارندگی 316 میلیمتری را بر منطقه تاراز و اندیکا نشان می دهد و بارندگی در اهواز نیز 20 تا 30 میلیمتر است. این مدل همچنین بارندگی در پهنه حوضه کرخه را نسبتا خوب و حدود 150 میلیمتر را نشان می دهد.

وی عنوان نمود: طبق مدل اروپایی، بارندگی تا روز چهارشنبه هفته آینده در حوضه دز و کارون شدت بیشتری دارد و در حوضه کرخه با شدت کمتری است اما مدل آمریکایی، بارندگی در حوضه دز را بیشتر نشان داده است. مدل آمریکایی، بارش در حوضه دز را بالای 150 میلیمتر را نشان می دهد.

سبزه زاری اضافه نمود: مدل های هواشناسی در فروردین ماه 98 هسته بارش اولیه 323 میلیمتری را در بازه زمانی پنج روزه نشان داد و فعلا نیز مدل های هواشناسی برای هفته آینده بارش های مشابه با بارش اولیه فروردین ماه دارد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به میزان بارندگی روز پنجشنبه (اول اسفندماه) توضیح داد: روز پنجشنبه بارندگی در مناطقی شمالی مانند احمدفداله، شیهون و زردشت حدود 70 تا 80 میلیمتر، اندیکا و قلعه خواجه 80 تا 90 میلیمتر، باغملک بیش از 60 میلیمتر، بهبهان 50 تا 60 میلیمتر، اهواز بین 10 تا 25 میلیمتر خواهد بود. مناطق جنوبی مانند آبادان، ماهشهر، شادگان و هندیجان از نظر بارندگی مسئله ای ندارند.

وی ادامه داد: همچنین بارندگی در دزفول، اندیمشک و شوشتر 30 تا 40 میلیمتر و در مسجدسلیمان 40 تا 50 میلیمتر پیش بینی می گردد.

سبزه زاری در مورد ورود و فعالیت موج قوی بارندگی در خوزستان از اواسط روز یکشنبه تا اواخر روز چهارشنبه هفته آینده (4 تا 7 اسفندماه)، گفت: بارش در روز یکشنبه هفته آینده در پهنه حوضه دز 100 تا 150 میلیمتر پیش بینی می گردد و بارندگی در دزفول و اندیمشک در بازه زمانی دو روزه 70 تا 100 میلیمتر خواهد بود.

وی عنوان نمود: فعلا بارندگی در حوضه کارون حجم بالاتری از بارندگی را نشان می دهد. حجم بارندگی در پهنه حوضه مارون کمتر و حدود 50 تا 60 میلیمتر است اما نسبتا بارش ها خوب هستند.

مدیرکل هواشناسی خوزستان بیان نمود: با فعالیت این سامانه بارندگی در اهواز 30 تا 40 میلیمتر، در مناطق پایین دست مانند آبادان و خرمشهر حدود 10 تا 15 میلیمتر و هر چه به سمت شهرهای بالاتر می رویم بارندگی حدود 70 تا 100 میلیمتر پیش بینی می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 768

به "فعالیت موج بارشی شدید در خوزستان در 6 ساعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت موج بارشی شدید در خوزستان در 6 ساعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید