محبوب ترین غارهای زیرزمینی را بشناسید!

به گزارش مجله گوگل ایرانی، خبرنگاران - ترجمه از سجاد جوهردلوری: در عهد عتیق، از غار ها به عنوان محل عبادت، آرامگاه یا پناهگاه استفاده می شده است. امروزه متخصصان غار ها را به منظور کشف جزییاتی درباره شرایط آب و هوایی گذشته مطالعه میکنند. پژوهشگران غار ها را به عنوان بخشی مهم و غیر قابل اغماض از کار و آزمایش هایشان می نگرند.

محبوب ترین غارهای زیرزمینی را بشناسید!

بعضی از غار های زیرزمینی به مراکزی توریستی بدل شده اند که به خصوص مناسب گردشگرانی اند که خیلی اهل ماجراجویی نیستند و به علت زیباییشان به سمتشان کشیده شده اند. پله، روشنایی های مصنوعی و خدماتی دیگر مناسب این گونه گردشگران در این غار ها تعبیه شده است.

در زیر با محبوب ترین غار های زیرزمینی آشنا میشویم.

غار های مولو

غار های مولو در مالزی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری اند و در پارک ملی گونونگ مولو شهر بورنئو قرار دارند؛ مکانی زیبا با ساختاری از آهک و در محیطی جنگلی. ساراواک یکی از تالار های این مجموعه با مساحت تقریبا 700 در 400 متر و ارتفاع 70 متری بزرگترین تالار غاری در جهانست که به گفته بازدیدکنندگان قابلیت این را دارد که 40 عدد هواپیمای بویینگ 747 را درون خود جای دهد.

غار کریستال ها

این مکان زیبا در سال 2000 در شمال مکزیک و هنگام حفر زمین به منظور ساخت مترو کشف شد. تالار اصلی آن بزرگترین کریستال های طبیعی دیده شده در سراسر جهان را دارا میباشد. بزرگترین کریستال آن 11 متر طول، 4 متر قطر و 55 تن وزن دارد. علت بزرگی این کریستال ها دمای بالا و سوزان غار است که بستری مناسب برای رشد و گسترش کریستال ها فراهم میکند.

غار آیریزن ولت

آیریزن ولت در زبان آلمانی به معنای جهانی غول های یخی است. این غار بزرگترین غار یخی جهانست و درون کوه هوشکوگل از رشته کوه آلپ واقع شده است. این غار توسط رودخانه ساخته شده؛ رودخانه ای که جهت خود را از میان کوه با فرسایش آن و به وجود آوردن غار هموار نموده است. ساختار های یخی درون غار نیز از یخ زدن برف های سرازیر شده به درون آن در زمستان به وجود آمده اند.

حفره های زیرزمینی کارلزباد

این حفره ها که در نیومکزیکو ایالات متحده قرار دارند به خودی خود یک پارک ملی در نظر گرفته میشوند. اتاقی بزرگ و ساخته شده از آهک با اندازه 1219 در 190 متر مساحت و ماکزیمم ارتفاع 107 متر بزرگترین حفره این مجموعه است. از نظر اندازه هفتمین غار بزرگ جهانست وگویی با دنباله های بی نظیری از استالاکتیت و استالاگمیت تزیین شده است.

رید فلوت

غار رید فلوت یا قصر هنر طبیعت در شمال غرب گیلین) جنوب چین (واقع شده است. در افسانه های چینی آمده است که علت نام دریافت این غار به رید فلوت این است که چینی های باستان گمان میکردند از رید) نی های شنی های ورودی آن میتوان به عنوان فلوت و نی استفاده کرد. این غار آهکی منظره ای رویایی و چشم نواز از استالاکتیک، ستون های سنگی، گیاهان، استالاگمیت، پرندگان، حیوانات و دیگر دکور های سنگی به دست میدهد.

رودخانه زیر زمینی پورتوپرنسسا

این رودخانه زیرزمینی که در پالاوان فیلیپین واقع شده تا سال 2007 طویل ترین نوع خود شناخته میشد. در سال 2007 این عنوان به رودخانه زیرزمینی یوکاتان پنینسولای مکزیک تعلق گرفت. طول این رودخانه 8.2 کیلومتر است و قبل از ریختن به دریای چین از غار هایی بینظیر عبور میکند، غار هایی که خود این رودخانه کاویده است.

اسکوچجان

این غار بلندترین و مرتفع ترین تالار غاری اروپا را در خود جای داده و دربندی زیرزمینی و بزرگ، پل روی این دربند و آبشار هایی زیبا از دیدنی های آن به شمار میروند. این غار تراکیب خارق العاده ای از استالاگمیت و استالاکتیت در خود دارد. این غار ها محصول رودخانه رکا هستند. در ابتدا این رودخانه روی سطح زمین حرکت میکند و کم کم طول 34 کیلومتر را در نزدیکی ساحل آدریاتیک و زیر زمین سیر میکند.

غار های وایتومو

این غار ها از جاذبه های توریستی کشور زلاندنو هستند و در بیرون شهر وایتومو قرار دارند. کرم های شب تاب در این غار ها چشم ها را مینوازند. این موجودات به اندازه یک پشه بوده و به وفور در این کشور زندگی میکنند. تاریخ این غار به سی هزار سال قبل باز میگردد و طراحی های مخصوص و بینظیر خاص خود را دارد. میله های آهکی زیبا و حفره کلیسایی بزرگی که به دلیل نوا و آکوستیک دلپذیرش مشهور است از سری مواردیست که گردشگران را به سمت آن میکشاند.

جیتا گروتو

این مجموعه ترکیب دو غار مجزای آهکیست؛ گروتوی زیرین و گروتوی رویین. تالار رویین از بزرگترین مجموعه استالاکتیتی جهان تشکیل شده و زیرین نیز با طولی 6200 متری حدودا 60 متر زیر تالار رویین واقع شده است. از تالار زیرین یک رودخانه عبور میکند.

غار مجلس الجین

این غار را میتوان در منطقه ای دوردست از فلات سلما در عمان پیدا کرد. این غار از تالاری یکتا و ویژه با مساحت 310 در 225 متر بهره میبرد که گنبدی در ارتفاع 120 متری روی آن کشیده شده است. عمیق ترین بخش آن 178 متر زیر این قله گنبدی واقع شده است؛ یعنی 58 متر زیر زمین. 12 هواپیمای بزرگ میتوانند درون این غار پهلو بگیرند.

منبع: 10mosttoday

منبع: برترین ها
انتشار: 11 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 187

به "محبوب ترین غارهای زیرزمینی را بشناسید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محبوب ترین غارهای زیرزمینی را بشناسید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید