ناگفته های یک عضو هیات انتخاب فیلم فجر

به گزارش مجله گوگل ایرانی، رضا مقصودی از اعضای هیات انتخاب سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر درباره فیلم های حاضر در این دوره جشنواره معتقد است: در این دوره، آثار کمدی خوبی در جشنواره حضور دارند، کیفیت آثار از لحاظ فنی و استفاده از تکنولوژی های جدید بالا رفته و با فیلمی که مشکل ممیزی داشته باشد روبرو نشده اند.

ناگفته های یک عضو هیات انتخاب فیلم فجر

رضا مقصودی از اعضای هیئت انتخاب سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در گفتگویی با مجله گوگل ایرانی درباره ارزیابی اش از آثار انتخاب شده برای حضور در این دوره جشنواره بیان نمود: بهترین و اصلی ترین موضوعی که توجه من را در آثار ارسال شده در این دوره جشنواره به خود جلب کرد، حضور سینماگران جوان در عرصه فیلمسازی بود که کارها و آثاری شاخص فراوری نموده اند. ما در بخش فیلم سازان اول یعنی نگاه نو تمام کوششمان را بر این امر گذاشتیم تا بهترین فیلم ها و فراوریات وارد این بخش شوند.

او افزود: در بخش نگاه نو چند کار نتوانستند وارد جشنواره شوند. در واقع ظرفیت جشنواره به گونه ای نبود که بتواند تمام ِ بهترین آثار به آن وارد شوند و این نشان می دهد جوان ها و فیلم اولی ها می توانند کارهای بسیار خوبی فراوری نمایند و کوشش موثری داشته باشند.

این کارگردان در ادامه شرح داد: در بخش نگاه نو 10 فیلم بیشتر نمی توانست حضور داشته باشد، این درحالی بود که از نظر ما 12 یا 13 فیلم خوب در بین آثار ارسالی برای حضور در این بخش به دبیرخانه ارسال شده بود. در نهایت از بین حدودا 40 فیلمی که به دبیرخانه رسیده بود، تعداد محدودی فیلم را انتخاب کردیم. در حقیقت ضوابط جشنواره اجازه نمی داد ما تعداد بیشتری فیلم اعلام کنیم بنابر این قطعا فیلم های دیگری هم بودند که پتانسیل حضور در جشنواره را داشتند.

مقصودی درباره نحوه انتخاب آثار بخش سودای سیمرغ هم اظهار کرد: به لحاظ مضمونی، فیلم های کمدی خوبی به جشنواره وارد شدند و دارای شخصیت و داستان پردازی خوبی هستند. در بخش سودای سیمرغ شاهد اتفاقات و فیلم های خوبی بودیم. برخی از کارگردانان فیلم های دوم و سوم خود را سال جاری به نمایش می گذارند که ارزش فراوریی بالایی دارند در کنار آن ها فیلمسازانی را داریم که از پیشکسوتان حوزه خود هستند و آنها نیز به خوبی خواهند درخشید.

او در شرح نحوه انتخاب آثار هم گفت: در این دوره به وضوح تغییرات و پیشرفت های زیادی در حوزه فنی دیده می شد. یعنی استفاده از تکنولوژی های جدید در بخش های مختلف مانند امکانات تصویری و صوتی قابل ملاحظه هستند. این نکته کیفیت فیلم ها را بالاتر برده و البته باعث می گردد توقع بیننده در سال های آینده هم بالاتر برود که البته اتفاق خوبی است. فیلم های سال جاری در طراحی صحنه و فضاسازی سینمایی پیشرفت زیادی داشته است. فیلم ها دارای ویژگی های صحنه ای خاصی بودند و دیگر فقط قصه و فیلمنامه نیست که به روایت می پردازد. صحنه، دوربین، نور و ... به یاری روایت آمده بودند و این مانند یک شاخصه در فیلم های سال جاری بود.

این عضو هیئت انتخاب با بیان اینکه ما در این دوره بین حدودا 80 تا 90 فیلم را مورد بازبینی قرار دادیم و در مجموع 32 فیلم انتخاب شدند خاطر نشان کرد: در بین همه آثار ما با فیلمی که مشکل ممیزی داشته باشد روبرو نشدیم، چه در فیلم های نگاه نو و چه در سودای سیمرغ و از این جهت با مسئله ای برخورد نکردیم و بحث و جدلی ایجاد نشد. حتی برخی آثار اشارات و نقدهایی هم داشتند اما به نحوی نبود که قابل طرح نباشد و مساله ساز گردد. ما به عنوان هیئت انتخاب معیارهای زیبایی شناسی مدنظرمان بود. بر این اساس با اثری برخورد نکردیم که چنین مسئله ای داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 89

به "ناگفته های یک عضو هیات انتخاب فیلم فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناگفته های یک عضو هیات انتخاب فیلم فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید