نحوه تنظیم خواب نوزاد

به گزارش مجله گوگل ایرانی، شاید شما هم جزء آن دسته از والدینی هستید که با برنامه خواب نوزاد خود مشکل دارید. مشخص الگو و تنظیم خواب نوزاد نیازمند مطلعی و اندکی توجه می باشد که با هماهنگی و همکاری میتوان خوابی راحتی برای خود و کودک دلبندتان به همراه بیاورید. آیا از تاثیر ماساژ دادن کودک بر کیفیت خوابش و میزان خواب نوزاد در ماه های مختلف مطلع هستید؟

نحوه تنظیم خواب نوزاد

نوزادان الگوی خواب منظمی ندارند. هنگامی که یک نوزاد وارد خانواده ای می گردد، باید یک سری برنامه های منظم وجود داشته باشد تا افراد دیگر خانواده خود را با آن وفق دهند. هنگامی که پرستار پس از زایمان، نوزاد را به اتاق نوزادان می برد، شما می توانید در اتاق خود بمانید و مجبور نیستید آشپزی یا نظافت انجام دهید. اما زمانیکه به منزل می آیید، مسئولیت شما تازه شروع می گردد. اگر برای اولین بار صاحب فرزند شده اید، این نوزاد شما است که برنامه زندگی را تنظیم می کند. حتی اگر قبلا هم فرزندی داشته اید روش زندگی شما فرق خواهد کرد، زیرا ویژگی هر کودکی با کودک دیگر فرق می کنند.

پس از زایمان، خواب کودک حرف اول را می زند. یکی از بهترین کار هایی که می توانید در همان هفته های اول انجام دهید این است که زمانیکه نوزاد می خوابد، شما هم بخوابید. در ابتدا نوزاد حدود 2 ساعت می خوابد و شما می توانید مانند یک پرستار، زمان تعویض پوشک یا خواب نوزاد را تنظیم کنید. سعی نکنید نوزاد را بیدار نگه دارید یا در زمان معینی او را بخوابانید. چون آن ها کوچک هستند و به غذا احتیاج دارند و مدت کوتاهی بعد از مراقبت شما به خواب می فرایند.

هنگامی که کودک تقریبا 1 ماه سن دارد، شما متوجه تغییراتی در عادات خواب کودک می شوید. مثلا آن ها حدود 3 ساعت می خوابند و تقریبا 2 تا 3 ساعت هم خواب نیمروزی دارند. پس از سرویس دهی به کودک، مدت زمان بیشتری بیدار می ماند و با توجه به علائمی مانند خمیازه کشیدن یا نگاه خواب آلود، متوجه می شوید که زمان خواب کودک فرا رسیده است. به مرور زمان که کودک خود را بیشتر شناختید، می توانید برای تنظیم خواب نوزاد خود الگوی خواب مناسبی را آماده کنید.

الگو و میزان خواب نوزاد بین 3 تا 6 ماهگی

بیشتر نوزادان خواب شبانه دارند و ممکن است موضوع گرسنه ماندن نوزادتان در طول شب برای شما نگران کننده باشد. اما باید بدانید که معده آنها قادر به نگهداری مقدار بیشتری از غذا است و اغلب احتیاجی به تغذیه ندارند. پس شما باید با این مسئله کنار بیایید تا نوزاد شما به یک الگوی خواب مناسبی دست پیدا کند. هنگامی که نوزاد شما زود خوابید چکار می کنید؟! آیا خودتان هم با نوزادتان می خوابید؟ آیا از زیر چشم نوزاد خود را نگاه می کنید یا روش های دیگری دارید؟

تمام این روش ها، منتقدان و حامیان خاص خود را دارد و این شما هستید که تصمیم می گیرید که چه روشی مناسب است تا وقتی که یک برنامه خواب مناسبی را برای او تنظیم کنید.

میزان خواب نوزاد در حدود 9 ماهگی

در این رنج سنی، همه بچه ها در طول شب زیاد نمی خوابند و در اول شب بیدار هستند. پس بهترین زمان را برای چرت زدن کودک پیدا کنید. اگر خیلی زود بخوابند در نتیجه زود هم بیدار می شوند و بداخلاق خواهند شد و اگر هم زیاد بخوابند، شب دیر به خواب رفته و خوابشان به یک مشکل بزرگ تبدیل می گردد. بنابراین به دنبال علائمی باشید که نشان دهنده زمان خواب کودک شماست.

اگر به دنبال یک الگوی خواب منظم هستید، پیشنهاد می گردد این برنامه را (چرت زدن نوزاد) به مدت 30 دقیقه مدیریت کنید تا خواب نوزاد به تعادل برسد. با داشتن یک برنامه منظم خواب برای کودک خود، شما هم می توانید خواب شبانه خوبی داشته باشید.

کودک من به چه مقدار خواب احتیاج دارد؟

زمانی که از بیمارستان مرخص می شوید و به منزل می آیید، خیلی زود متوجه می شوید که خواب یک نوزاد با خواب یک فرد بزرگسال تفاوت دارد. نوزادان به خواب بیشتری احتیاج دارند و برای خواباندن آنها باید زمان زیادی را صرف کنید تا به خواب بفرایند. الگوی خواب بچه ها با بزرگ شدنشان تغییر می کند. البته این موضوع در همه یکسان نیست و در یک سال اول زندگی مهم است که برنامه و احتیاج کودک به خواب کافی را بشناسید. با آوردن نوزاد به خانه، شما فقط مسئول تغذیه و خواب نوزاد خود هستید و این موضوع کاملا درست است چون نوزاد شما به 16 ساعت خواب در شبانه روز احتیاج دارد و به دلیل اینکه معده نوزاد بسیار کوچک است باید به تناوب تغذیه گردد.

پیشنهاد می گردد از هر فرصتی برای خوابیدن استفاده کنید مثلا زمانی که نوزاد در خواب است، شما هم یک چرتی بزنید. بسکمک از مادران از روش خواب کمکی استفاده می کنند یعنی به نوبت برای بیدار ماندن از کسی کمک می گیرند و با این روش مادر کمتر می خوابد تا نوزادش در طول شب بیشتر بخوابد. با در آغوش دریافت نوزاد این حس را به او می دهید که مورد حمایت شماست و در طول شب از ترس بیدار نخواهد شد. اگر نوزاد را با شیشه شیر تغذیه می کنید می توانید این مسئولیت را با همسر خود شریک شوید بنابراین هر دوی شما، می توانید بخوابید.

میزان خواب نوزاد در 1 ماهگی

در 1 ماهگی نوزاد بیشتر بیدار می ماند، چون می خواهد دنیای پیرامون خود را بشناسد. آن ها حدود 15 ساعت در روز و حدود 6 ساعت به طور عمیق به خواب احتیاج دارند و بعضی از نوزادان بلافاصله پس از تغذیه به خواب می فرایند.

میزان خواب نوزاد در 3 ماهگی

در 3 ماهگی والدین انتظار دارند که کودک تمام طول شب را بخوابد. در این سن کودک غذای بیشتری می خورد، پس می تواند ساعات بیشتری را در خواب باشد. آن ها در حدود 15 ساعت می خوابند و ساعات خواب نیمروزی آن ها به 5 ساعت افزایش می یابد. هنگامی که به کودک خود غذا های جامد می دهید، باعث می گردد که بیشتر بخوابد و خواب سنگین تر و طولانی تری داشته باشد.

میزان خواب نوزاد در 6 ماهگی

در 6 ماهگی، کودک به 14 ساعت خواب در شبانه روز احتیاج داشته و فقط 4 ساعت خواب نیمروزی دارد و گاهی ممکن است در طول شب از خواب بیدار گردد. اگر کودک در اتاق خودش می خوابد، ممکن است زمانی که بیدار می گردد متوجه گردد که مادر در کنارش نیست، در این حالت یا به خواب خود ادامه می دهد و یا احتیاج دارد که شما در کنارش باشید.

بیشتر بخوانید: غذای کمکی کودک شش ماهه

میزان خواب کودک در 9 ماهگی

9 ماهگی نقطه عطف دیگری در زندگی شماست. در این سن کودک باید به طور منظم خواب شبانه داشته باشد و هنگامی که 14 ساعت را در خواب می گذراند، خواب نیمروزی آن ها کم خواهد شد و به 3 ساعت در روز خواهد رسید.

میزان خواب کودک در 12 ماهگی

کودک شما اکنون یک ساله است و به 13 ساعت خواب در شبانه روز احتیاج دارد. آن ها 10 الی 11 ساعت در طول شب می خوابند و حدود 2 یا 3 ساعت هم خواب نیمروزی دارند. بعضی از بچه ها از خواب نیمروزی لذتی نمی برند، ولی بهتر است آن ها را به خواب نیمروزی تشویق کنیم.

بچه ها شبیه یکدیگر نیستند، اما شما باید انعطاف پذیر باشید و سعی کنید که از مدت زمان خواب کافی کودک خود مطمئن شوید. این موضوع زندگی را برای همه شما آسانتر می کند.

بچه ها به چه مقدار خواب نیمروزی احتیاج دارند؟

نوزادان به حدود 16 ساعت خواب در شبانه روز احتیاج دارند که نیمی از این مقدار به خواب نیمروزی اختصاص دارد. در هر بار خوابیدن، بچه ها معمولا حدود 2 ساعت و به تدریج زمان بیشتری را در خواب می گذرانند با این حال بیشتر بچه ها تا سن حدود 4 سالگی به خواب نیمروزی احتیاج دارند.

اگر کودکی خواب نیمروزی نداشته باشد یا مدت زیادی را در طول روز بخوابد، این موضوع بر برنامه خواب شبانه او تاثیر می گذارد. خواب نیمروزی هم مانند خواب شبانه بسیار مهم است و اگر این برنامه خواب با دادن یک پستانک یا خواندن یک لالایی همراه باشد، باعث ایجاد تنوع در برنامه خواب کودک می گردد.

خواب نیمروزی باید کوتاه باشد؛ به همین علت گاهی بچه ها بیشتر بیدار می مانند و چرت زدنشان سخت تر می گردد. کودک شما نشانه هایی مانند خمیازه کشیدن را از خود بروز می دهد و می فهماند که برای خوابیدن آمادگی دارد. آن ها چشم های خود را می مالند، نمی خواهند با اسباب بازی هایشان سرگرم شوند و گاهی اوقات بداخلاق می شوند.

بیشتر بخوانید: میزان خواب کودک در سنین مختلف + توصیه هایی برای داشتن یک خواب آرام

خواب نیمروزی کودک با سن او در ارتباط است. نوزادان معمولا 2 ساعت خواب بدون وقفه دارند تا زمانیکه این مدت به 16 ساعت در شبانه روز برسد و طول مدت این چرت زدن متفاوت است.

همانطور که کودک رشد می کند، زمان خواب نیمروزی هم بیشتر می گردد. در حدود 1 ماهگی، معمولا به کمتر از 1 ساعت خواب احتیاج دارند و می توانند پس از شیر خوردن، حدود 3 ساعت یا بیشتر بخوابند؛ بنابراین حدودا 9 ساعت در شب یا 6 ساعت در روز، خواب هستند. آن ها خود را با برنامه جدید تطبیق خواهند داد. پس آگاه باشید که شما هم باید برنامه روزانه خود را با احتیاج کودکتان مطابقت دهید.

3 ماهگی سنی است که بیشتر بچه ها قادرند در طول شب بخوابند و این موضوع برای پدر و مادر بسیار مهم است، زیرا آن ها می توانند بیشتر بخوابند. چون نوزادان حدود 9 یا 10 ساعت در شب و حدود 5 ساعت در روز می خوابند.

نوزادان در 6 ماهگی معمولا در طول روز هر 2 ساعت بیدار می شوند و به این علت است که آن ها حدود 10 ساعت یا بیشتر در شب می خوابند.

البته ممکن است کودک تان را در طول شب بیدار ببینید و این به این علت است که او می خواهد اطمینان پیدا کند که شما در کنارش هستید. گاهی اوقات بچه ها خواب نیمروزی طولانی دارند در نتیجه شب را بیدار می مانند. بعد از 9 ماهگی بیشتر بچه ها به یک نوبت خواب نیمروزی احتیاج دارند و با نزدیک شدن به 1 سالگی، خواب روزانه آن ها به 3 ساعت یا حتی 2 ساعت می رسد. فعالیت زیاد در طول روز باعث می گردد که کودک خسته شده و در شب بیدار نگردد. وقتی که کودک تازه به راه می افتد، نسبت به خواب نیمروزی، مقاومت نشان می دهد. شما می توانید با اجرای برنامه هایی مانند داستان تعریف کردن یا بازی کردن در اتاقشان، آن ها را خسته کرده و مطمئن باشید که خواب نیمروز به سراغشان می آید.

برنامه ریزی عادی برای کمک به تنظیم خواب نوزاد

اکنون وقت خواب است و در این زمان والدین ممکن است برنامه هایی مانند نوشیدن یک فنجان چای، مطالعه یک کتاب خوب، تماشا کردن تلویزیون، مسواک زدن یا دوش دریافت را داشته باشند. اما برنامه شما اهمیتی ندارد بلکه مهم این است که خواب خوبی را همراه با کودک داشته باشید.

بچه ها نیز برای اینکه خواب خوبی داشته باشند احتیاج به یک برنامه دارند و شما باید این برنامه را پیدا کنید. این برنامه ها باید کاملا آزادانه باشد و آنقدر پیچیده نباشد که کودک سر در گم شده و دیرتر بخوابد. برنامه ای مانند دریافت دوش آب گرم، بسیار مناسب و آرام بخش می باشد. سپس با پوشیدن لباس راحت، خواب خوبی خواهد داشت.

به منظور اینکه کودک خواب راحتی داشته باشد می توانید بر روی یک صندلی بنشینید و با کمی وقت گذراندن و آواز خواندن یا لالایی گفتن، به خواب راحت کودک کمک کنید. دقت داشته باشید که کودک را بیش از حد در گهواره تکان ندهید و زیاد او را نبوسید، مرتبا دست و پای کوچک او را که راحت خوابیده است، لمس نکنید.

روش دیگر، خواندن کتاب های داستان در وقت خواب است که این کار می تواند تا بزرگ شدن کودک ادامه داشته باشد. بچه ها عاشق داستان هستند و این کار باعث می گردد که آن ها به خواندن تشویق شوند. ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد تا متوجه شوید چه برنامه ای برای خواب کودک شما بهتر است. یکی دو هفته به کودک فرصت دهید تا خودش را با برنامه تطبیق دهد. اگر این برنامه ها پاسخگو نبود، سعی کنید تغییراتی در آن ایجاد کنید و در نهایت برنامه درست را پیدا کنید.

هنگامی که یک برنامه را تنظیم می کنید، ممکن است انجام آن در زمان های مختلف سخت باشد، اما کودک باید به این برنامه و زمانبندی آن عادت کند. به طوری که خوابیدن کودک به یک صحنه جنگ تبدیل نگردد بلکه برای هر دو شما لذت بخش باشد.

راحت خوابیدن کودک با ماساژ دادن

ماساژ دادن بچه ها به آرامش آن ها کمکی نمی کند بلکه فقط باعث می گردد که خواب خوبی داشته باشند. آرامش قبل از خواب می تواند به عمیق تر شدن خواب آن ها کمک کند. این کار همچنین برای بچه های که کولیک دارند مفید است. مطالعات نشان داده است که ماساژ نوزادان نارس، باعث می گردد تا سریعتر وزن بگیرند. بر اساس یک مطالعه، ماساژ دادن کودان به تعداد 3 بار در روز و به مدت 10 روز، 50% به وزن این بچه ها اضافه می کند و می توانند 6 روز زودتر از دیگر نوزادان نارس، از بیمارستان مرخص شوند.

در چند هفته اول تولد و هنگامی که نوزاد قادر به دیدن نمی باشد، تماس فیزیکی بسیار مهم است. اماکنی برای ماساژ کودک و همچنین فیلم های آموزشی وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید. برای ماساژ کودک می توانید از لوسیون بدن کودک یا روغن های طبیعی مانند روغن بادام یا روغن گیاهی استفاده کنید، ولی از این روغن ها برای ماساژ سر و صورت کودک استفاده نکنید.

نحوه صحیح انجام ماساژ کودک

1 ساعت بعد از غذا دادن می توانید کودک خود را ماساژ دهید و چیز های اضافه مانند پوشک را از او جدا کنید. با این حال می توانید پوشک را در زیر کودک قرار داده تا زمانی که شکم او را ماساژ می دهید، از هر اتفاقی جلوگیری گردد. مکان امن و نرمی را انتخاب کنید که کودک با چرخیدن روی زمین نیفتد، مطمئن شوید که دمای اتاق مناسب باشد سپس کودک را به پشت بخوابانید و با خنده و صحبت، او را ماساژ دهید.

ماساژ را به آرامی از سر و صورت کودک شروع کنید، به طوری که احساس درد نکند. می توانید از پیشانی به طرف بالای سر کودک، با حرکات ملایم و سپس پشت سر او را ماساژ دهید. با دقت گردن و شانه ها را ماساژ داده و سپس با حلقه کردن انگشت اشاره و شست خود و در میان دریافت بازوی کودک، آن ها را ماساژ دهید. سپس شکم کودک را با حرکان دایره ای ماساژ دهید.

اگر هنگام ماساژ شکم، کودک پوشک دارد، آن را باز کرده و اگر خواستید پا های کودک را ماساژ دهید، پوشک را ببندید و پا ها را نیز مانند بازو ها ماساژ دهید به این صورت که پا ها را به سمت شکم به آرامی خم کنید. چون این کار به خروج گاز های شکمی کمک می کند. بعد از اینکه ماساژ پا ها تمام شد، کودک را به شکم بخوابانید و پشت او را با حرکات دایره ای انگشتان خود، ماساژ دهید این کار با رسیدن به انگشتان پا کامل می گردد.

بعضی نوزادان در حد چند دقیقه از ماساژ لذت می برند، ولی می توانید این زمان را افزایش دهید تا به یک برنامه لذت بخش تبدیل گردد. بهتر است که والدین در این کار شریک باشند، چون یک رابطه خاصی را به وجود می آورد.

رعایت نکات ایمنی برای نوزاد در هنگام خواب

پدر و مادر شدن برای اولین بار می تواند غافلگیر کننده باشد و مهم نیست که چه میزان آمادگی داشته باشید. هنگامیکه کودکی متولد می گردد، همه چیز تغییر می کند. شما با احساسات و تغییرات زیادی روبرو می شوید، اما مهم این است که اطمینان داشته باشید که نوزاد شما سالم است. خانه محل امنی برای کودک شماست، اما تخت کودک چطور؟

سندرم مرگ ناگهانی کودک که روز به روز بیشتر می گردد عامل نگران کننده ای برای والدین است. این سندرم می تواند بدون هشدار باشد. در صورتی که تمام احتمالات دیگر رد گردد، این سندرم معمولا باعث مرگ نوزادان می گردد. جوابی برای اینکه چرا این سندرم باعث مرگ کودک می گردد، وجود ندارد. وقوع این سندرم از سال 1983 به میزان 50% کاهش یافته است. شما باید مطالبی را درباره کاهش خطر ابتلا به این سندرم، پیدا کنید و بدانید که یکی از این راه ها خواباندن کودک به پشت می باشد، چون خواباندن آن ها بر روی شکم مشکلاتی به وجود می آورد مانند اینکه نوزاد با هر نفس کشیدن خود، مقدار زیادی دی اکسید کربن وارد بدن خود می کند همچنین باعث آپنه (وقفه تنفسی) در خواب می گردد.

بیشتر بدانید: دمر خوابیدن نوزاد چه خطراتی می تواند به دنبال داشته باشد؟

والدین باید تخت مناسب و راحتی تهیه کنند که دارای ضربه گیر بوده تا کودک در امان بماند. اما متاسفانه این ضربه گیر ها منجر به سندرم مرگ ناگهانی می شوند. چون جریان اکسیژن را کم می کند.

قرار دادن عروسک های پارچه ای در تخت خواب خطرناک است. اگر این اسباب بازی ها نزدیک صورت کودک باشد، مخصوصا اگر کودک به شکم خوابیده باشد، دی اکسید کربن بیشتری وارد بدن وی می گردد. نکته دیگری که همیشه باید به خاطر داشت این است که در هوای سرد، از زیاد پوشاندن کودک خودداری کنید. کودک خود را در حد احتیاجش بپوشانید، زیرا زیاد گرم نگه داشتن کودک مشکلاتی به همراه دارد. برای این کار می توانید با پوشاندن جوراب و دستکش او را گرم نگه دارید. پیشنهاد بعدی استفاده از یک کیسه خواب است که جای دست و پا داشته باشد که برای نوزادان تازه متولد شده گزینه مناسبی است.

نوزادانی که با وزن کم متولد می شوند یا آنهایی که در معرض دود سیگار بوده اند، نسبت به سندرم مرگ ناگهانی حساس تر هستند و باید اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از ایستادن ضربان قلب کودک انجام دهیم.

لوازم مورد احتیاج اتاق خواب کودک

حال که با نحوه تنظیم خواب نوزاد خود آشنا شده اید باید با اولین اقدام پدر و مادر که تزئین اتاق خواب کودک است، آشنا شوید. برای این کار لوازمی وجود دارند که باید تهیه گردد ولی در بدو ورود نوزاد به منزل، باید یک سری لوازم اولیه وجود داشته باشد. هر نوزادی احتیاج دارد که مکانی برای خواب داشته باشد، بنابراین گهواره گزینه مناسبی است.

بعضی والدین ترجیح می دهند که کودک تا زمانی که کمی بزرگتر می گردد در گهواره و در اتاق خودشان باشد؛ به این ترتیب در طول شب، کودک نزدیک والدین است. با هم خوابیدن نیز معمولا رایج است و نوزاد برای تغذیه در شب نزدیک مادر است، اما در تخت خود می خوابد.

برای خرید وسایل با بهترین کیفیت، وقت بگذارید و پول خود را هدر ندهید. داشتن لوازم مناسب برای کودک بسیار مهم است. تشک باید نو و محکم باشد و اندازه تخت کودک باشد. همیشه مقداری ملافه اضافی داشته باشید تا بتوانید در طول شب و موقع خواب، سریع عوض کنید و مهم است که ملافه ها اندازه تخت باشند. زیرا در صورتی که خیلی بزرگتر از تخت باشند، در شب و هنگام خواب ممکن است به دور کودک پیچیده شوند.

بیشتر مردم عاشق لوازم راحت هستند. به طوری که حتی برای کودک صندلی اتومبیل نیز تهیه می کنند؛ اما تحقیقات نشان داده است که داشتن صندلی اتومبیل برای نوزادان زیر 1 سال مناسب نیست، زیرا ممکن است باعث افتادن نوزاد از روی آن گردد و زمانی که کودک بزرگتر شد، می تواند در صندلی خود بنشیند.

یکی از لوازم مورد احتیاج کودک که او را گرم هم نگه می دارد، کیسه خواب است. این کیسه های خواب جای قرار دریافت سر و دست دارند و کودک را گرم نگه داشته و کودک نمی تواند از درون آن به راحتی بیرون بیاید و مانند یک پتو از او محافظت می کند.

هنگامی که برای اتاق کودک و تختش ملافه تهیه می کنید، ابتدا آن را با یک پاک کننده ملایم بشوئید، این کار باعث می گردد هرگونه رنگ و ماده شیمیایی بکار رفته در محصول، پاک گردد و همچنین عطر و بوی خوبی به آن می دهد. ملافه ها و بالشت های طبی می توانند به خواب نوزاد کمک کنند.

بسکمک از خانواده ها در مورد میزان مصرف مواد شیمیایی در زندگی روزمره نگران هستند. وقتی قادر نیستیم که تمام مواد شیمیایی را از زندگی خود حذف کنیم، حداقل می توانیم مصرف آن ها را کاهش دهیم. مخصوصا هنگامیکه نوزادی به خانواده اضافه می گردد، بهتر است که به منظور حفظ سلامتی کودک، از مواد طبیعی استفاده گردد. استفاده از محصولات ارگانیک برای سلامتی خواب کودک مهم است و می توانید پتو و ملافه هایی را تهیه کنید که 50 % شامل پنبه و 50% دیگر آن الیاف پلی استر باشد.

محصولاتی که حاوی مواد شیمیایی هستند، پوست نوزاد را تحریک می کنند. یکی از این مواد شیمیایی موجود در پارچه ها، PBDE هستند که نسبت به آتش مقاومند. این مواد شیمیایی در این محصولات استفاده می شوند بنابراین سریعتر از مواد شیمیایی دیگر، وارد محیط زیست می شوند که بسکمک از افراد به این مواد حساسیت دارند.

با کم مصرف کردن این مواد شیمیایی، خطر ابتلا به حساسیت را کم کنید. اگر برای خرید به فروشگاه می روید، ممکن است با محصولات طبیعی محدودی روبرو شوید. سایت های اینترنتی زیادی هستند که می توانید محصولات ارگانیک مناسب خواب را از آن ها خریداری کنید. بسکمک از آن ها کالای مخصوص خواب کودک دارند، اما بعضی از آن ها برای افراد بزرگسال نیز محصولاتی ارائه می دهند.

منبع: childdevelopmentinfo

منبع: setare.com
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1411

به "نحوه تنظیم خواب نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه تنظیم خواب نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید