نکات کلیدی هنگام خرید گوشی دست دوم

به گزارش مجله گوگل ایرانی، با توجه به اینکه در ایران طرح رجیستری گوشی های همراه انجام می گردد، هنگام خرید گوشی موبایل دست دوم، افراد باید دستگاه را با نام خودشان ثبت نمایند. اما فرایند ثبت نام گوشی در سامانه همتا آن هم برای گوشی های دست دوم که قبلا صاحب دیگری داشته اند، حاوی یک سری نکات است که در ادامه این مطلب به آنها اشاره می کنیم.

نکات کلیدی هنگام خرید گوشی دست دوم

به گزارش خبرگزاری مالی ایران، با اجرای طرح رجیستری، تنها دستگاه هایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده و یا پیش از آغاز طرح رجیستری روشن بوده اند، می توانند بدون هرگونه محدودیت زمانی، از شبکه های اپراتوری استفاده نمایند. در غیراین صورت دستگاه پس از اولین اتصال به شبکه، پیامک هشدار دریافت نموده و پس از مدت زمان کوتاهی، قطع می گردد.

مرحله اول: بازگرداندن دستگاه به حالت تنظیمات کارخانه

در ابتدا ضروری است تا دستگاهی که قصد خریداری آن را دارید، به حالت تنظیمات کارخانه برگردانده یا اصطلاحاً ریست فکتوری کنید تا درصورتی که شناسه (IMEI) دستگاه جعلی یا کپی شده باشد، با بازگرداندن به تنظیمات کارخانه، به شناسه (IMEI) واقعی بازگردد. پس از این اقدام، دستگاه را روشن و #06#* را روی آن شماره گیری نموده و تطابق شناسه (IMEI) نمایش داده شده با شناسه (IMEI) درج شده روی جعبه را کنترل کنید. در صورت عدم تطابق این دو شناسه (IMEI)، از خرید دستگاه صرف نظر کنید.

مرحله دو: استعلام اصالت

در این مرحله، برای شناسه (IMEI) درج شده روی جعبه، استعلام اصالت کنید. در پاسخ استعلام اصالت، حتماً به قانونی بودن، تطابق مشخصات پاسخ استعلام اصالت (مدل و برند ذکرشده در پاسخ) با مشخصات ظاهری دستگاه، شرکت واردنماینده، نوع واردات، نوع ارز، آکبند یا دست دوم بودن دستگاه توجه کنید.

مرحله سوم: فرآیند انتقال مالکیت

در صورت تصمیم قطعی برای خرید دستگاه، از فروشنده بخواهید مالکیت دستگاه را به وسیله سامانه همتا، به سیم کارت شما انتقال دهند. در صورت انجام این فرآیند توسط فروشنده، یک پیامک از HAMTA برای سیم کارت خریدار ارسال خواهد شد. باید توجه داشت که همتا هیچ گونه خدماتی مبنی بر در اختیار گذاشتن شماره مالک قبلی یا دریافت مالکیت به کاربر نمی دهد و درصورت عدم دریافت مالکیت هنگام خرید گوشی دست دوم، کاربر متضرر خواهد شد.

مرحله چهار: فرآیند فعال سازی

حتماً در حضور فروشنده، دستگاه را به یاری کد فعال سازی موجود در پیامک HAMTA برای سیم کارت دلخواه خود فعال سازی و پیامک فعال سازی پیروز برای سیم کارت خود را از HAMTA دریافت کنید. در آخرین مرحله، حتماً کنترل کنید که شناسه (IMEI) ذکر شده در پیامک تأیید فعال سازی، با شناسه (IMEI) نمایش داده شده به وسیله #06#* یا درج شده روی جعبه، تطابق کامل دارد.

مرحله پنج: دریافت فاکتور معتبر دستگاه

درصورتی که از فروشگاه خرید می کنید، پس از فعال سازی پیروز دستگاه برای سیم کارت خود، حتماً از فروشنده، فاکتور معتبری دریافت کنید که شناسه (IMEI) دستگاه در آن ذکر شده و دارای مهر فروشگاه است. هرگونه مسائل احتمالی در آینده، به یاری ارائه این فاکتور معتبر، قابل پیگیری در مراجع قضایی خواهد بود.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1139

به "نکات کلیدی هنگام خرید گوشی دست دوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات کلیدی هنگام خرید گوشی دست دوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید