هزینه های وام مسکن قفل شد

به گزارش مجله گوگل ایرانی، خبرنگاران : آنالیز فرایند هزینه وام مسکن در روز های اخیر نشان از ثبات نسبی این متغیر در این مدت داشته اما فرایند ماهانه قیمت ها نشان از تعبیر دیگری دارد.

هزینه های وام مسکن قفل شد

به گزارش خبرنگاران، اوراق بانک مسکن از دسته برگه های بهاداری است که به شما اجازه می دهد تا بدون سرمایه گذاری های طولانی مدت به سرعت و در زمان کوتاهی بتوانید از تسهیلات مسکن بهره مند شوید. در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می توان برای دریافت دو وام به صورت هم زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می گردد در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می گردد. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین 240 میلیون تومان است. مجردها نیز 140 میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

پس از رشد بی سابقه قیمت در آخرین روز هفته سوم خرداد ماه این رقم در جهتی با ثبات نهاده شد و از مرز 16 میلیون تومان برای مجردین پایین تر نیامد.

ثبات هزینه خریداوراق مسکن

قیمت هرکدام از اوراق مسکن در روز یک شنبه هفته اخیر نسبت به روز گذشته 100 تومان کاهش داشته و به حدی معادل با 59 هزار و 700 تومان رسید. این درحالیست که اعتبار هر ورق در 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

در همین خصوص در این روز هزینه وام مسکن مجردین به 16 میلیون و 720 هزار تومان رسیده و متاهلین نیز در این روز 28 میلیون و چند 560 هزار تومان هزینه برای اخذ وام پرداخت کردند. فرایند این هزینه ها در سه روز گذشته نشان می دهد قیمت خرید این وام تقریبا ثابت بوده و تغییر محسوسی را ثبت نکرده است.

نرخ سود موثر وام مسکن در خرداد

نرخ بازده داخلی یکی از روش های استاندارد برای ارزیابی طرح های مالی است. در این روش کوشش می گردد تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند. اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ معین در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

اکنون با توجه به آنکه متقاضیان در دریافت وام مسکن از این جهت دو هزینه را یکی در ابتدای در یافت وام و دیگری در طول بازپرداخت آن می پردازند پس سود واقعی وام نیز تغیر خواهد بود.

به همین دلیل رفتار باثبات هزینه وام مسکن در این تاریخ سبب شد تا نرخ سود نیز در این موعد تغییری نداشته و تقریبا در همان حد 20.8 درصد ثابت بماند.

درادامه برآورد هزینه پرداختی مجردین و متاهلین در طول 12 سال نشان می دهد متاهلین مجبور به پرداخت 328 میلیون و 600 هزار تومان و مجردین 176 میلیون 800 هزار تومان خواهند بود.

فرایند نزولی شد ماهانه قیمت وام مسکن

آنالیز جهت رشد ماهانه در 23 روز سپری شده از خرداد به نکته ای مهم اشاره دارد. فرایند رشد ماهانه در این قیمت ها نشان می دهد که در 23 خرداد ماه در مقایسه با موقعیت مشابه در ماه قبل 7.7 درصد رشد داشته است. بیشترین رشد ماهانه در این مدت در روز اول خرداد رقم خورد که برابر با 18 درصد بود.

اما فرایند سه روز گذشته رشد ماهانه قیمت مسکن نشان از فرایند نزولی این متغیر داشته است.

در این رابطه مشاهده می گردد اگر این فرایند ادامه داشته باشد در روز های دیگر احتمالا شاهد کاهش بیشتر رشد ماهانه قیمت ها و در نهایت افت هزینه خرید وام مسکن باشیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1653

به "هزینه های وام مسکن قفل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه های وام مسکن قفل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید