هسته مرکزی تهران نیازمند احیا، پایتخت 3 هزار پلاسکو دارد

به گزارش مجله گوگل ایرانی، سید محسن طباطبایی مزدآبادی در مصاحبه با خبرنگاران، با اشاره به وقوع حادثه پلاسکو گفت: جدای از تجربه تلخ پلاسکو شاید بتوان گفت که فروریختن این ساختمان می تواند سرآغاز یک تحول عظیم در این بخش نیز باشد همانندپروئیت ایگو، با این تفاوت که تخریب آن نه به اختیار بلکه با آتش سوزی مهیبی انجام شد.

هسته مرکزی تهران نیازمند احیا، پایتخت 3 هزار پلاسکو دارد

وی با اشاره به تجربیات مشابه چنین رخدادی در دنیا گفت: در تاریخ اتفاقات مشابه پلاسکو کم نیست از آتش سوزی بزرگ لندن در 1666 گرفته تا آتش بزرگ شیکاگو در سال 1871 که 70 هزار ساختمان در آن سوختند و همچنین آتش سوزی فورت مک موری کانادا که2400 خانه را سوزاند.

وی ادامه داد: آتش سوزی در شهر مانیل فیلیپن آن هم در بخش سکونتگاه های غیر رسمی شهر در سال 2004 که منجر به آوارگی 22 هزار نفر نیز شد و یا آتش سوزی ها مشابه در داکای بنگلادش و سائو پائلو برزیل نمونه مشابه ای از این حوادث است که اگرچه واکنش های هیجانی به دنبال داشت اما درسی شد برای بهره گیری از یک تجربه اندوهبار و تغییراتی بنیادی برای آینده ای بهتر و بستن راه تکرار بر حادثه.

طباطبایی مزدآبادی با اشاره به تجربه حوادث طبیعی مانند ژاپن پس از سونامی 2011 و فاجعه فوکوشیما گفت: سونامی 10 متری مارس 2011 در فوکوشیما که طی آن ژاپن چند متر به سمت شرق جابه جا شد، در حال تبدیل شدن به یک فاجعه انسانی و زیست محیطی بود که ژاپن از تجربه آن برای ایجاد شهرهایی با مقاومت 10 ریشتر استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه پرداختن به قصورهای گذشته فقط تا آنجا موثر است که به کشف راهکاری برای آینده بهتر بیانجامد گفت: شهرهای کشور به ویژه در کلان شهرها با معضل بافت فرسوده روبه رو است. فرسودگی لزوما به معنای بالا بودن سن بنا نیست. کم نیستند ساختمانهایی در دنیا که عمر بالای 50 سال دارند و همچنان استحکام خوبی دارند که ساختمان های بلندمرتبه در شهرهایی مانند شیکاگو، نیویورک، لندن و پاریس که بعضا قدمت آنها به اوایل قرن بیستم برمی گردد از جمله آنهاست.

این کارشناس مسایل شهری متذکر شد: گفته می گردد بیش از 60 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور و بیش از 3 هزار هکتار بافت فرسوده در تهران وجود دارد مناطقی که تمامی خصوصیات فرسودگی همچون ناپایداری، ریزدانگی و نفوذناپذیری را دارند و ناکارآمدی و کاهش کارآیی در آنها دیده می گردد.

طباطبایی مزدآبادی متذکر شد: مسئولان می گویند 3 هزار ساختمان مشابه پلاسکو در شهر تهران وجود دارد. این نشان می دهد که با توجه به تجربه پلاسکو نیازمند یک تغییر نگرش اساسی در مدیریت و برنامه ریزی شهری هستیم.

این استاد دانشگاه آتش سوزی و فروپاشی ساختمان پلاسکو را هشداری مبنی بر زوال هسته مرکزی شهر تهران می داند که در واقع بخش اصلی هویت و شخصیت تهران بزرگ و نیازمند جان بخشی دوباره است.

وی خاطرنشان می نماید: بخش مرکزی شهرها به عنوان قلب تپنده آن شناخته می شوند که در واقع و حیات و ممات شهرها وابسته به آن است و ناپایداری، آشفتگی بصری، رکود اجتماعی و انحطاط کالبدی که در این قسمت از تهران زنگ خطر را از مدت ها قبل به صدا در آورده بود.

طباطبایی مزدآبادی با اشاره به اینکه این قلب نیازمند اقدامات درمانی اساسی است، جلوگیری از شکست های بزرگ در کلان شهر تهران را نیازمند برنامه ریزی و بازطراحی فوری دانست.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 440

به "هسته مرکزی تهران نیازمند احیا، پایتخت 3 هزار پلاسکو دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هسته مرکزی تهران نیازمند احیا، پایتخت 3 هزار پلاسکو دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید