پای مرغ هم قیمت مرغ شد

به گزارش مجله گوگل ایرانی، تهران (پانا) - نرخ مصوب مرغ در کشور 31 هزار تومان است. این در حالی است که امعا و احشای مرغ از خود مرغ گران تر شده است. پای مرغ، هم قیمت مرغ است و دل و و سنگدان مرغ، یک و نیم برابر آن.

پای مرغ هم قیمت مرغ شد

به گزارش تجارت نیوز، قیمت امعا و احشا از گوشت مرغ گران تر شده است. آنالیز ها نشان می دهد سنگ دان، دل و پای مرغ به ترتیب با قیمت 49، 59 و 32 هزار تومان فروخته می گردد.

بعلاوه یک بسته تخم مرغ 20 عددی 69 هزار و 900 تومان قیمت دارد. فروشندگان مرغ می گویند با افزایش قیمت مرغ و گوشت تقاضای کباب سراها برای خرید امعا و احشا زیاد شده است. کباب سراها با خرید سنگدان و دل مرغ آن را چرخ نموده و به جای گوشت به مردم می فروشند.

آنالیز ها نشان می دهد سنگ دان، دل و پای مرغ به ترتیب با قیمت 49 هزار تومان، 59 هزار تومان و 32 هزار تومان فروخته می گردد.

رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی به تجارت نیوز گفت: افزایش تقاضا، امعا و احشا را گران نموده است. برای امعا و احشا مرغ قیمتی معین نشده است. بنابراین اجزای مرغ در منطقه ها مختلف قیمت متفاوتی دارد.

محمد یوسفی شرح داد: فروشندگان گوشت از سنگدان استفاده می نمایند و با قیمت مناسب تری جای گوشت می فروشند و هر چه تقاضا بالاتر رود قیمت آن هم بیشتر می گردد. از طرفی رستوران هایی که کباب راسته می فروشند متقاضی هستند. یعنی مردم اسکلت، سیراب شیردان، جگر سفید یا حتی قلم را برای غذای روزانه خود می خرند.

هر چند بعضی از فعالان دلیل نابسامانی بازار را رد پای ارز دولتی می دانند اما حالا یکی از پیشنهادات فعالان مالی هم برداشته شدن ارز دولتی است. مرغداران می گویند از زمانی که ارز دولتی به خوراک مرغ اختصاص پیدا نموده رانت و فساد در این بازار بیشتر شده است.

کمبود نهاده در بازار

رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی با اشاره به حذف ارز دولتی گفت: نهاده دولتی به دست مرغداران نمی رسد و قیمت خوراک مرغ در بازار آزاد بالا رفته است. به عنوان مثال ذرت کیلویی هزار و 700 تومان حالا به سه هزار تومان رسیده است اما باز هم ذرت با قیمت بالا در بازار پیدا نمی گردد.

یوسفی بیان نمود: امیدواریم هر چه زودتر ارز دولتی برداشته گردد و سوبسید آن در اختیار اقشار آسیب پذیر تعلق بگیرد.

افزایش قیمت دان، جوجه ریزی را کاهش داده است. اردیبهشت سال جاری جوجه ریزی 13 میلیون قطعه کاهش پیدا کرد. حالا قرار است برای تنظیم بازار، دولت مرغ و تخم مرغ وارد کند. محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفته بود: قرار شده برای ثبات قیمت ها، مرغ منجمد و تخم مرغ نطفه دار از ترکیه وارد گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 آذر 1400 بروزرسانی: 6 آذر 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1838

به "پای مرغ هم قیمت مرغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پای مرغ هم قیمت مرغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید