کدام سرگیجه خطرناک است؟

به گزارش مجله گوگل ایرانی، فرهاد عصارزادگان، در مصاحبه با رادیو سلامت گفت: در پزشکی دو مبحث داریم که با هم اشتباه گرفته می شوند، یک سرگیجه ورتیگو (سرگیجه حقیقی) و دو، گیجی و اکثراً دومی را بیماران، سرگیجه می نامند و خیلی نگران کننده نیست. تفاوت این دو در اهمیت آن ها است که کدام جدی گرفته گردد و کدام جدی گرفته نگردد.

کدام سرگیجه خطرناک است؟

وی با بیان اینکه سرگیجه یا همان گیجی، خیلی جدی نیست و جای نگرانی ندارد و علائم خیلی زیادی دارد و به راحتی درمان می گردد، اضافه نمود: سرگیجه یا گیجی، احساس عدم تعادل را برای بیمار دارد یا بیمار سبکی سر و یا سیاهی چشم ها داشته باشد و این ها خیلی نگران کننده نیستند؛ ولی سرگیجه حقیقی، جای نگرانی دارد و باید آنالیز گردد.

عصارزادگان ادامه داد: سوال کلیدی که از بیمار پرسیده می گردد این است که آیا احساس چرخش خود و اتاق را به دور خود داشتی یا خیر و این نگران کننده است. پس نکته کلیدی در چرخش است. سرگیجه حقیقی، حس چرخشی است که مریض احساس می نماید که بعد از معاینه ها، باید دید علت آن چیست.

وی با بیان اینکه سرگیجه ها دو دسته هستند، اضافه نمود: سرگیجه های محیطی که مرجع آن ها مربوط به گوش است و سرگیجه های مرکزی که مرجع آن ها مربوط به مغز هستند، که سرگیجه های مرکزی در حیطه پزشکان متخصص مغز و اعصاب است. سرگیجه های محیطی خطر کمتری دارند؛ ولی سرگیجه های مرکزی می توانند منشا های بزرگ تری داشته باشند مانند سکته های مغزی.

این متخصص مغز و اعصاب با تاکید بر اینکه برای تشخیص، علائم همراه مهم هستند، گفت: همرا با سرگیجه، تاری دید، دوبینی و یا اختلال تکلم همراه با سرگیجه داشته باشند؛ این ها علائم سرگیجه های مرکزی هستند و باید سریعاً به پزشک مراجعه گردد، اما سرگیجه های محیطی این علائم ها را ندارند. شدت علائم به منظور بد بودن نیست و شاید سرگیجه ها خوش بین باشند و موقت از بین بروند.

وی در پاسخ به این پرسش که مشکل گوش چقدر در سرگیجه تأثیر گذارست، گفت: سرگیجه شرایطی خوش خیم است یعنی بیماران معمولاً با یک تغییر شرایط از حالت نشسته به ایستاده سرگیجه می گیرند و موقت است و برطرف می گردد. این ها همه به علت درگیری مجاری نیم دایره ای در گوش است که خیلی در علت ایجاد آن اتفاق نظر نیست و تئوری های مختلفی وجود دارد؛ اما به راحتی درمان پذیر است، ولی ممکن است باز برگردد. التهاب گوش داخلی هم باعث سرگیجه می گردد و باید درمان گردد تا سرگیجه از بین رود.

عصارزادگان در مورد راه چاره های درمانی سرگیجه ها گفت: اگر کسی سرگیجه حقیقی داشته باشد، خوراکی ها یاری کننده نیستند، ولی برای سرگیجه، ممکن است علت افت قند باشد و آب قند یاری کننده باشد؛ ولی ممکن است یاری کننده هم نباشد. باید دید سرگیجه چه نوع سرگیجه ای است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 بهمن 1401 بروزرسانی: 4 بهمن 1401 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 2161

به "کدام سرگیجه خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام سرگیجه خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید