کدام قشر از ایرانی ها در ترکیه ملک می خرند؟ ، هشدار نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک

به گزارش مجله گوگل ایرانی، حسام عقبایی گفت: حجم سرمایه گذاری ایرانی ها در بخش املاک در کشور ترکیه طی یک سال گذشته برابر با 8-7 سال اخیر بوده است.

کدام قشر از ایرانی ها در ترکیه ملک می خرند؟ ، هشدار نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک

به گزارش خبرنگاران، ترکیه در سال های اخیر تبلیغاتی هدفدار برای سرمایه گذاری خارجی ها در بخش املاک در دستور کار قرار داده است.

ترکیه با این هدف سیاست های تشویقی مهمی را برای خریداران ملک در نظر گرفته است که از جمله این قوانین تسهیل گرانه می توان به اعطای حق شهروندی در ازای خرید املاکی با ارزش بیش از 250 هزار دلار اشاره کرد.

افزایش تقاضا برای خرید ملک در ترکیه در حالی اتفاق افتاده است که تشدید تحریمها اقتصاد ایران را با موقعیتی اضطراری روبرو کرده است. ایران سال هاست درگیر جنگ مالی است و در این جهت ممانعت از خروج سرمایه مولفه مهمی برای عبور از این دوران تلقی می شود.

  • ایرانی ها 8 هزار ملک در ازمیر خریدند | هیچ بنگاهی حق معامله ملک خارجی ندارد

حسام عقبایی نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در این زمینه به خبرآنلاین گفت: طی ماه های اخیر حجم تبلیغات برای خرید ملک توسط خارجی ها در ترکیه به شدت افزایش یافته و اتفاقا ایرانی ها مشتریان مهمی برای املاک ترکیه هستند.

وی با اشاره به اینکه هزینه های سنگینی برای تبلیغات در فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای هزینه می شود، ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد طبقه ثروتمند و بسیار مرفه در ایران مشتری اصلی املاک در ترکیه هستند، کسانی که قصد دارند با خرید ملک، حق شهروندی و ... را دریافت کنند اما به این موضوع توجه ندارند که تحقق وعده های داده شده چندان هم صد در صدی نیست و بسیاری از صاحبان املاک نمی توانند در کنار خرید ملک از موقعیت های این چنین بهره مند شوند. در عین حال بازار املاک ترکیه به دلیل موقعیت مالی این کشور چندان بازار مناسبی نیست و احتمال ضرر مالی در آن بالاست و محدودیت های ویژه ای بر فروش املاک خریداری شده وضع می شود.

عقبایی با اشاره به اینکه تبلیغات جدید بر تعویض ملک در تهران با ترکیه یا گرجستان و ... پایدار است، گفت: این خطر وجود دارد که با پا دریافت چنین معاملاتی طبقه متوسط نسبت به خروج سرمایه هایش از کشور اقدام کند.

عقبایی در بخش دیگری از سخنانش گفت: برخی تصور می کنند خرید ملک در ترکیه یا هر کشور دیگری می تواند سرمایه گذاری مناسبی برای آینده باشد اما در حقیقت این بازار اصلا بازار مناسبی برای سرمایه گذاران نیست. در برخی موارد معین است که برخی با هدف سرمایه گذاری قصد ورود به این بازار را دارند اما باید توجه داشت که این بازار، بازار خوبی برای سرمایه گذاری نیست.

وی به تجربه سرمایه گذاران در بازار املاک دوبی اشاره کرد و گفت: پول های سرگردان در ایران، سال هاست به بازار املاک دیگر کشورها از جمله گرجستان، دوبی و حتی اسپانیا و کانادا مهاجرت کرده اند اما در نهایت زیان مالی محتمل تر از سود در این بازارهاست.

وی با بیان اینکه همین حالا ارزش لیر در ترکیه با کاهشی قابل توجه روبرو شده است، گفت: جدای از مساله امنیت سرمایه که پیشتر به آن اشاره کردم عوامل اجتماعی، سیاسی و امنیتی منطقه نیز به شدت در متزلزل کردن جایگاه ترکیه بعنوان مقصد سرمایه گذاری موثر است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 514

به "کدام قشر از ایرانی ها در ترکیه ملک می خرند؟ ، هشدار نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام قشر از ایرانی ها در ترکیه ملک می خرند؟ ، هشدار نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید