10 سامورایی مشهور در تاریخ

به گزارش مجله گوگل ایرانی، خبرنگاران: هرکس که نام ژاپن را شنیده باشد احتمالا در کنار آن، در خصوص سامورایی ها نیز چیز هایی شنیده است. سامورایی ها گروهی از جنگجویان در اقشار مختلف بوده اند که به مهارت بالا با شمشیر و وفاداری خود مشهور بوده اند. آن ها از ابتدای شکل گیری تمدن در ژاپن، جایگاهی غیر قابل انکار داشته اند.

10 سامورایی مشهور در تاریخ

سامورایی ها نماد فرهنگ ژاپنی هستند و که افتخار با آن ها عجین شده است. تعداد بیشماری از سامورایی ها وجود داشته اند که با شجاعت خود نام خود و ژاپن را زنده نگه داشته اند که در ادامه ما در مجله گوگل ایرانی، به معرفی 10 شخص از مشهورترین آن ها می پردازیم.

10. شیمیزو یوشی هیسا

یکی از مشهورترین جنگجویان دوره سنوکو، شیمیزو یوشی هیسا از استان ساتسوما بوده است. وی مدت کوتاهی با دختر عمه خود ازدواج کرد. شیمیزو برای اتحاد کیوشو (جزیره ای در ژاپن) در جنگ های بسیاری شرکت کرد و در آن ها پیروز شد. قبیله او تا سال ها بر بخش عمده ای از کیوشو حکومت می کردند، اما شیمیزو انتها به دست تومیوتومی هیده یوشی بازنده شد. پس از شکست او، اعتقاد بر این است که یوشی هیسا دیگر در هیچ مبارزه ای شرکت نکرد و راهب بودایی شد. یوشی هیسا سال ها بعد، بر اثر مرگ طبیعی از جهان رفت.

9. ماسامونه

ماسامونه به دلیل خشونت بسیار زیاد و عدم بخشش دشمنانش مشهور بوده و به عنوان یکی از ترسناک ترین سامورایی های تاریخ شناخته می گردد. وی که در دوران کودکی به دلیل بیماری آبله چشم راست خود را از دست داده بود، مجبور بود کوشش بیشتری کند تا به عنوان مبارزی بزرگ شناخته گردد. ماسامونه در ابتدا در چند مبارزه بازنده شد، اما پس از آن در همه مبارزه ها پیروز می شد و شهرت بسیاری پیدا کرد. داستانی وجود دارد که نقل می نماید: در جریان اتفاقاتی پدر ماسامونه توسط گروهی از دشمنان قبیله اش ربوده شد و ماسامونه برای تلافی کردن این اتفاق، همه آن ها را سلاخی کرد و حتی در جریان این مبارزات پدرش را نیز به قتل رساند! وی بعد ها به عنوان رئیس قبیله تومیوتومو هیده یوشی و توکوگاوا لایه سو شناخته شد.

8. یوسوگی کنشین

کنشین با نام اژد های اچیگو (یکی از نواحی در تقسیم بندی گذشته ژاپن) معروف بود و یک جنگجوی سرسخت و رهبر قبیله ناگائو بود. او به دلیل رقابتش با تاکِدا شینگن نیز معروف بود. این دو سال ها به مبارزه علیه یک دیگر پرداختند و در دوئل های بسیار رو در روی هم جنگیدند. کنشین یک رهبر به تمام معنا بود که وفاداران بسیاری داشت. داستان های زیادی پیرامون مرگ او وجود دارد و دقیقاً تعیین نیست که چگونه جان خود را از دست داه است.

7. توکوگاوا ایه سو

ایه سو در ابتدا هم پیمان اُدا نوبوناگا و جانشین تویوتومی هیده یوشی بود. ایه سو از فکرش بهتر از شمشیرش استفاده می کرد. پس از مرگ هیده یوشی او علیه دشمنان قبیله تویوتومی ایستاد و برای بدست دریافت حکومت با آن ها جنگید. ﺩﺭ ﺳﺎﻝ 1600 ﺍﯾﻪﺳﻮ ﺗﻮﺍﻧﺴﺖ ﺑﺎ ﭘﯿﺮﻭﺯﯼ ﺩﺭ ﻧﺒﺮﺩ ﺳﮑﯿﮕﺎﻫﺎﺭﺍ، ﮐﻪ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﻧﺒﺮﺩ ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﮊﺍﭘﻦ ﺑﻮﺩ، ﺑﻪ ﺑﺮﺗﺮﯼ ﻣﻄﻠﻖ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﻣﻬﻢﺗﺮﯾﻦ ﺭﻗﯿﺐ ﺧﻮﺩ، ﺍﯾﺸﯿﺪﺍ ﻣﯿﺘﺴﻮﻧﺎﺭﯼ، ﺑﺮﺳﺪ. ایه سو در سال 1603 به اولین شوگان توکوگاوا (سلسله حکومتی در گذشته در ژاپن) تبدیل شد. شوگان توکوگاوا دوره جدیدی از صلح را در ژاپن به وجود آورد و تا سال 1868 بر ژاپن حکومت کرد.

6. هاتوری هانزو

رهبر گروه ایگا، هاتوری هانزو، یکی از معدود سامورایی هایی بود که به فنون نینجا نیز تسلط کامل داشت. او خدمتکار وفادار به توکوگاوا ایه سو بود که استاد خود را چند بار از مرگ حتمی نجات داد. هانزو از نیزه به عنوان سلاح اصلی خود استفاده می کرد. هانزو در سنین پیری راهب بودایی شد. او یکی از مشهورترین مبارزان در فرهنگ ژاپن و الهام بخش بسیاری از اسطوره های ژاپن بوده است.

5. تاکدا شینگن

تاکدا شینگن که اغلب به عنوان ببر کای شناخته می گردد جنگجوی ترسناک و همچنین شاعری پر آوازه بود. او در نبرد های بیشماری جنگید و پیروز شد. شینگن یکی از معدود جنگجویانی بود که طعم پیروزی در برابر ادا نوبوناگا را چشید و این قدرت را داشت که جلوی او را بگیرد. با این حال شینگن در سال 1573 به طور مرموزی کشته شد و پس از او نوبوناگا قدرتش را در دست گرفت.

4. هوندا تاداکاتسو

هوندا تاداکاتسو یکی از بزرگترین و ماهرترین مبارزان تاریخ ژاپن بود. وی همچنین به خاطر این که چند بار از مرگ حتمی نجات پیدا کرد نیز مشهور بود. تاداکاتسو در بیش از صد نبرد شرکت کرد که در هیچکدام شکست نخورد. سلاح اصلی او نیزه بود که با نام برش سنجاقک معروف بود و باعث ترس در وجود هر حریفی می شد. تاداکاتسو در نبرد سرنوشت ساز سکی گاهارا جنگید که منجر به شکل گیری دوران جدیدی در تاریخ ژاپن شد.

3. میاموتو موساشی

میاموتو موساشی مشهورترین سامورایی در عصر خود و یکی از بزرگترین جنگجویان تاریخ ژاپن نیز به شمار می آید. اولین مبارزه را در سن 13 سالگی انجام داد که در آن پیروز شد. او در ژاپن در جنگ های زیادی شرکت کرد و در دوئل های بسیاری، مقابل حریفان قدرتمند به پیروزی رسید. معروف ترین دوئل موساشی در سال 1612 بود که در آن با استادِ شمشیرزن، ساساکی کوجیرو مبارزه کرد و او را به قتل رساند. در سال های بعد او وقت بیشتری را به نوشتن اختصاص داد و کتاب پنج حلقه را که در آن تکنیک های شمشیرزنی آموزش داده شده است را نوشت.

2. تویوتومی هیده یوشی

جانشین اُدا نابوناگا، تویوتومی، مبارز و حاکمی قدرتمند بود. او در خانواده ای کشاورز به دنیا آمد و با مهارت خود پله پله به جایگاهی بالا دست یافت. هیده یوشی از سال 1585 تا زمان مرگش در سال 1598 به بخش عمده ای از ژاپن حکومت کرد، هرچند که هرگز به مقام شوگان نرسید. هیده یوشی قلعه عظیم اوساکا را ساخت و نبرد هایی را برای دریافت خاک کره و چین انجام داد که البته ناموفق بودند. پس از مرگ هیده یوشی قبیله اش نیز نابود شد.

1. اُدا نابوناگا

اُدا نابوناگا یکی از شناخته شده ترین جنگجویان در تاریخ ژاپن است که همچنین به عنوان رهبری مقتدر نیز شناخته می شد. او در سال 1560، یوشیموتو ایماگاوا را که سعی داشت کیوتو (شهری در ژاپن) را تسخیر کند به قتل رساند و پایه و اساس اتحاد ژاپن را بنا نهاد. او در جنگ ها از سلاح گرم استفاده می کرد که در آن موقع ایده ای جدید به شمار می رفت. یکی از ژنرال های نابوناگا زمانی که وی در معبدی در حال استراحت بود به وی خیانت می نماید و معبد را به آتش می کشد، اما نابوناگا در همین حین دست به خودکشی می زند که مرگی قهرمانانه برای سامورایی ها به شمار می رفت.

منبع: wonderslist

منبع: برترین ها
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 303

به "10 سامورایی مشهور در تاریخ" امتیاز دهید

1 کاربر به "10 سامورایی مشهور در تاریخ" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 سامورایی مشهور در تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید