9 حقه که روی گیاهان خانگی تان جواب می دهد!

به گزارش مجله گوگل ایرانی، همواره آب و نور و کود نیست که به رشد گیاهان یاری می نماید، گاهی چیزهایی که فکرش را هم نمی کنید تاثیر زیادی در نمو و سرزندگی گیاهان تان دارند.

9 حقه که روی گیاهان خانگی تان جواب می دهد!

گیاهان خانگی فواید بی شماری دارند، آنها خانه را زیبا می نمایند، گرد و خاک را می گیرند و هوای خانه را از آلودگی های شهری پاک می نمایند. با این حال اگر فکر می کنید استعدادی در پرورش گل و گیاه ندارید و هر گیاهی را خشک می کنید، ارزشش را دارد که وقت بگذارید و این متن را بخوانید تا در پرورش گل و گیاه تبحر پیدا کنید. البته معین است که در ابتدا باید احتیاجهای اساسی گیاه تان را به درستی بدانید و سپس از این 9 حقه بهره ببرید.

1- در کف گلدان یک اسفنج بگذارید

هر گیاهی برای رشد و سرزندگی احتیاج به آب دارد، اما بسیاری از گیاهان هستند که باید مرتبا آبیاری شوند. گیاهانی که در بیرون از خانه کاشته شده اند برای آبیاری احتیاجمند مادر طبیعت هستند اما گیاهان درون خانه تان فقط شما را دارند! اگر مرتبا آبیاری گیاهان تان را فراموش می کنید حقه ساده و ارزانی هست که از خراب شدن آنها جلوگیری می نماید، اسفنج! اسفنج آب را به خوبی به خود جذب می نماید. دفعه بعدی که خواستید گلدان گیاه را عوض کنید یک تکه اسفنج معمولی آشپزخانه تهیه کنید و قبل از اینکه خاکی درون گلدان بریزید، آن را در کف گلدان قرار دهید. این تکه اسفنج آب اضافی که قرار بود از گلدان خارج گردد را جذب می نماید و زمانی که شما آبیاری گیاه را فراموش کردید، آن را در اختیار گیاه قرار می دهد. البته اگر گیاهان تان را به طور مرتب و حتی بیش از میزان آبیاری می کنید اصلا احتیاجی نیست که از این حقه بهره ببرید.

2- یک بطری آب را در خاک دفن کنید

برای اینکه یک حقه دیگر برای آبیاری گیاهان بزنید، یک بطری پلاستیکی تهیه کنید. یک شکاف کوچک در کف بطری ایجاد کنید. یک حفره در خاک گلدانی بزرگ حفر کنید تا بتوانید این بطری پلاستیکی را به صورت قائم درون خاک دفن کنید. درب بطری باید در سطح خاک باشد. زمانی که بطری را با آب پر می کنید، آب کم کم از درون شکاف به خاک راه می یابد و گیاه را آبیاری می نماید. با این روش می توانید برای مدتی گیاه را آبیاری نکنید. چنین روشی به خصوص برای زمانی که در سفر هستید و نمی توانید گیاهان تان را آبیاری کنید، عالی است.

3- گیاه را با تکه های یخ آبیاری کنید

آیا حقه ای برای آبیاری گیاهانی که در گلدان های کوچک کاشته شده اند هست؟ بله، تکه های یخ! چند تکه یخ بر روی خاک گلدان بریزید. حواس تان باشد آنها را از شاخسار گیاه دور کنید. چون تکه های یخ به تدریج آب می شوند، خاک فرصت خواهد داشت آب را به خوبی جذب کند. این روش به خصوص برای آبیاری ارکیده هایی خوب است که بسیار سخت گیر هستند و دوست دارند کم کم آب دریافت نمایند. هفته ای یک تکه یخ برای آبیاری ارکیده های کوچک کافی است.

4- قهوه صبح تان را با گیاه تان شریک شوید

دوست دارید صبح ها حتما یک فنجان قهوه بنوشید؟ خب شاید گیاه خانگی تان هم دوست داشته باشد. گیاهان تان از کافئین موجود در قهوه لذتی نمی برند، این اسید موجود در آن است که سرخس ها، گاردنیا و دیگر گیاهان اسید دوست را سرحال می نماید. مقداری قهوه را با آب رقیق کنید و هر از گاهی گیاهان اسید دوست تان را با آن آبیاری کنید. اگر چایی خور هستید هم می توانید مقداری چای دم شده را با آب مخلوط کنید و گیاه تان را با آن آبیاری کنید.

5- از فیلتر قهوه و تفاله قهوه بهره ببرید

حالا که صحبت از قهوه شد یک حقه هم با فیلتر قهوه یاد بگیرید! زمانی که گلدان گیاه را عوض می کنید کف گلدان را با یک یا دو عدد فیلتر نازک قهوه بپوشانید. این روشی عالی برای نگه داشتن خاک و کمپوست درون گلدان است که اجازه خارج شدن آب اضافی را هم می دهد.

و یک نکته دیگر! بعد از دم کردن قهوه تفاله های آن را دور نیاندازید. آنها را به خاک گیاه اسید دوست تان اضافه کنید تا علاوه بر بالا بردن اسیدیته خاک، مورچه ها را هم از گیاه تان دور نگه دارد.

6- گیاهان را با آب به جای مانده از پخت سبزیجات یا تخم مرغ آبیاری کنید

قهوه تنها چیزی نیست که به رشد گیاهان تان یاری می نماید. هر وقت تخم مرغ آب پز کردید آب آن را نگه دارید. اجازه دهید آب به دمای اتاق برسد و سپس با آن گیاهان تان را آبیاری کنید تا موادغذایی مورد احتیاجشان در اختیار آنها قرار دهید. از آب سبزیجات هم می توانید به عنوان کود برای گیاهان بهره ببرید. سبزیجات را با آب بپزید و آب اضافه آنها را بعد از خنک شدن به گیاهان تان بدهید.

7- گرد و خاک برگ ها را پاک کنید

اشکالی ندارد اگر خانه تان را مرتبا گردگیری نمی کنید، اما اشکال دارد اگر گرد و خاک روی برگ های گیاهان تان را پاک نمی کنید! برگ های گیاهان زیبا هستند اما از قلم نیاندازید که وظیفه اصلی آنها غذاسازی برای گیاه است. آنها این کار را با استفاده از آب و مواد غذایی و دی اکسید کربن هوا انجام می دهند. اگر برگ های گیاه تان کثیف و غبار آلود باشد، گیاه نمی تواند تنفس کند و مشکل پیدا می نماید. پس هر هفته یا هر چند هفته گرد و غبار روی برگ های گیاه را با پارچه ای نخی و مرطوب پاک کنید. می توانید بعد از این کار روی برگ ها را با آب اسپری کنید تا به گیاه تان یک پاداش اساسی بدهید!

8- با سس مایونز برگ های گیاهان تان را براق کنید

شما برای زیباتر شدن پوست تان به آن مرطوب نماینده می زنید، گیاهان هم می توانند برای زیباتر به نظر رسیدن هر ماه یا هر چند ماه یک بار به خودشان کرم برگ بزنند! در حالی که کرم های برگ گران قیمتی در بازار وجود دارد، از سس مایونز، که امتحان خود را در این زمینه پس داده است، با خیال راحت به عنوان براق نماینده برگ بهره ببرید. با استفاده از انگشت سا یک تکه دستمال لایه بسیار نازکی سس مایونز روی برگ ها بمالید. با این کار گیاه تان برای هفته ها می درخشد.

نکته! استفاده از هر نوع براق نماینده طبیعی و مصنوعی بر روی برگ های گیاه توصیه نمی گردد، اما اگر با این وجود باز هم می خواهید گیاهان تان بدرخشند، استفاده از مایونز راه خوبی است.

9- هر از گاهی گلدان گیاه را بچرخانید

مثل زمان هایی که خود ما حمام آفتاب می گیریم و بعد از اینکه روی کمر خوابیدیم روی شکم می خوابیم تا به همه جای بدن مان آفتاب برسد، گیاهان مان هم دوست دارند نور خورشید به همه شاخسارشان بتابد. به همین منظور هر از گاهی گلدان گیاه را بچرخانید تا برگ هایی که قبلا در جلوی آفتاب نبوده اند هم آفتاب بخورند. همه برگ های گیاه برای فتوسنتز احتیاج به نور خورشید دارند. به این ترتیب همه قسمت های ساقه گیاه هم به یک میزان رشد می نمایند و گیاه خم نمی گردد. اگر یادتان می رود این کار را انجام دهید، این عادت را در خودتان ایجاد کنید که هر بار که گیاه را آن می دهید گلدان را 90 درجه بچرخانید.

خب ممکن است همه حقه هایی که در بالا گفتیم به درد گیاه تان نخورد، اما قطعا تعدادی از آنها باعث رشد بهتر و شادابی گیاه تان خواهد شد!

منبع: فوت و فن / hunker.com
انتشار: 21 مرداد 1401 بروزرسانی: 21 مرداد 1401 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 2080

به "9 حقه که روی گیاهان خانگی تان جواب می دهد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 حقه که روی گیاهان خانگی تان جواب می دهد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید