92 درصد والدین به کودک آنلاین نظارت ندارند

به گزارش مجله گوگل ایرانی، هنوز نتوانسته ایم در تولید محتوای جذاب برای بچه ها مان توفیقی کسب و رضایت آن ها را جلب کنیم.

92 درصد والدین به کودک آنلاین نظارت ندارند

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، علت اصلی برگزاری جشنواره کودک آنلاین همان طور که از نام آن تعیین است، به فعالیت و حضور بچه ها در فضای مجازی ارتباط مستقیم دارد. فضایی که خانواده ها به دلایل روشنی از حضور بی قید و شرط فرزندشان در آن نگران هستند و از سوی دیگر پیشرفت های فناوری هر روز بیش از گذشته این حضور را دامن می زند.

نظارت 8 درصدی خانواده ها بر فضای مجازی

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات که بانی برگزاری جشنواره کودک آنلاین است، سال گذشته با انتشار یادداشتی، از تولیدکنندگان محتوا برای بچه ها در فضای مجازی حمایت کرد و نوشت: دو نظرسنجی را در توییتر با مردم به اشتراک گذاشتم. نتایج بسیار شگفت آور بود! بیشتر مردم اعتقاد داشتند تولیدکنندگان بین المللی بیش از خانواده و مدرسه، صداوسیما و تولیدکنندگان مستقل داخلی در زمینه تولید محتوا برای بچه ها و نوجوانان پیروز بوده اند. در نظرسنجی دیگر که میزان آشنایی آن ها را با نرم افزار های نظارت والدین بر فعالیت آنلاین بچه ها می سنجید، عموماً گزینه آشنایی ندارم و نیاز به معرفی بیشتر دارم را انتخاب کردند. این نظرسنجی ها دو موضوع مهم را به ما گوشزد می کند. اول این که ما هنوز نتوانسته ایم در تولید محتوای جذاب برای بچه ها مان توفیقی کسب و رضایت آن ها را جلب کنیم و دوم این که تنها هشت درصد از مردم بر رفتار فرزندشان در فضای آنلاین نظارت دارند و بیشتریت شرکت کنندگان در این نظرسنجی نسبت به نرم افزار های نظارت بر رفتار آنلاین بچه ها، بی اطلاع اند.

کودک آنلاین حرکتی ارزنده

جشنواره کودک آنلاین بر مبنای بسترسازی فضای آنلاین برای حضور بچه ها با حمایت بخش هایی مانند بنیاد سینمایی فارابی و چهره های شناخته شده سلبریتی، آغاز به کار کرد. جشنواره ای که حتی توانست پشتیبانی کمیسیون فرهنگی مجلس را به دست آورد.

طیبه سیاوشی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، در همان ابتدای طرح برگزاری جشنواره کودک آنلاین با انتشار یادداشتی خطاب به وزیر ارتباطات، نوشت: مطلع شدیم که وزارت ارتباطات در صدد است جشنواره ای با عنوان کودک آنلاین با هدف تولید محتوا در عرصه فیلم های کوتاه و سریال های اینترنتی با رویکرد حمایت و جلب ایده های نو برگزار نماید که این امر می تواند در جهت افزایش تولید محتوای خلاق، ارزنده و فرهنگی در فضای مجازی کشور بسیار مفید و تأثیرگذار باشد.

نقش محوری فارابی در کودک آنلاین

بنیاد سینمایی فارابی، عملاً بازوی اجرایی جشنواره کودک آنلاین به شمار می رفت. این بنیاد با انتشار فراخوانی از فیلمسازان دعوت کرد تا در بخش های فیلم کوتاه و وب سری (سریال های ویژه انتشار در فضای مجازی)، تولیدات خود را به جشنواره کودک آنلاین ارسال کنند. در فراخوان فارابی تأکید شده بود: با توجه به استقبال روز افزون بچه ها و نوجوانان از محتوای ویدیویی موجود بر بستر های متنوع فضای مجازی از یک سو و مشاهده فقر جدی در حوزه تولید، ترویج و گسترش محتوای مطلوب و با کیفیت در این حوزه، از تمامی علاقه مندان، ایده پردازان، نویسندگان، سینماگران و تهیه کنندگانی که برای بچه ها و نوجوانان آثار ویدیویی طراحی یا تولید کرده یا در حال تهیه و تولید هستند یا حتی ایده و طرحی در ذهن دارند که آن را برای تولید حرفه ای و مبتنی بر فضای اینترنتی مناسب می دانند، دعوت می شود با ثبت نام و ارسال طرح و مستندات مورد نظر به دبیرخانه جشنواره کودک آنلاین، رسالت خود را در ساماندهی فضای مجازی برای این دسته از مخاطبان و هدایت طبیعی و سامان مند این کاربران به سمت اینترنت پاک و بی خطر تحقق بخشند.

در این میان حبیب ایل بیگی، قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی، مسئولیت ریاست هیئت داوران جشنواره کودک آنلاین در بخش فیلک کوتاه و وب سری بر عهده گرفت.

جشنواره کودک آنلاین در کنار محتوا های تصویری مانند فیلم و سریال، بخش های دیگری نیز داشت، از جمله نمایشگاه کسب و کار های محتوا محور و کارگاه های تولید محتوا برای فضای مجازی، که این بخش ها نیز با هدف توانمندسازی حضور بچه ها در فضای مجازی ایجاد شده بود. مراسم اختتامیه اولین جشنواره با معرفی برگزیدگان در بخش های مختلف برگزار شد. در این مراسم، وزیر ارتباطات در سخنانی، گفت: والدین همیشه روی این مسئله تأکید دارند که فرزندان شان چه محتوایی را تماشا می کنند. در کشور های دیگر محتوا دسته بندی سنی دارد، اما در کشور ما والدین معمولاً به این مسئله توجه نمی کنند.

او گفت: در تلویزیون معمولاً شبکه هایی برای بچه ها وجود دارد، اما در فضای مجازی چنین چیزی وجود ندارد. چه بخواهیم و چه نخواهیم، تلویزیون در حال افول و فضای مجازی در حال رشد است. قطع کردن اینترنت مانند قطع کردن هواست، زیرا اینترنت به اکسیژن می ماند و نباید در گفتن آن لکنت زبان داشت. هر کس از اینترنت ملی حرف زده، یک دروغ بزرگ گفته است. دروغی که آن قدر تکرار شده که مدت ها طول می کشد تا آن را از افکار عمومی پاک کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با اشاره به اینکه برخی به بهانه بچه ها بسکمک از منابع را از دسترس خارج می کنند، ادامه داد: هنرمندان زیادی داریم که می توانند برای این افراد محتوا تولید کنند. به قول قدیمی ها بهشت را به بها می دهند نه به بهانه. ما در کشورمان ظرفیت های خلاق زیادی داریم.

کنایه سرشار به جهرمی

بخشی از سخنان آذری جهرمی، درباره برنامه های تلویزیونی، به کانال تلویزیونی پویا که ویژه خردسالان است، اختصاص داشت. این سخنان واکنش محمد سرشار، مدیر شبکه کودک تلویزیون را در پی داشت. سرشار که خود از جمله داوران جشنواره کودک آنلاین بود، با انتشار متنی در اینستاگرامش، نوشت: آقای آذری جهرمی در اختتامیه جشنواره کودک آنلاین گفته: یک چیزی خیلی خوب جاافتاده و آن اینکه اگر والدین فرزندی در خانه داشته باشند که بخواهد تلویزیون ببیند اولین انتخاب شان شبکه پویا است و آن ها به نوعی به این شبکه و محتوای آن اعتماد می کنند. وزیر ارتباطات اعلام کرده: از اولین برنامه های ما در وزارت ارتباطات توجه به این بود که کوشش کنیم ظرفیتی ایجاد شود تا در فضای مجازی سکویی داشته باشیم که این سکو تبدیل به شبکه پویای فضای مجازی برای بچه ها و نوجوانان و والدینشان شود. به وزیر ارتباطات عرض می کنم علت اصلی پیروزیت شبکه کودک در جلب اعتماد خانواده ها، کوشش آن برای رسیدن به الگوی رسانه مربی بوده است. در شبکه کودک یک منظومه تربیتی پشتیبان برنامه سازی هاست و نظارت دقیق و چندلایه بر فرآیند تأمین، تولید و انتشار محتوا صورت می گیرد. با ولنگاری فرهنگی نمی توان اعتماد کسی را جلب کرد. کنایه سرشار به ولنگاری فرهنگی، درباره برگزاری جشنواره کودک آنلاین، می تواند مستند به دیده های این فعال فرهنگی از جشنواره دولتی باشد که قرار است به فرهنگسازی برای بچه ها در فضای مجازی کمک کند!

منبع: روزنامه جوان

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 603

به "92 درصد والدین به کودک آنلاین نظارت ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "92 درصد والدین به کودک آنلاین نظارت ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید