احتمال قطع آبِ بوستان های جنگلی تهران به علت کم آبی

به گزارش مجله گوگل ایرانی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری نسبت به قطع احتمالی آبِ بوستان های جنگلی تهران به علت کم آبی ابراز نگرانی کرد.

احتمال قطع آبِ بوستان های جنگلی تهران به علت کم آبی

به گزارش ایلنا، مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری درباره آخرین شرایط آبی در شهر تهران با توجه به کمی بارش ها گفت: یکی از مسائلی که در امسال کشور با آن روبرو است، کاهش نزولات آسمانی است که احتمالا به همین علت با موضوع کمبود آب روبرو خواهیم بود.

او با تاکید بر اینکه همه دستگاه های اجرائی باید نسبت به این مسئله دغدغه داشته باشند، گفت: هرچند که متاسفانه توجه ویژه ای را در چند ماه گذشته از سوی سازمان ها و ارگان ها برای فرهنگ سازی و آموزش در زمینه مصرف آب خیلی ندیده ام. اقداماتی اجرا شده، اما خیلی مختصر بوده و رسانه ملی هم باید در این زمینه اقدام کند.

پیرهادی افزود: باید قبل از بحران، پیشگیری از بحران کنیم و در این زمینه باید نسبت به کاهش مصرف آب اقدام کنیم.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با تاکید بر توجه به مساله فضای سبز شهری در شرایط کم آبی گفت: از سوی دیگر آب مورد احتیاج فضای سبز شهر تهران نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد. در بعضی از بوستان های جنگلی با توجه به کمبود آبی که با آن روبرو خواهیم شد، وزارت نیرو در نظر ندارد که به این بوستان ها آب دهد و ممکن است به خشکی بعضی از درختان منجر گردد.

پیرهادی گفت: تقاضا دارم وزارت نیرو برای این موضوع حتما یک فکر جدی کند تا منجر به خشک شدن بعضی از درختان در فصل تابستان نگردد.

او با بیان اینکه این مطالبه جدی ما در تهران است، گفت: چرا که تهران با این حجم از آلودگی اگر درختان آن نیز بخواهند دچار خشکی به علت قطعی آب شوند، اتفاق خیلی بزرگ و فاجعه است که رخ می دهد. این اقدام ممکن است شامل حال بعضی از بوستان های جنگلی گردد، البته که تعامل خیلی خوبی بین شورای شهر و مجموعه آب و فاضلاب وجود دارد و برای سال های آینده یکی از اقداماتی که با مجموعه آب و فاضلاب انجام می دهیم ایجاد ظرفیت هایی در بوستان ها و پارک های جنگلی است که در سال های بعد این اتفاق رخ ندهد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: ما تنها نگران امسال هستیم و در سال های بعد فکر می کنم با تعاملی که بین شورای شهر و وزارت نیرو وجود دارد این موضوع حل گردد. کار های خوبی در شهرداری تهران بمنظور صرفه جویی مصرف آب اجرا شده، اما این یک عزم جدی می خواهد.

او با اشاره به ضعف در اجرای قوانین گفت: برای خیلی از موضوعات قوانین را در کشور داریم، اما در حوزه اجرا ضعف داریم. برای مثال تبصره 16 مقررات ملی ساختمان که به تاسیسات بهداشتی مربوط می گردد حتما به صرفه جویی در مصرف آب یاری می نماید و یکی از موضوعاتی که می تواند در این زمینه یاری کند اجرای مبحث 16 مقررات ملی ساختمان است که شست و شوی محوطه ساختمان ها و آبیاری فضای سبز شهرک ها و برج ها را به وسیله تصفیه فاضلاب انجام دهیم و این باعث می گردد که هدر رفت آب به کمترین مقدار ممکن برسد که یاری مهمی در صرفه جویی مصرف آب می نماید.

او در پاسخ به سوالی درباره آخرین شرایط آبی در پارک جنگلی چیتگر با توجه به آتش سوزی هایی که در سال 99 در آن رخ داد، گفت: در یک مقطعی قطعی آب صورت گرفت و چنین موضوعی پیش آمد. از وزارت نیرو تقاضا دارم آب بوستان های جنگلی را قطع ننمایند. باید امسال را سپری کنیم تا برای سال بعد و با تفاهم هایی که در حال اجرا هستیم مسائل حل گردد. امسال به واسطه بارش هایی که اجرا شده است همه مردم باید یاری نمایند تا امسال را بتوان سپری کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 تیر 1401 بروزرسانی: 8 تیر 1401 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 2040

به "احتمال قطع آبِ بوستان های جنگلی تهران به علت کم آبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال قطع آبِ بوستان های جنگلی تهران به علت کم آبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید