این ویتامین ها مغز شما را تقویت می نمایند

به گزارش مجله گوگل ایرانی، هرچند مغز ما قویترین رایانه در سیاره زمین محسوب می گردد اما این رایانه قدرتمند نیز گاهی به خطا می رود. مهم نیست مغز ما چقدر قدرتمند است، آنچه اهمیت دارد این است که بدانیم این عضو احتیاج به جبران و احیای خود دارد تا بتواند قالب و توانایی خود را حفظ کند.

این ویتامین ها مغز شما را تقویت می نمایند
چون مغز انسان، برای داشتن عملکرد درست به مواد مغذی بسیاری نیاز دارد، بنابراین، متخصصان توصیه می نمایند که مواد مغذی و ویتامین های ضروری برای سلامت مغز را بشناسید و مصرف کنید.

کمبود مواد مغذی به ابتلای فرد به اختلال های روانی، زوال شناختی مرتبط با سن و اختلال های رشدی منجر می شود.

از طرف دیگر مطالعات آزمایشگاهی روی انسان و حیوانات نشان می دهد افزایش دریافت مواد مغذی مرتبط با سلامت مغز می تواند جنبه های مختلف عملکرد شناختی این عضو همانند یادگیری و قدرت حافظه را تقویت کند و به همین خاطر ضروری است افراد نسبت به تغذیه صحیح مغز دقت داشته باشند.

در ادامه به چند مورد از مواد معدنی و ویتامین های ضروری برای سلامت مغز اشاره شده است:

تیامین (ویتامین B1)ویتامین های گروه B به طور خاص برای حفظ سلامت مغز حائز اهمیت هستند. تیامین یکی از چندین نوع ویتامین B است که به وفور در مغز و بافت های عصبی وجود دارد. این ویتامین در انتقال تکانه های عصبی نقش دارد. علاوه بر این کمبود شدید این نوع ویتامین می تواند به سندرم کورساکوف یعنی نوعی اختلال حافظه مزمن که در مصرف نمایندگان مواد الکلی و مبتلایان به بیماری هایی از قبیل ایدز مشاهده می شود، منجر شود.

اسیدفولیک (B9)اسیدفولیک به ترکیب های مختلفی که با عنوان فولات شناخته شده هستند، اطلاق می شود و می توان آن را با مصرف خوراکی های مختلف همانند اسفناج و عدس تامین کرد. نیمی از ذخیره این ویتامین در بدن در کبد وجود دارد به همین خاطر نارسایی کبدی به کمبود چندین ویتامین کلیدی B منجر می شود. اسید فولیک بعلاوه در ترکیب آمینو اسیدها و تشکیل بافت عصبی نقش مهمی دارد. سوخت و ساز اسید فولیک به شدت به ذخیره دیگر ویتامین های گروه B بستگی دارد. بعلاوه کمبود این ویتامین و دیگر ویتامین های B مسائل مرتبط با رشد را در بچه ها در پی دارد.

اسید اسکوربیک (ویتامین C)بیشترین انباشت این ویتامین ضروری در مغز یافت می شود. بعلاوه می توان اندازه بالایی از این آنتی اکسیدان را از انواع مرکبات و سبزیجات سبز دریافت کرد. ویتامین C در ترکیب پیغام رسان های عصبی دوپامین حائز اهمیت است. بعلاوه مغز را در برابر فشارهای اکسیداتیو حفظ می نماید. بعلاوه از آنجاییکه این ویتامین در بدن ذخیره نمی شود ضرورت دارد با خوردن مواد غذایی حاوی آن نیاز بدن را تامین کرد.

کلسیمکلسیم از جمله مواد معدنی مهم برای حفظ سلامت و فعالیت مغز است. بعلاوه به عنوان پیغام رسان های سلول عصبی نقش کلیدی بازی می نماید. علاوه بر این پیغام رسانی عصبی را تنظیم نموده و تحریک پذیری عصبی را کنترل می نماید. پایین بودن سطح این ماده مغذی معمولا به ندرت اتفاق می افتد زیرا بدن ذخیره قابل توجهی از آن را در استخوان ها داراست اما برخی انواع داروها سطح کلسیم را کاهش داده و این شرایط به مسائل جسمی متعددی منجر می شود.

منیزیماین ماده مغذی برای تبدیل بسیاری از انواع ویتامین B به نوع فعال آن حائز اهمیت است. به بیان دیگر مصرف هر مکمل ویتامین به خودی خود بدون مصرف منیزیم بی فایده است. بعلاوه منیزیم موجود در غشای سلولی برای اتصال تکانه ها ضرورت دارد علاوه بر این، وجود میزان کافی منیزیم و کلسیم در بدن از تحریک پذیری سیستم عصبی جلوگیری می نماید.

رویمحققان نمی دانند روی در حفظ سلامت مغز چه نقشی بازی می نماید اما کمبود آن با نارسایی های مختلف عصب شناختی روانی همراه است.

حدود 50% از بافت مغز چربی است. و نزدیک به 30% از این چربی ها یکی از انواع مختلف اسید های چرب امگا می باشد. این مساله بسیار مهمی است که در دوران کودکی، در هنگام ساخت ارتباطات عصبی سالم و مناسب اسیدهای چرب امگا نقش به سزایی دارند؛ بعلاوه در ساخت سد خونی مغزی امگا بسیار یاری نماینده است.1

امگا3مطالعات نشان میدهد بچه های که رژیم غذایی کم چرب یا پروسس شده دارند نسبت به بچه های مشابه خود، تا 30 نمره آی کیوی پایین تری دارند. همین عدد میتواند برای عبور از خط نرمال به عقب ماندگی ذهنی کافی باشد.

ویتامین ددرحالی که میدانیم ویتامین د اثرات مفیدی بر جذب کلسیم استخوانی دارد، این ویتامین یکی از کاتالیست های مهم مغزی است که مسئول خاموش و روشن کردن سنتز نوروترانسمیترها و رشد سیستم عصبی می باشد. هنگامی که سطح ویتامین د شما پایین است، توانایی شما برای شکل دهی و نگه داری یک ارتباط عصبی نو مختل می شود.

بعلاوه تحقیقات نوی در خصوص اثرات دوزهای بالای ویتامین دی به صورت مکمل در حال اجرا است؛ این تحقیقات بر روی اثرات ویتامین د در جلوگیری و برگشت اثرات دمانس مغزی و آلزایمر مطالعه می نمایند.

ویتامین د از ویتامین هایی است که بدن انسان توانایی فراوری آنرا دارد؛ یعنی شما نیاز ندارید که حتما ویتامین د را به صورت مکمل دریافت کنید. در افراد سالم ، 15 تا 30 دقیقه در معرض نور آفتاب بودن کافی است تا ویتامین دی مورد نیاز بدن تامین شود. البته در نظر داشته باشید که 25% پوست بدن یا بیشتر باید در معرض آفتاب قرار گیرد. بعلاوه برخی از مواد غذایی مانند قارچ نیز منبع سرشار ویتامین د هستند.

اما ویتامین د موجود در شیر را نباید جزو منابع ویتامین د در نظر گرفت؛ چرا که این ویتامین د به طور مستقیم با بیماریهای قلبی و آترواسکلروز در ارتباط است.

ویتامین ایویتامین ای به حفاظت از عملکرد مغز یاری می نماید. فعالیت های در حال اجرا مغز به اندازه قابل توجهی بالا هستند. به همین خاطر اکسیداسیون بالایی در مغز اتفاق می افتد؛ و ویتامین ای یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان هاست.

تحقیقات نشان داده اند که ویتامین ای میتواند به کم کردن استرسی که در مغز در حال فراوری انرژی ایجاد میشود، یاری کند. یعنی ویتامین ای یاری میکند که سطح انرژی مغز در محدوده نرمال بماند، و این اثر باعث بهبود عملکرد مغز و فراوری افکار و تصمیمات درست تر می شود.

افرادی که رژیم غذایی کم چرب دارند، معمولا دچار کمبود ویتامین ای میشوند؛ و جالب اینکه محققین ارتباط معنی داری بین بیماری آلزایمر با رژیم غذایی کم چربی پیدا نموده اند.

اسیدهای چرب اشباعهمانند اسیدهای چرب امگا، چربی های اشباع نیز برای عملکرد مغز ضروری هستند. اسیدهای چرب امگا قسمت اعظمی از پوشش محافظتی در سیستم عصبی را تشکیل میدهند؛ و اسیدهای چرب اشباع، هورمونهای ما و حدود نیمی از ساختار سلولهای ما را تشکیل میدهند. در یک رژیم غذایی با اسید چرب اشباع پایین، ما شاهد مسائل هورمونی، افسردگی، نوسانات خلق، بی ثباتی روانی، اختلالات قاعدگی و مسائل تنظیم انسولین هستیم.

پروبیوتیک هاپروبیوتیک ها اثری روی مغز ندارند و تمام اثرات آنها روی باقی قسمتهای بدن است. پس به چه دلیل در این مقاله مطرح شده؟ تحقیقات این حقیقت را نشان داده است که سلامت روده و دستگاه گوارش بر واکنش های غریزی ما تاثیر گذارند! یعنی باکتریهای روده میتوانند روی تصمیمات ما اثر بگذارند.

هنگامی که ما در روده خود باکتری های سالم داریم، تصمیمات ما با حس مثبت و اندازه مناسب انرژی و هورمون تنظیم می شوند. اما وقتی دیگر باکتریها بر باکتریهای مفید روده غالب میشوند، بدن ما آغاز به مبارزه میکند. در این مبارزه هورمونهای بدن از شرایط تنظیم خارج شده و ما میزان قابل توجهی انرژی از دست میدهیم؛ و ممکن است تمایل ما به غذاهای ناسالم بیشتر شود.

پس درست است که پروبیوتیکها عملکرد اختصاصی در مغز ندارند؛ اما میتوانند اثرات منفی یک رژیم غذایی نه چندان خوب را به حداقل ممکن برسانند.

پروتئین پروتئین باکیفیت یکی از مهم ترین موادغذایی است که باید در رژیم غذایی خود داشته باشید. پروتئین گیاهی یا حیوانی فرقی نمیکند، کیفیت محصولات مهم هستند. خوردن پروتئین بی کیفیت با نخوردن آن فرقی ندارد. خوردن گوشت قرمز یا سفید فست فود که پس از فریز شدن چند ماهه در روغن داغ آماده میشود فاقد ارزش غذایی گوشت می باشد.

آهنآهن یکی از مکمل هایی است که بدن نباید اندازه بیشتر از نیاز آن را دریافت کند! میزان زیاد آهن در بدن میتواند باعث زوال مغزی و دمانس شود. البته باید توجه داشت که اندازه پایین آهن با مسائل زیادی در بدن همراه است. آهن یک ماده معدنی اصلی در فرآیند خونسازی است و کمبود آن می تواند مسائلی از قبیل کمخونی، کاهش سطح انرژی و اکسیژن رسانی و خستگی مفرط را ایجاد کند.

مسمس هم یکی دیگر از مکمل هایی است که ازدیاد آن در بدن میتواند باعث ایجاد دمانس مغزی شود. در واقع کمبود مس یک اتفاق بسیار نادر است و تقریبا هیچ فردی نیاز به مکمل درمانی مس ندارد. دلیل این امر مس به کار رفته در لوله کشی آب بیشتر منازل است. اما بدون مس سیستم آنتی اکسیدان بدن تعطیل میشود! مس یک کوفاکتور مهم در ساخت آنزیم ها و فرآیند فراوری انرژی است.2

نتیجهمغز انسان اندامی است که عملکرد پیچیده اش تا حد زیادی به تعداد زیادی از ریزمغذی ها وابسته است. مطالعات نشان می دهند که ویتامین های گروه B و ویتامین C و مواد معدنی برای فعالیت طبیعی مغز اهمیت دارند. علاوه بر این، کمبود هر کدام از این ویتامین ها می تواند منجر به مسائل رشدی در بچه ها و بیماری های روانی در بزرگ سالان شود. بنابراین اگر می خواهید سلامت مغزی و چابکی ذهنی خود را حفظ کنید، مصرف روزانه میزان مشخصی از این ریزمغذی های ضروری را نباید فراموش کنید.3

پی نوشت:

1.www.jadidtarin.com

2.sormedan.com

3.www.chetor.com

منبع: راسخون
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1823

به "این ویتامین ها مغز شما را تقویت می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این ویتامین ها مغز شما را تقویت می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید