با این ادویه به جنگ سرطان معده بروید

به گزارش مجله گوگل ایرانی، سرطان یکی از شایع ترین بیماری هایی است که سالانه میلیون ها نفر به آن مبتلا می شوند. به سلول هایی که به علت عملکرد غیرطبیعی ژن ها و پروتئین های مسئول کنترل رشد و تنظیم چرخه سلولی، دچار رشد و تکثیر غیر کنترل شده می شوند؛ سلول های سرطانی می گویند.

با این ادویه به جنگ سرطان معده بروید

50 درصد سرطان های شایع در ایران مربوط به دستگاه گوارش است و در این میان سرطان معده از همه شایع تر است.

در دهه های اخیر مطالعات زیادی بر روی اثرات گیاهان دارویی و انواع سرطان اجرا شده و معین شده است که عصاره های بعضی گیاهان در کنترل سلول های سرطانی مؤثر هستند. زنجبیل یکی از گیاهان دارویی است که در طب سنتی کاربرد وسیعی دارد از گذشته در درمان روماتیسم، آسم، تهوع، استفراغ، عفونت و ... کاربرد داشته است.

با توجه به اینکه این گیاه دارویی از دیرباز به عنوان مکمل غذایی کاربرد فراوانی داشته است، پژوهشگران در یک مطالعه تأثیر عصاره را بر رده سلولی سرطان معده مورد مطالعه قرار دادند. بعلاوه با توجه به شیوع مقاومت آنتی بیوتیکی در دنیا، در این مطالعه اثر ضد میکروبی عصاره زنجبیل بر باکتری های کلبسیلا پنومونیه، سودوموناس آئروژینوزا، اشرشیا کلای و استافیلوکوکوس اورئوس نیز آنالیز شد.

برای انجام این مطالعه عصاره های آبی و هیدروالکلی زنجبیل تهیه شد و از عصاره آبی زنجبیل در محیط کشت باکتری های ذکر شده استفاده شد. بعلاوه عصاره الکلی این گیاه را نیز در محیط کشت سلول های سرطان معده، مورد استفاده نهاده شد و بقا و زنده مانی این سلول ها در حضور عصاره زنجبیل میزان گیری شد.

آنالیز های این مطالعه نشان داد که عصاره هیدروالکلی زنجبیل می تواند بر روی باکتری های استافیلوکوکوس اورئوس، کلبسلا پنومونیه و اشرشیا کلای، اثر مهاری دارد.

بعلاوه معین شد که تعداد سلول های سرطان معده در حضور عصاره آبی زنجبیل نیز پس از 24، 48 و 72 ساعت کاهش داشته است. این آنالیز ها نشان داد که سمیت این عصاره گیاهی به صورت وابسته به دوز است؛ به طوری که با افزایش غلظت عصاره، این فعالیت ضد سرطانی آن افزایش می یابد. بر اساس این نتایج می توان گفت که استفاه از عصاره آبی زنجبیل می تواند در درمان سرطان معده اثرگذار باشد.

با توجه به نتایج به دست آمده از این تحقیق پژوهشگران این مطالعه می گویند که عصاره زنجبیل را می توان در برابر مشکل مقاومت آنتی بیوتیکی و سرطان که هر دو خطر جدی بر سلامت جامعه هستند، استفاده کرد. بعلاوه می توان از عصاره این گیاه به عنوان یک مکمل غذایی و حتی دارویی نیز بهره برد.

البته باید توجه داشت که این مطالعه در محیط آزمایشگاه اجرا شده و مطالعات بیشتری در آینده برای استفاده از این گیاه در درمان سرطان و مقاومت آنتی بیوتیکی احتیاج است.

یافته های این مطالعه پاییز امسال با عنوان سنجش اثرات ضد سرطانی و ضد میکروبی عصاره زنجبیل بر رده سلول های سرطانی و بعضی باکتری ها در نشریه علوم غذایی و تغذیه منتشر شده است.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 15 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1402 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 2202

به "با این ادویه به جنگ سرطان معده بروید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این ادویه به جنگ سرطان معده بروید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید