کوشش برای فراوری منسوجات رسانا توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

به گزارش مجله گوگل ایرانی، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در صدد برآمدند با اجرای طرحی منسوجات رسانا را برای صنایع مختلف به فراوری برساند.

کوشش برای فراوری منسوجات رسانا توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

به گزارش ، بهاره موذن چی، دانش آموخته دکتری دانشکده مهندسی نساجی رشته شیمی نساجی و علوم الیاف دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح تکمیل سریع منسوج پلی استر با سنتز در محل با نانوذرات فلزی جهت ایجاد خاصیت رسانای الکتریکی گفت: این پروژه در راستای فراوری منسوجات رسانا در مرحله آزمایشگاهی اجرایی شده است.

او با بیان اینکه منسوجات رسانا به روش های دیگر در کشور و سایر کشور ها اجرایی شده گفت: تا به امروز از روش منسوجات استفاده نشده است.

او با اشاره به روش هایی که تا به امروز استفاده شده گفت: این روش ها، منجر به فراوری منسوجات رسانا شده، ولی هزینه زیادی را صرف آن نموده اند تا این پارچه ها فراوری شوند؛ زیرا از تاروپود الیاف فلزی و یا از مواد اولیه گران قیمت مانند پلیمر های رسانا و یا مواد کربنی استفاده نموده اند.

او اضافه نمود: این روش ها منجر شده است که پارچه نهایی منعطف نباشد و از قیمت بالایی نیز برخوردار باشد.

این محقق ادامه داد: در منسوجاتی که با روش های دیگر رسانا شده مدت زمان فرآیند طولانی بوده، اما روشی که ما در پیش می گیریم در مدت 45 دقیقه یک پارچه، رسانا می گردد.

موذن چی با اشاره به مزیت های روش سنتز در محل برای رسانا شدن منسوجات گفت: علاوه بر اینکه مدت زمان کوتاهی برای رسانا شدن پارچه در این روش صرف می گردد هزینه کمتری نیز دارد.

او مطرح نمود: در این آزمایش ها از پارچه های پلی استر و پنبه معمولی استفاده کردیم که در یک مرحله نتیجه آزمایش ها تعیین شد.

به گفته او، از این منسوجات در صنایع پزشکی، ورزشی، حفاظتی و نظامی استفاده می گردد.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به روش خود برای رسانا شدن منسوجات گفت: در این روش، نانوذرات فلزی در یک مرحله در پارچه نشانده می گردد که این پارچه صددرصد خاصیت حفاظت در برابر اشعه را داشته و مقاومتی برابر با یک اهم دارند.

: طراحی نوع جدیدی از صفحات تثبیت کننده فک برای برطرف مسائل جراحی

او با تاکید بر اینکه در این روش، روش تکمیل سریع بکار گرفته شده است، اعلام کرد: این طرح در مقیاس ازمایشگاهی اجرایی شده که قابلیت صنعتی شدن نیز دارد.

او ادامه داد: در حال حاضر با صنایع مختلف صحبت کردیم و منتظر جواب آن ها در راستای استفاده از روش سنتز در محل و برای فراوری پارچه های رسانا هستیم.

موذن چی گفت: از این روش می توان در پارچه های رسانا در پزشکی از راه دور، لباس های ورزشی دارای ال ای دی کابل، سنسور، سوپرخازن و غیره بهره برد.

این پروژه بهراهنمایی دکتر مجید منتظر استاد دانشکده مهندسی نساجی اجرا شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 824

به "کوشش برای فراوری منسوجات رسانا توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش برای فراوری منسوجات رسانا توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید