فراوری دستگاه تنفسی به دست ناسا

به گزارش مجله گوگل ایرانی، ناسا گفت، از آنجا که این دستگاه عمر مفیدی 3 تا 4 ماهه دارد، در مقایسه با دستگاه های سنتی که معمولا چند سال دوام می آورند، ساخت آن ارزان تر و سریع تر خواهد بود.

فراوری دستگاه تنفسی به دست ناسا

مهندسان ناسا دستگاه یاری تنفسی فراوری کردند که به طور خاص برای یاری به بیماران ویروس کرونا طراحی شده است. به گفته آژانس فضایی، این دستگاه که به طور اختصاری وایتال نام گرفته است، تنها ظرف 37 روز طراحی و فراوری شد.

اکنون دستگاه مذکور از آزمایش های مهم پزشکی با پیروزیت بیرون آمده است و به نظر می رسد که آماده اخذ مجوز های نهایی در اوایل هفته آینده است.

لیون الکالای، یکی از کارمندان فنی آژانس در آزمایشگاه پیش رانه جت در ایالت کالیفرنیا، گفت: ما دانشمندان و مهندسان موشکی هستیم و می دانیم چگونه باید روی ماه و مریخ فرود آمد. اما ساخت یک دستگاه پزشکی برای ما کاری جدید بود. ما به شدت تحت تاثیر قرار گرفتیم تا برای امری خیر، کار دشواری را که تا کنون انجام نداده بودیم، در دستور قرار دهیم.

دستگاه نمونه که روز آدینه به دونالد ترامپ نشان داده شد، مانند دستگاه های سنتی یاری تنفسی کار می نماید که بیماران بیهوش برای نفس کشیدن و دریافت اکسیژن، به لوله های آن وصل و متکی هستند.

اما این دستگاه به گونه ای طراحی شده است تا منعطف تر باشد و راحت تر بشود از آن نگهداری کرد تا بتوان به گونه ای کارآمدتر از آن در بیمارستان های سرپایی استفاده کرد که اکنون در سراسر دنیا در سالن های سمینار و هتل ها بر پا شده اند.

ناسا گفت، از آنجا که این دستگاه عمر مفیدی 3 تا 4 ماهه دارد، در مقایسه با دستگاه های سنتی که معمولا چند سال دوام می آورند، ساخت آن ارزان تر و سریع تر خواهد بود.

دکتر الکالای اضافه نمود: بر خلاف فرهنگ و سنت سازمان ماست که به سرعت در کاری که حوزه تخصص ما نیست وارد شویم، اما کاملا با شعار آزمایشگاه ما در تطابق است که می گوید: جرات کن گام های بزرگ برداری.

اکنون که پاسخ آزمایش های پزشکی دستگاه، مثبت و کاربردی از کار درآمده است، موسسه فناوری کالیفرنیا به دنبال پیدا کردن فراورینمایندگانی برای فراوری این دستگاه در مقیاس عمده است.

دکتر متیو لوین، مدیر این آزمایش ها در دانشکده پزشکی ایکان در نیویورک، گفت: ما از نتایج به دست آمده در آزمایشگاه خود که به شدت دقیق است و برای شرایط انسان شبیه سازی شده، خیلی راضی هستیم. دستگاه نمونه ناسا تحت شرایط متفاوتی که بر اساس شرایط بیماران شبیه سازی شده بود، عملکردی پیروز داشت.

تیم ما اطمینان خاطر دارد که دستگاه های تنفسی وایتال به طریقی ایمن، می توانند به تنفس بیماران کووید-19 اینجا در ایالات متحده و در سراسر دنیا یاری شایانی نمایند.

میشل ایستر، از مهندسان مکاترونیک ناسا، بعد از اعلام نتایج مثبت آزمایش ها، طراحی این دستگاه را یک پروژه دیوانه وار خواند.

او گفت: ما اکنون ظرفیت این را داریم که جان افراد را نجات دهیم، جان افرادی که احتمالا می شناسیم؛ همسایگان و خانواده ها مان، و انجام این کار مهم واقعا بی نظیر است. در طول چند هفته گذشته انجام این کار برای همه در ناسا هم بی نظیر و هم بی نهایت اضطراب زا بود و هیچ کس نمی توانست حتی لحظه ای دست از کار بردارد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 964

به "فراوری دستگاه تنفسی به دست ناسا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری دستگاه تنفسی به دست ناسا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید