جمعیت زنان سالمند؛ رو به افزایش

به گزارش مجله گوگل ایرانی، تهران (پانا) - رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به آمار و ارقام جمعیت سالمند کشور گفت جمعیت بانوان سالمند ایرانی در سال های اخیر رو به افزایش خواهد بود.

جمعیت زنان سالمند؛ رو به افزایش

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، آیین گرامیداشت هفته ملی سلامت بانوان ایران (سبا) ظهر امروز با حضور دکتر انسیه خزعلی - معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، دکتر علیرضا زالی - رییس دانشگاه و دکتر سمیه اسماعیلی مشاور رییس دانشگاه در امور زنان و خانواده در تالار ابن سینا دانشکده پزشکی برگزار گردید.

علیرضا زالی در این مراسم با تاکید بر لزوم بازنگری و ارتقای برنامه های سلامت زنان در ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی، بیان نمود: نامگذاری هفته سلامت بانوان، به این معنا نیست که فقط در یک هفته این موضوع مهم تلقی می گردد، بلکه سلامت افراد جامعه به ویژه بانوان که پایه های اصلی یک خانواده هستند، همیشه احتیاج به توجه دارد و این هفته فرصت خوبی برای بازیابی برنامه های مورد غفلت واقع شده و آنالیز آسیب شناسانه بعضی پیشنهادات است.

وی ادامه داد: بر اساس استانداردهای جهانی، اگر آمار جمعیت سالمندی نسبت به سایر گروه های سنی در یک کشور به 7 درصد برسد، به این معنی است که جامعه در حال عبور از فاز اول پیری است. این شاخص در کشور ما 10 درصد است که اگر این رقم به 14 درصد برسد، شرایط نگران نماینده خواهد بود. در فاز سوم پیری نیز این رقم به 19 درصد می رسد که مسائل بسیاری را در پی دارد.

رئیس دانشگاه اظهار کرد: از سال 95 تا 1400 به طور متناوب هر سال مقدار باروری و موالید سیر نزولی داشته و متاسفانه در طول نیم قرن گذشته پایین ترین نرخ موالید در سال 98 با 12 درصد کاهش گزارش شده است.

زالی با اشاره به اینکه نزدیک به 36 درصد دختران 16 تا 35 ساله در جامعه، مجرد هستند، گفت: این آمار نگران نماینده ای است، زیرا برترین سنین باروری در زنان و دختران 20تا 25 و 25 تا 30 ساله است. به طور کلی از 13 میلیون جوان مجرد در کشور، 6 میلیون دختران هستند. بعلاوه 3 میلیون از بانوان ایران در سن باروری قرار دارند.

وی از افزایش سن ازدواج میان جوانان در ایران و فاصله ازدواج تا اقدام برای فرزندآوری به 3,5 تا 5 سال اطلاع داد و گفت: از همین رو در سالهای اخیر 20 تا 30 درصد سایز خانوارها کاهش یافته است. بعلاوه پیش بینی می گردد به ازای هر یک سرپرست آقا در خانواده ها، 17 بانو سرپرست خانواده در کشور داشته باشیم و جمعیت بانوان سالمند ایرانی در سال های اخیر رو به افزایش خواهد بود.

زالی با بیان اینکه پنج نوع سرطان در میان زنان از شیوع بیشتری برخوردار است، گفت: به ترتیب سرطان سینه، کولون، تیروئید، معده و پوست در میان بانوان شیوع بیشتری دارد و البته الگوی زندگی در پیشگیری از این نوع بیماری بسیار تاثیرگذار خواهد بود. بعلاوه اگر 50 درصد سرطان ها در زنان به موقع تشخیص داده گردد، طول درمان سریع تر و با هزینه کمتر طی می گردد.

رئیس دانشگاه در مورد شانس مردان و زنان در ابتلا به سرطان مطرح نمود: در هر 100 هزار نفر جمعیت، 143 مورد شانس بروز سرطان در زنان و 159 مورد در مردان است که این رقم در جهان 189 مورد است. با وجود شانس پایین تر ابتلای زنان نسبت به مردان، سبک زندگی صحیح در بانوان به منظور پیشگیری از سرطان های کشنده که فقط مختص زنان است، به شدت توصیه می گردد.

به گفته زالی، بر اساس نتایج مطالعات، زایمان اول و تغذیه نوزاد با شیر مادر، 41 درصد شانس بروز سرطان تخمدان در زنان را کاهش می دهد.

وی ادامه داد: متاسفانه سن ابتلا به سرطان سینه در میان بانوان ایرانی به 45 تا 55 سال رسیده است، در حالی که این سن در جهان 50 تا 60 سال است.

رئیس دانشگاه در مورد خطر دیگری که سلامت بانوان را تهدید می نماید، اظهار کرد: بعد از سن 45 سالگی، سالانه 1,5 تا 2 درصد از تراکم استخوان بانوان کم می گردد. تراکم استخوان ستون فقرات زنان ایرانی نسبت به آمار جهانی در این گروه، 6.5 درصد و تراکم استخوان ران در آنها نسبت به استاندارد جهانی 5.4 درصد کمتر است.

زالی در ادامه تاکید نمود: برای طراحی برنامه های ارتقای سلامت زنان به بسته های جامع پیشگیرانه و مداخله گرانه با موضوع بانوان کشور از پایین ترین سن تا بالاترین سن احتیاج است.

وی با اشاره به حضور پررنگ بانوان در ستاد دانشگاه، مطرح نمود: از میان 17 هزار و 500 کارمند شاغل در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، 10 هزار و 60 نفر، زن هستند؛ 62 درصد کادر درمان و 66 درصد کادر بهداشت را بانوان تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: 700 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه که 45 درصد کل این جمعیت را تشکیل می دهد، زن هستند و بالغ بر 55 درصد دانشجویان را نیز دختران تشکیل داده اند. بعلاوه بالغ بر 420 بانوی دانشگاه در صندلی مدیریتی خدمت رسانی می نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1817

به "جمعیت زنان سالمند؛ رو به افزایش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمعیت زنان سالمند؛ رو به افزایش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید