حریری در تکاپوی بازگشت

به گزارش مجله گوگل ایرانی، سعد حریری که تنها 9 ماه پیش با کرسی نخست وزیری لبنان خداحافظی کرد، 4 روز پس از آنکه به رسانه ها گفت گزینه احتمالی نخست وزیری است و حزب او، المستقبل هم خبر از مذاکرات در پس پرده او با فراکسیون های مختلف داد، دیروز به دیدار میشل عون، رئیس جمهوری و نبیه بری، رئیس مجلس لبنان رفت و با توجه به نزدیکی به مهلت روز پنجشنبه که رئیس جمهوری لبنان برای تعیین نخست وزیر جدید تعیین کرده، با آنها وارد مذاکره شد.

حریری در تکاپوی بازگشت

به گزارش سایت خبری لبنانی نهار نت، جزئیات مذاکرات ظهر دیروز حریری با عون، فاش نشده است. اما خود او پس از خروج از کاخ بعبدا، در جمع خبرنگاران حاضر شد و مذاکراتش با رئیس جمهوری لبنان را مثبت و دلگرم کننده خواند. حریری که از هفته ها پیش با تبدیل شدن به شخص اولی که پاریس ترجیح می داد، وی را واسطه مذاکراتش با لبنانی ها کند، مشخص بود، از حمایت فرانسه برخوردار است، به خبرنگاران گفت: طرح فرانسه، آخرین فرصت برای لبنان است تا مانع فروپاشی خود شده و بیروت را از نو بسازد. او همچنین برای به دست آوردن حمایت احزاب لبنانی هم گفت: همه احزاب سیاسی لبنان به خوبی درک می کنند، در زمانی که کشور با بحران های متعدد دست و پنجه نرم می کند، زمان مشاجره های سیاسی نیست. پس به رئیس جمهوری گفتم که به زودی هیأتی را برای مذاکره با بلوک های مختلف سیاسی اعزام می کنم تا اطمینان یابیم، به ابتکار عمل فرانسه پایبند هستند. زیرا ابتکار عمل فرانسوی، بر تشکیل دولتی متخصص تأکید می کند که در طول شش ماه فارغ از گرایش های حزبی تشکیل شود.

سد راه های حریری

نشست حریری با عون دیروز در حالی برگزار گشت که پیشتر روزنامه لبنانی الاخبار اعلام کرده بود، اگر این دیدارها برای حریری مثبت باشد، وی را می توان نخست وزیر آینده دانست. با این حال به نظر می رسد، حریری برای رسیدن به چنین عنوانی باید سخت بکوشد تا بتواند رضایت برخی جناح ها و احزاب را به دست آورد. به گزارش روزنامه آنلاین لبنانی دیلی استار یکی از آنها نجیب میقاتی است، کسی که حریری روز پنجشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ام تی وی، به اختلاف نظراتی که بین آنها وجود دارد اشاره کرد و گفت: پیشنهادهایی که میقاتی برای تشکیل کابینه دارد، غیرقابل قبول است. میقاتی خواستار تشکیل دولتی با 20 وزیر است که 14 نفر از آنان فارغ از گرایش های حزبی و متخصص باشند و 6 نفر از آنان دارای گرایش های حزبی باشند. او معتقد است، تنها با این شیوه است که می توان نگرانی های احزاب را از کنار گذاشته شدن برطرف کرد. این پیشنهاد که با طرح مکرون مغایرت دارد، با استقبال جناح هایی که به نظر می رسید، مصطفی ادیب قصد نادیده دریافت آنها را داشت، همراه شده است. به جز نجیب میقاتی، رهبر حزب عزم، جبران باسیل، رهبر حزب جنبش میهنی آزاد هم دیگر چالش راه حریری است. روابط سعد با جبران پس از آن نحس شد که حریری سال گذشته بار ناکامی های اقتصادی دولتش را بر دوش او و وزرایی انداخت که برآمده از حزب جنبش میهنی آزاد بودند و به طور خاص آنها را متهم کرد، در ضررهای میلیاردی که بیروت بابت دفع نشدن زباله های این شهر متحمل شد، نقش داشته اند و مدعی شد، لبنان در حالی از مشکل برق رنج می برد که اعضای جنبش میهنی آزاد 10 سال وزارت انرژی را در دست داشتند. البته حریری پس از آن این سخنان را گفت که جبران باسیل به همراه رهبران دو حزب مسیحی دیگر، سمیر جعجع، رهبر حزب نیروهای لبنانی و ولید جنبلاط، رهبر حزب سوسیالیست ترقی خواه اعلام کردند که حاضر به حمایت از او نیستند.

چالش های آینده

حریری اگر از این سدها عبور کند و به نخست وزیری برسد نیز دشواری هایی را پیش رو دارد. به گزارش سایت روزنامه استرالیایی نشنال، حریری 50 ساله 29 اکتبر 2019 پس از هفته ها تظاهرات گسترده ضد دولتی که ناشی از بدترین بحران اقتصادی این کشور در تاریخ خود بود، استعفای خود را اعلام کرد. پس از او حسن دیاب که مردم امید بسیاری به او بسته بودند، کار خود را از 21 ژانویه 2020 شروع کرد. او نیز پس از نزدیک به 7 ماه استعفای خود را تقدیم عون کرد و مصطفی ادیب مأمور تشکیل دولت شد. اما تنها 26 روز پس از آن، استعفای خود را اعلام کرد. اگر حریری بتواند رضایت احزاب را به دست آورد، دیاب که هنوز نخست وزیر موقت است، کرسی خود را به کسی خواهد داد که آن را از او تحویل گرفته بود و لبنان تنها یک چرخش 360 درجه را در کمتر از یک سال تجربه خواهد کرد. با این تفاوت که سعد حریری این بار مدعی است که قصد دارد، کابینه ای را تشکیل دهد که فارغ از توافق طائف و تنها با تکیه بر تخصص افراد باشد. همان ادعایی که یک ماه پیش نیز ادیب با هدف دستیابی به آن وارد عمل شد اما در نهایت ناکام ماند. زیرا برخلاف آنچه ادعا کرده بود، خواستار تشکیل کابینه ای متشکل از متخصصان نبود و در واقع قصد نادیده دریافت احزاب خاصی را داشت.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1238

به "حریری در تکاپوی بازگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حریری در تکاپوی بازگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید