درگیری نیروهای امنیتی اردن با معترضان

به گزارش مجله گوگل ایرانی، معلمان اردنی در اعتراض به وضعیت معیشتی خود و عدم اجرای تعهدات دولت در قبال آن ها دست به اعتراض زدند.

درگیری نیروهای امنیتی اردن با معترضان

به گزارش گروه بین الملل مجله گوگل ایرانی، اعتراض ها در اردن این بار از سوی معلمان این کشور که خواستار بهبود وضعیت معیشتی و افزایش حقوق خود هستند، بالا گرفت و به خشونت کشیده شد.

بعضی از معلمان و افراد شرکت نماینده در این اعتراض ها امروز (پنجشنبه) بعد از وقوع درگیری بین آن ها و نیروهای امنیتی اردن علیه عمر الرزّاز، نخست وزیر این کشور شعار سر داده و از او خواستن به دلیل بی تدبیری و بی کفایتی کابینه متبوعش، از سمت خود استعفا کند.

آن طور که استانداری امان، پایتخت اردن گفته، برپایی اعتراض های معلمان قانونی بوده و سعد شهاب، استاندار أمان مجوز برگزاری این اعتراض ها را داده بود. با این حال، گستره دامنه این اعتراض ها محدود به معلمان پایتخت اردن نشد و سایر معلمان و مدرسان اردنی از سایر استان ها و شهرها راهی پایتخت شدند.

استاندار امان از معلمان معترض خواسته بود اعتراض های خود را در میدان مقابل مجلس برگزار نمایند نه در جای دیگر که باعث ایجاد ازدحام و مانع آمد و شد وسایل نقلیه گردد.

بعد از گسترش دامنه اعتراض ها به سایر مناطق و میادین شهری، استاندار امان از معلمان خواست در چارچوب قانون و بر اساس مجوزهای صادر شده، برای بهبود وضعیت خود و تحقق مطالبات راهپیمایی نمایند.

به گفته رسانه های اردنی، دولت عمر الرزاز از ترس سرایت اعتراض های امروز به سایر شهرها و به منظور ممانعت از وصول سایر معلمان به پایتخت، از صبح امروز شمار زیادی از نیروهای امنیتی را در ورودی های شهر امان مستقر نموده است.

این اقدام دولت باعث شد که معترضان و نیروهای امنیتی در بعضی نقاط شهر درگیر شده و این نیروها برای پراکنده کردن معلمان معترض، از گازهای اشک آور استفاده نمایند که بر اثر استنشاق آن، ده ها نفر مصدوم شده اند.

تداوم این درگیری ها و نگرانی از تشدید آن و به خشونت کشیده شدن اعتراضات امروز، دولت عمر الرزاز را مجبور کرد که با مدیران دستگاه های امنیتی جلسه برگزار نموده و از ضرورت آمادگی دولت برای گفت وگو با معترضان سخن بگوید.

با این حال، اتحادیه معلمان اردن به ریاست ناصر نواصره اعلام نموده است اعتراض های معلمان تا تحقق مطالبات آن ها از جمله افزایش حقوق که از تعهدات دولت های قبلی است، و رسیدن آخرین ممعلم از استان ها به مرکز ادامه خواهد داشت.

فیلم؛

او از نحوه تعامل دولت عمر الرزاز با معلمان انتقاد کرد و گفت که این گونه تعامل شایسته افرادی که تعلیم دهنده نسل ها هستند، نیست و اعتراض مسالمت آمیز معلمان اردنی ادامه خواهد داشت.

اردن سال گذشته شاهد چند دور اعتراضات مردمی علیه دولت به دلیل اوضاع نابه سامان مالی و ضعف مدیریتی از سوی بعضی از اقشار جامعه بود. این اعتراض ها باعث شد که هانی ملقی، نخست وزیر پیشین اردن در پنجم ژوئن (خرداد 97) از سمت خود استعفا نموده و عمر الرزاز، نخست وزیر فعلی اردن جای او را بگیرد.

با این حال، اقدامات الرزاز برای بهبود اوضاع مالی مقبول اردنی ها قرار نگرفته و کابینه او متهم به کم کاری و سوء مدیریت است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 352

به "درگیری نیروهای امنیتی اردن با معترضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درگیری نیروهای امنیتی اردن با معترضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید