مردم ترکیه گرفتارِ گرانیِ برق و گاز

به گزارش مجله گوگل ایرانی، در بعضی از شهرها، مبلغ قبض یاد شده برای برق و گاز، حتی از اجاره ماهیانه واحد مسکونی نیز بیشتر است و هستند خانواده هایی که ترجیح می دهند در روشنایی تلویزیون بنشینند و چراغی روشن نکنند.

مردم ترکیه گرفتارِ گرانیِ برق و گاز

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، حکایت گرانی برق و گاز در ترکیه به جایی رسیده که ممکن است بیان ارقام آن، برای خواننده ایرانی این گزارش، همانند صحنه هایی از فیلم های علمی تخیلی یا اظهارات اغراق آمیز و بدبینانه به نظر برسد. اما واقعیت این است که در نخستین ماه سال میلادی جاری، گرانی برق و گاز طبیعی در ترکیه، همه مرزها را در نوردید و به جایی رسیده که پرداخت هزینه قبض ماهیانه برای میلیون ها خانوار، به یک بار بسیار سنگین تبدیل شده است.

گفته می گردد در بعضی از شهرها، مبلغ قبض یاد شده برای برق و گاز، حتی از اجاره ماهیانه واحد مسکونی نیز بیشتر است و هستند خانواده هایی که ترجیح می دهند در روشنایی تلویزیون بنشینند و چراغی روشن ننمایند.

میلیون ها نفر از کارگران و نیروهای کار در بسیاری از بخش های خدماتی ترکیه، افرادی هستند که کف حقوق ماهیانه را دریافت می نمایند. این رقم در سال 2021 میلادی 3 هزار لیره بود و در سال 2022 میلادی به 4 هزار لیره افزایش پیدا کرد. این خانوارها در ماه، دست کم 800 لیره بابت قبوض برق و گاز مصرف می نمایند که مبلغی در حد 20 درصد یا یک پنجم عایدی ماهیانه است.

یک ذره مصرف بیشتر، نرخ تصاعدی بالاتر

شرکت های توزیع برق در ترکیه، با کسب مجوز از دولت، روش قیمت گذاری بر اساس مقدار مصرف را در دستور کار قرار داده اند و برای مصرف بیش از حد مجاز، نرخ تصاعدی بالا در نظر گرفته اند. اما نکته اینجاست که حد و معیار معین شده، کفاف زندگی در روشنایی کامل را نمی دهد!

بیشترین افزایش قیمت اعلام شده در سال 2022 میلادی در ترکیه، افزایش نرخ قبوض برق بود که به تدریج بین 50 تا 125 درصد افزایش پیدا کرد. یعنی حتی کم مصرف ترین خانوارها نیز، با افزایش هزینه 50 درصدی روبرو شدند. در حالی که مصرف ماهانه 150 کیلووات ساعت به عنوان حد بحرانی معین می گردد، پرداخت هزینه های بالاتر از این قیمت، بیشتر و بیشتر است.

شهفرایندان باید کمتر از 150 کیلووات ساعت برق در ماه مصرف نمایند تا شامل 50 درصد افزایش قیمت شوند، اگر نه قبض آنها در مقایسه با سال 2021 میلادی، با افزایش 125 درصدی محاسبه می گردد.

در نظر بگیریم، شهفرایندی که در سال گذشته، حقوق ماهیانه حداقلی یعنی 3 هزار لیره دریافت می کرد، تقریباً 200 لیره بابت قبض برق پرداخت می کرد. اما حالا که حقوق او به 4 هزار لیره افزایش پیدا نموده، قبض برق او نیز دست کم به 300 لیره افزایش پیدا نموده است!

چنین هزینه ای برای کشوری همانند ترکیه با ده ها میلیون خانوار فقیر، رقم قابل توجهی است.

به موازات افزایش قیمت برق، فرصت طلبی بعضی از شرکت های توزیع برق نیز در نوع خود، جالب توجه است. قبلاً، شرکت های برق برای قرائت کنتور منازل، سیکل زمانی 27 روزه را در نظر می گرفتند و هر 27 روز یک بار برای کنتور خوانی اقدام می شد. اما حالا که مجوز افزایش قیمت تصاعدی به محض عبور از نقطه مصرف صادر شده، بسیاری از شرکت ها، هر 33 روز یک بار مراجعه می نمایند و در اغلب موارد، خانوار از حد مجاز 150 کیلووات ساعت گذشته و هزینه او با افزایش 150 درصدی محاسبه می گردد!

ایراد کار کجاست؟

یکی از مهمترین پاشنه آشیل ها و مسائل عمده ترکیه، این است که برای تامین سوخت و انرژی به خارج وابسته است. ترکیه هنوز هم سالانه بین 50 تا 55 میلیارد دلار از عایدیهای خود را صرف خرید سوخت می نماید و در نتیجه اقلامی همانند گاز طبیعی، گازوئیل، بنزین و نفت سفید در ترکیه بسیار گرانقیمت هستند.

کشاورزان ترکیه، گرانقیمت ترین گازوئیل دنیا را به قیمت لیتری 14 و نیم لیره در باک تراکتورهای خود می ریزند و خودروهای سواری نیز با بنزین 14 لیره ای در حال تردد هستند. گاز طبیعی در مصارف خانگی قیمت بالایی دارد و در مصارف بخش صنعتی و تجاری، بسیار گران تر است. در نتیجه در نیروگاه ها نیز فراوری برق، هزینه های کلانی در پی دارد و قیمت تمام شده برق و گاز برای مردم ترکیه، بسیار سنگین است.

وعده های اردوغان برای به شبکه مصرف آوردن گاز دریای سیاه و شرق مدیترانه نیز فعلاً از یک شعار حزبی و سیاسی فراتر نرفته و گرانی انرژی بر کیفیت زندگی مردم، تاثیر به سزایی گذاشته است. با این حال، کارشناسان معتقدند که ترکیه، تنها کشور بدون منابع انرژی دنیا نیست و قرار نیست زندگی فقط در کشورهایی آسوده تر باشد که نفت و گاز دارند.

تحلیل گران، در بیان آسیب ها و مسائل عمده گرانی انرژی در ترکیه، سه علت مهم را ذکر می نمایند:

1.خصوصی سازی تدریجی تاسیسات و صنایع فراوری و توزیع برق و سپردن برق کشور به سرمایه داران حریص.

2.پایبند نبودن دولت به پرداخت یارانه های کلان در بخش انرژی و توزیع گاز و سوخت با قیمت تمام شده.

3.فرایند کُند روی آوردن ترکیه به استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر و توسعه نیروگاه های بادی و خورشیدی.

یاری گازی به خانواده های کم بضاعت

یک خانواده می تواند در تاریکی و بی برقی به حیات خود ادامه دهند، اما در منطقه ها سردسیری ترکیه، زندگی بدون گاز، بسیار سخت است و خانوارهایی که برای گرم کردن منازل خود، از زغال، هیزم، زغال سنگ و وسایل سنتی استفاده می نمایند، هر ساله حوادثی می آفرینند که بعضاً باعث مرگ نیز می گردد.

در نتیجه وزارت خانواده و تامین اجتماعی ترکیه تصمیم گرفته که سالانه، مبلغی بین 450 تا 1150 لیره، برای پرداخت قبض گاز، به خانواده های مستمند یاری کند.

عبدالقادر کارا دومان از نمایندگان مجلس ترکیه و از سران حزب اسلامگرای سعادت در این مورد گفته است: من از جناب وزیر سوال دارم. چرا این یاری نقدی را در اواخر اسفند پرداخت می نمایند؟ مگر اطلاع ندارند که خانوارهای فقیر، از همان شروع پاییز و فصل سرما، برای پرداخت قبوض گاز، با مشکل روبرو هستند؟ سوالم از این هم فراتر می رود و از دولت می پرسم: چند میلیون خانواده را در فهرست یاری گازی قرار داده اید اما واقعاً برای فقرزدایی از سیمای این کشور و پایین آوردن آمار میلیونی فقرا، برنامه روشنی دارید؟

یکی از تبعات و پیامدهای منفی گرانی برق گاز در ترکیه، اثرگذاری مستقیم آن بر فراوری و فروش است. ترکیه در 3 روز گذشته و در شرایطی که با کمبود گاز روبرو شد، انتقال گاز به واحدهای صنعتی را به مدت 3 روز متوقف کرد که خسارات سنگینی به بخش فراوری وارد نموده است. اما مساله فقط این سه روز نیست و در طول سال نیز، ارقام سنگین قبوض برق و گاز، واحدهای صنعتی و تجاری را وادار می نماید که این هزینه ها را بر روی قیمت تمام شده کالا حساب نمایند و به همین یک علت ساده، گرانی انرژی و سوخت در ترکیه، به طور مستقیم به گرانی کالا و تورم بیشتر منجر می گردد.

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1970

به "مردم ترکیه گرفتارِ گرانیِ برق و گاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم ترکیه گرفتارِ گرانیِ برق و گاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید