عربستان سعودی برای سرانجام دادن به جنگ یمن خیلی جدی است

به گزارش مجله گوگل ایرانی، منابعی در یمن به خبرگزاری رویترز گفتند که ائتلاف سعودی و دولت نجات ملی یمن از ابتدای این هفته مذاکراتی را به صورت غیرمستقیم برای تحقق آتش بس شروع نموده اند.

عربستان سعودی برای سرانجام دادن به جنگ یمن خیلی جدی است

به گزارش گروه سیاسی مجله گوگل ایرانی، خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی نزدیک به تیم های مذاکره کننده بین عربستان سعودی و دولت نجات ملی یمن مدعی شد که دو طرف ابتدای این هفته با یکدیگر تماس هایی داشتند.

یکی از منابع مطلع به رویترز گفته است که عربستان سعودی در خصوص خاتمه دادن به جنگ در یمن خیلی جدی است ولی مسئله به میزان رضایتمندی انصار الله و ایجاد اعتماد بین دو طرف بستگی دارد.

مقامات محلی به رویترز گفته اند که کوشش ها برای گفت وگوهای دوباره بعد از آن شروع شد که ائتلاف سعودی به شهرها و روستاهایی که ارتش و کمیته های مردمی یمن به رغم اعلام آتش بس یک طرفه، حملات هوایی کرد تا از پیشروی آن ها در استان الجوف (شمال یمن) و به سمت شهر مأرب جلوگیری کند؛ شهری که گفته می گردد آخرین سنگر دولت مستعفی در مرکز یمن است و این دولت مورد حمایت سعودی هاست.

این خبرگزاری گفته با ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف سعودی تماس گرفته و در این باره نظر او را جویا شده ولی او هیچ پاسخی نداده است.

آتش بس ادعایی این ائتلاف از روز پنجشنبه گذشته با ادعای مقابله با شیوع کرونا شروع شده است ولی دولت نجات ملی که انصار الله بخشی از آن است تا الآن با آن موافقت ننموده است.

این دولت می گوید در صورتی موافق با آتش بس در یمن است که این آتش بس فراگیر و همراه با لغو محاصره پنج ساله این کشور باشد؛ چرا که بدون لغو محاصره، مقابله با کرونا در سایه نابودی زیرساخت های بیمارستانی، انتشار وباء، قحطی و اقتصاد از هم پاشیده و کمبود مواد غذایی و دارویی معنایی محال است.

ارتش یمن گفته تا محاصره زمینی، دریایی و هوایی لغو نگردد، اهداف حیاتی در عمق خاک سعودی در تیررس حملات موشکی و پهپادی قرار خواهد گرفت.

ناظران می گوید عربستان سعودی بعد از پنج سال لشکرکشی که جز بدنامی و حیف و میل اموال سعودی و کشتار صدها زن و کودک چیزی برای ریاض نداشته، کوشش دارد از فرصت کرونا استفاده نموده و به بهانه آن، به جنگ خاتمه دهد؛ جنگی که قرار بود نهایت تا چند ماه کار انقلابی های یمن را یکسره کند و دولتِ آواره و مستعفی عبدرَبّه منصور هادی را به صنعاء برگرداند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 933

به "عربستان سعودی برای سرانجام دادن به جنگ یمن خیلی جدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان سعودی برای سرانجام دادن به جنگ یمن خیلی جدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید