فشار روانی مادر با مغز کودک چه می نماید؟

به گزارش مجله گوگل ایرانی، بخشی در مغز که ستون چنگکی نام دارد براثر فشار های روانی مادر دچار آسیب می گردد

فشار روانی مادر با مغز کودک چه می نماید؟

محققان در این آنالیز اثر فشار روانی مادر بر رشد مغزی 251 نوزاد زودرس را آنالیز کردند. طبق تحقیق جدیدی که دانشکده کینگز لندن انجام داده است فشار روانی مادر در دوران آبستنی می تواند بر رشد مغز کودک اثر منفی بگذارد.

طبق تحقیق جدیدی که مجله روان شناسی زیست شناختی منتشر نموده است زنان بارداری که قبل از زایمان دچار فشار روانی زیادی باشند نوزادشان با مغزی دارای اختلال به جهان می آید. در گذشته این آسیب را به اختلالات روان شناختی ربط می دادند.

بخشی در مغز که ستون چنگکی نام دارد دچار آسیب می گردد. این بخش مجرایی از جنس ماده سفید رنگ است که دستگاه کناره ای (مسئول حافظه درازمدت و عواطف) را به قشر حدقه ای پیشانی (بخشی مرتبط با تصمیم گیری ها در مغز) وصل می نماید.

میزان فشار روانی مادران را با روش پرسش نامه ای اندازه گیری کردند که در آن راجع به تمامی انواع فشار روانی از خانه تکانی و شرکت در امتحان گرفته تا مرگ یکی از بستگان و طلاق دریافت و اثرشان بر آن ها پرسیدند.

سپس بر اساس تعداد عامل های ایجاد فشار روانی و شدت تأثیر آن ها، به شرکت نمایندگان در این آنالیز نمره شدت فشار روانی دادند. محققان بر اساس یافته های این تحقیق نتیجه گیری کردند که برای پشتیبانی از رفاه روانی زنان باردار کار بیش تری ضروری است.

آلکساندرا لاتارسکو، محقق دوره دکترای دانشکده کینگز لندن و پژوهش گر ارشد این تحقیق می گوید: متوجه شدیم زنانی که طی دوران بارداری و در دوره قبل از زایمان دچار فشار روانی بیش تری باشند ماده سفید درون مغز نوزادشان دستخوش تغییر می گردد.

لاتارسکو اضافه کرد پزشکان عمومی اغلب از زنان آبستن می پرسند که دچار افسردگی یا اضطراب هستند یا نه، اما به ندرت در خصوص میزان فشار روانی کلی که بر آن ها وارد می گردد سؤالی مطرح می نمایند.

این محقق در ادامه گفت: در غالب موارد تشخیص فشار روانی چنان که باید در دوران بارداری انجام نمی گیرد و سعی داریم که این نکته را پررنگ کنیم که بهداشت روانی مادر در دوران بارداری بر رشد مغز نوزاد و در نتیجه زندگی آینده آن ها اثر می گذارد.

کسی از این زنان نمی پرسد دچار فشار روانی هستند یا نه و بنابراین هیچ گونه حمایتی دریافت نمی نمایند. بخش مراقبت های پیش از تولد باید مطلع باشد که توجه به فشار روانی مادران مهم است و باید برای پشتیبانی از مادران دچار فشار روانی سازوکاری داشته باشیم.

این نخستین بار نیست که معین شده فشار روانی مادر در دوران بارداری بر نوزاد اثر منفی می گذارد. در ماه سپتامبر نیز یافته های یک تحقیق نشان داد احتمال ابتلا به بیش فعالی در نوجوانانی که مادران شان به هنگام به جهان آوردن آن ها فشار روانی داشتند دو برابر می گردد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 426

به "فشار روانی مادر با مغز کودک چه می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشار روانی مادر با مغز کودک چه می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید