لندن به دو راهی همه پرسی دوم یا برگزیت رسید

به گزارش مجله گوگل ایرانی، نخست وزیر بریتانیا برای جلب موافقت حزب کارگر، در اقدامی تعجب برانگیز وعده داد موضوع برگزاری همه پرسی دوم را در لایحه توافق برگزیت که به مجلس ارائه می کند، بگنجاند.

لندن به دو راهی همه پرسی دوم یا برگزیت رسید

به گزارش گروه بین الملل مجله گوگل ایرانی، ترزا می نخست وزیر بریتانیا در آخرین تلاش برای تصویب لایحه برگزیت در مجلس قول داد همه پرسی دوم را در آن لحاظ کند.

روزنامه میرور با تحقیر آمیز خواندن این اقدام ترزا می نوشت، در صورت تصویب این همه پرسی، دولت مجبور خواهد شد آن را اجرا کند و در نتیجه آن مردم انگلیس می توانند بار دیگر تصمیم بگیرند این کشور در اتحادیه اروپا باقی بماند یا از آن خارج شود.

از سوی دیگر، این اقدام ترزا می برای جلب حمایت حزب کارگر که پیش تر خواهان برگزاری چنین همه پرسی شده بودند، اعتراض هم حزبی های محافظه کار او را در پی داشته است.

به نوشته روزنامه گاردین، بوریس جانسون وزیر امور خارجه سابق بریتانیا و رهبر کمپین برگزیت که احتمال می رود در صورت استعفای ترزا می جانشین او شود در حساب توئیتری خود نوشت: با اکراه فراوان به ام وی3 [سومین توافق میان دولت ترزا می و اتحادیه اروپا برای خروج نرم از این نهاد] رأی دادم. اکنون از ما خواسته شده به اتحاد گمرکی و همه پرسی دوم رأی دهیم. این لایحه مستقیماً علیه شعارهای ما است و به آن رأی نخواهم داد. ما می توانیم و باید بهتر اقدام کنیم و آن چه مردم به آن رأی دادند به ثمر برسانیم.

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر روز یک شنبه درخصوص رأی به لایحه برگزیت ترزا می در پالمان تهدید کرده بود: هنوز نمی دانیم لایحه جدید قرار است چه باشد اما چیزی نشنیده ام که مرا به سمتی ببرد که باور کنم به طور بنیادین تغییری با لایحه پیشین که ارائه شد داشته باشد. در این صورت ما از آن حمایت نمی کنیم.

مردم بریتانیا (انگلیس، ایرلند شاقتصادی، اسکاتلند و ولز) سوم تیر ماه سال 1395 در یک همه پرسی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی مثبت دادند. قرار بود فرآیند خروج تا پیش از ابتدای سال جاری تکمیل شود، اما ناکامی لندن و بروکسل در توافق در خصوص وضعیت رابطه سیاسی و اقتصادی پس از اجرای برگزیت، به تعویق در این فرآیند منجر شد.

ترزا می به دنبال کسب ضمانت از سوی اتحادیه اروپا برای به اصطلاح ترتیبات پشتیبان در خصوص مرزهای ایرلند شاقتصادی است. ترتیبات پشتیبان نوعی سیاست ضمانتی است که از ایجاد مرز سخت بین بخشی از ایرلند که بخشی از بریتانیاست و بخشی که عضو اتحادیه اروپا است جلوگیری می کند. این مسئله مانع اصلی در جلب حمایت مجلس است.

این امر موجب شده مجلس سه بار به توافق دولت انگلیس با اتحادیه اروپا رأی منفی دهد. در صورتی که انگلیس بدون تصویب این توافق از اتحادیه اروپا خارج شود با شوک اقتصادی و سیاسی شدیدی روبرو خواهد شد.

در هفته ای که از 3 ژوئن سال جاری میلادی (13 خرداد 1398) آغاز می شود، لایحه برگزیت دولت ترزا می برای چهارمین بار به رأی گذاشته می شود. ترزا می اعلام کرده در صورت رد شدن این لایحه برای بار چهارم، استعفا خواهد داد.

این در حالی است که مجلس عوام انگلیس در رأی گیری روز 3 آوریل سال جاری میلادی (14 فروردین 1398)، طرحی را به تصویب درآورد که بر اساس آن مانع از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون توافق می شود.

با شدت یافتن تنش میان مخالفان و موافقان برگزیت در جامعه انگلیس، ده هزار پلیس ضدشورش انگلیسی برای قرار دریافت در حالت آماده باش در نظر گرفته شده اند.

برگزیت بزرگ ترین چالش سیاست خارجی انگلیس بعد از جنگ جهانی دوم است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 171

به "لندن به دو راهی همه پرسی دوم یا برگزیت رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لندن به دو راهی همه پرسی دوم یا برگزیت رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید