مصرف بنزین در روزهای خانه نشینی آب رفت

به گزارش مجله گوگل ایرانی، پاییز از نیمه گذشته بود که طرحی با عنوان مدیریت مصرف سوخت در کشور با هدف کاهش مصرف و افزایش صادرات اجرایی شد. طرح نتیجه بخش بود و روزانه حدود 20 میلیون لیتر بنزین کمتر مصرف شد اما مدتی پس از آن، ویروسی در کشور شایع شد که توانست رکورد کاهش مصرف بنزین را بزند.

مصرف بنزین در روزهای خانه نشینی آب رفت

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

مدیریت مصرف سوخت یا ورود کرونا

آمار و ارقام از کاهش بی سابقه مصرف بنزین در کشور خبر می دهد. بخشی از این کاهش میزان مصرف ناشی از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت است. طبق اعلام شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، متوسط مصرف بنزین کشور از زمان اجرای طرح تا نیمه آذر، حدود 79 میلیون لیتر در روز بوده است. این در حالیست که متوسط مصرف بنزین پیش از اجرای این طرح، به حدود 98 میلیون لیتر در روز می رسیده است.

اما بخش وسیعی از این کاهش مصرف به شیوع کرونا در کشور مرتبط می شود. بر اساس گفته مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی میانگین مصرف روزانه بنزین در اسفندماه حدود 68 میلیون لیتر بوده است. این کاهش مصرف همزمان با شیوع ویروس کرونا و کم شدن ترددهای شهری و برون شهری اتفاق افتاده است.

50 میلیون لیتر کمتر از پارسال

اوج کاهش مصرف سوخت اما به ایام عید بازمی شود. هر سال بهار با آمدن نوروز و تعطیلات آن، سیلی از مسافرت ها و دیدارهای محبت آمیز و خانوادگی در کشور جاری بود. این حجم از تردد، مصرف سوخت بالایی را می طلبید اما سال جاری کشور یک مهمان ناخوانده داشت. مهمانی که همه را خانه نشین کرد و مصرف سوخت را به شدت کاهش داد. طبق آمار اعلام شده میانگین مصرف روزانه بنزین در 15 روز اول فروردین ماه سال 99 به 44 میلیون لیتر رسیده است. این در حالی است که سال گذشته در همین بازه زمانی میانگین مصرف روزانه بنزین به حدود 94 میلیون لیتر رسیده بود. مقایسه این میزان مصرف با سال جاری، خبر از کاهش حدود 50 میلیون لیتری بنزین در کشور را می دهد.

اگرچه با سرانجام تعطیلات و آغاز به کار بسیاری از مشاغل، احتمال بالا رفتن میانگین مصرف سوخت در کشور وجود دارد اما آنچه مسلم است تا سرانجام نیافتن همگیری کرونا، مصرف بنزین به میزان پیش از آمدن ویروس باز نمی شود.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1320

به "مصرف بنزین در روزهای خانه نشینی آب رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف بنزین در روزهای خانه نشینی آب رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید