موافقت آمریکا با لغو تحریم گروه ZTE چین

به گزارش مجله گوگل ایرانی، دولت ترامپ به قانونگذاران این کشور گفت پس از موافقت شرکت مخابراتی ZTE چین با پرداخت جریمه سنگین و تغییرات مدیریتی، به توافق رسیده تا این شرکت به کسب و کارش بازگردد.

موافقت آمریکا با لغو تحریم گروه ZTE چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا این توافق را تایید کرد و اواخر روز آدینه در توییتی از بخشش این شرکت با دریافت تضمین های امنیتی بالا، تغییرات مدیریتی و پرداخت جریمه سنگین اطلاع داد.

توافق گزارش شده در مورد لغو تحریم گروه ZTE که دومین سازنده بزرگ تجهیزات مخابراتی چین است با مقاومت فوری در کنگره آمریکا روبرو شد و دموکراتها و جمهوریخواهان ترامپ را متهم کردند تسلیم فشارهای پکن برای آسان دریافت بر شرکتی شده که مقامات امنیتی آمریکا می گویند یک ریسک قابل توجه برای امنیت ملی این کشور است.

وزارت بازرگانی آمریکا آوریل سال جاری خاطرنشان کرد ZTE از شرایط توافقی که سال گذشته در مورد نقض تحریم های ایران و کره شمالی منعقد شده بود، تخطی نموده و صادرات به ZTE را برای شرکت های آمریکایی به مدت هفت سال ممنوع نمود و درخواست رسمی ZTE برای تعلیق مجازاتش را نادیده گرفت.

طبق توافقی که مقامات به کنگره اطلاع داده اند، وزارت بازرگانی آمریکا ZTE را ملزم نموده جریمه سنگینی پرداخت کند، مقامات نظارت کننده آمریکا را در شرکت گمارده و در تیم مدیریتی خود تغییراتی صورت دهد.

وزارت بازرگانی آمریکا در این صورت دستوری را که در آوریل صادر کرد و خرید محصولات آمریکایی را برای ZTE ممنوع ساخت لغو خواهد نمود. این گروه پس از ممنوعیت اعلام شده عمده فعالیت هایش را به حال تعلیق درآورده بود.

گروه ZTE سال گذشته موافقت نموده بود حدود 900 میلیون دلار جریمه پرداخت نموده و دفاترش رو به روی یک مونیتور آمریکایی بگشاید. این جریمه به دلیل زیرپا گذاشتن توافق مربوط به حل تحریم های ایران و کره شمالی بود.

این شرکت از 15 آوریل که هدف تحریم دولت آمریکا نهاده شد، بیش از سه میلیارد دلار زیان کرد.

ترامپ سه شنبه گذشته برنامه ای را برای جریمه ZTE به میزان حداکثر 1.3 میلیارد دلار و تغییر مدیریت این شرکت مطرح نموده بود.

آژانس های اطلاعاتی آمریکا نگرانی جدی نسبت به استفاده شرکت های مخابراتی چینی از تجهیزات آمریکایی برای جمع آوری اطلاعات از شهروندان آمریکایی دارند. وزارت دفاع آمریکا با اشاره به ریسک های امنیتی، فروش گوشی های تلفن و مودم های ZTE در فروشگاههای پایگاههای نظامی را متوقف نموده است.

ممنوعیت فروش شرکتهای آمریکایی به معنای آن بود کهZTE قادر نبود از پردازنده های کوالکام و دستگاه های اندرویدی با نرم افزار خدمات موبایل گوگل استفاده کند. همچنین امکان فراهم کردن خدماتی مانند تعمیرات زیرساخت را برای مشتریان در کشورها و مناطق دیگری که ZTE در آنجا فعالیت دارد، سخت می ساخت. شرکت ZTE به 100 میلیون نفر در هند، 300 میلیون نفر در اندونزی و 29 میلیون نفر در ایتالیا خدمات فراهم می نماید.

ممنوعیت وزارت بازرگانی برای فروش کالاهای صادرکنندگان آمریکایی به ZTE در جریان سفر اخیر هیات بازرگانی آمریکا به پکن مورد بحث نهاده شده بود. چین از دونالد ترامپ درخواست نموده بود از تهدید وضع تعرفه برای واردات چینی دست کشیده و تحت بازبینی های امنیتی آمریکا، با سرمایه گذاری های چینی برخورد یکسانی داشته باشد و ممنوعیت فروش به ZTE را مورد بازنگری قرار دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 626

به "موافقت آمریکا با لغو تحریم گروه ZTE چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت آمریکا با لغو تحریم گروه ZTE چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید