نکات صحیح استفاده از حوله و عمر مفید آن ، حوله ها را باید چند وقت یکبار بشوییم؟

به گزارش مجله گوگل ایرانی، حوله ها لوازمی هستند فراوری شده از الیاف که معمولا دارای پرز بوده و جهت بهداشت فردی روزانه انسان ها به کار می رود اما حوله ها نیز احتیاج به مراقبت دارند.

نکات صحیح استفاده از حوله و عمر مفید آن ، حوله ها را باید چند وقت یکبار بشوییم؟

به گزارش خبرنگاران، زندگی یعنی لذت بردن از جزئیات که قطعاً یکی از این جزئیات این است که زیر دوش آب بروید، خودتان را بشویید، سپس با یک حوله نرم و لطیف بدن تان را خشک و تازه کنید. شاید تا بحال نمی دانستید که تمیز بودن حوله چقدر اهمیت دارد. حوله باید آنقدر تمیز و سالم باشد که بتوانید هر روز از آن استفاده نموده و مطمئن باشید که آسیبی به پوستتان وارد نمی گردد.

بسیاری از افراد عادت دارند که از حوله های قدیمی و کهنه استفاده می نمایند که دیگر بافت مناسبی ندارد. بعلاوه باعث انتقال باکتری می شوند. در این قسمت تمام چیزهایی که لازم دارید در خصوص یک حوله تمیز و سالم بدانید را به شما معرفی می کنیم و این که خواهیم گفت چند وقت یکبار باید حوله های خود را بشویید و علامت حوله هایی که باید تعویض شوند، چیست.

چند وقت یکبار باید حوله خود را تعویض کنیم؟

حوله حمام معمولاً نباید خیلی پشت سر هم تعویض گردد اما اگر چند سالی است که از حوله استفاده می کنید، حتماً باید این کار را انجام دهید. جهت جلوگیری از بروز میکروب به بدن حوله حمام را هر دو سال تعویض کنید.

حوله دستی به علت تماس با دست آلودگی را به خود جذب می نماید پس اگر در خانه به صورت مشترک برای تمام اعضا استفاده می شوند باید به صورت روزانه شسته و خشک گردد و چند ماه یکبار تعویض گردد.

هنگامی که حوله ها خشک نمی شوند، دیگر تاثیر مثبت ندارند و بدن شما را به طور کامل خشک نمی نمایند و آلودگی و باکتری روی آنها خانه می نماید.

از کجا بفهمیم که اکنون وقت تعویض حوله هاست؟

عموماً متخصصان پیشنهاد می نمایند که هر دو سال یکبار حوله را عوض کنید. اگر هنوز هم مطمئن نیستید در پی علائم زیر بگردید:

- برای اینکه بدن خود را خشک کنید، چندین بار از حوله استفاده می کنید. فیبرهای موجود در حوله، بعد از چندین بار استفاده، کم کم ضعیف شده و از بین می روند و آب را به خودش جذب نمی نماید. اگر حوله شما هم به خوبی بدنتان را خشک نمی نماید و باید خیلی از آن کار بکشید، احتمالا باید با آن خداحافظی کنید.

- حوله بعد از یک الی دو بار استفاده سریعاً بو می گیرد. این مورد هم علامت این است که باکتری داخل فیبرهای حوله رفته است و به خوبی تمیز نمی گردد.

- هر گونه حفره، سوراخ، پارگی و لبه های پریده روی حوله نشان دهنده این است که باید آن را عوض کنید.

طرز صحیح نگهداری از حوله ها

برای افزایش عمر مفید حوله و رعایت نکاتی برای داشتن حوله سالم و قابل استفاده:

- حوله ها را آویزان کنید.

بعد از اینکه از حوله استفاده کردید، حتما آنها را آویزان کنید و آن را داخل کشو و یا روی زمین هر جای دیگر نیندازید. حوله باید آویزان باشد تا راحت تر خشک گردد و جرم محیط اطراف را به خودش نگیرد .

- حوله را نپیچید و جمع نکنید.

برای این که برترین نتیجه را بگیرید، حتما حوله ای را که تمیز نموده اید روی یک چوب لباسی آویزان کنید. هرگز آن را نپیچید یا تحت فشار نذارید و صبر کنید تا حوله به طور کامل خشک گردد.

- حوله را در هوای آزاد خشک کنید.

هنگامی که حوله را بعد از حمام آویزان می کنید، سعی کنید که پنکه و کولر را خاموش کنید و اجازه دهید در معرض هوای آزاد و طبیعی خشک گردد تا رطوبت و آلودگی و جرم های آن راحت تر گرفته گردد.

علت اهمیت بالای تمیز کردن حوله

قطعا زمانی از حوله حمام استفاده می کنید که بدنتان در تمیزترین حالت ممکن است بنابراین تنها چیزی که نمی خواهید وارد بدنتان گردد، باکتری، جرم و آلودگی است. پس قطعاً در چنین حالتی دوست ندارید هیچ چیز کثیفی با پوستتان برخورد داشته باشد اما بسیاری از شما هرگز اطلاع ندارید حوله هایی که استفاده می کنید، بعد از حمام باعث ایجاد جرم و آلودگی روی پوستتان می گردد زیرا به خوبی شسته نشده است.

حوله رطوبت را داخل خود نگه می دارد، در نتیجه مستعد رشد باکتری است. نه تنها فکر کردن به آن هم آزاردهنده است، بلکه این باکتری می تواند عامل ایجاد آکنه، عفونت قارچی و حساسیت باشد.

اگر فردی در خانه بیمار باشد و شما حوله را در چنین حالتی با او به اشتراک بگذارید، بیماری او به شما انتقال پیدا می نماید. پس تنها راهکاری که پیش رو دارید، این است که حوله خود را تمیز نگه دارید.

حوله ها را باید چند وقت یکبار بشوییم؟ | نکاتی برای هرچه بهتر شستن حوله ها

حوله ها را باید به طور مداوم شستشو دهید و احتمال رشد باکتری را در آنها کاهش دهید و خود و خانواده تان را سالم نگه دارید. دمای آب مصرفی جهت شستن حوله باید حدود 77 درجه سانتیگراد باشد.

بعد از هر 3 الی 4 بار استفاده، حوله های حمام را بشویید اما اگر زخم یا جراحتی در بدن وجود داشته باشد که میکروب های آن به حوله منتقل گردد باید پس از استفاده شسته گردد. حوله هایی که در هنگام ورزش استفاده می گردد نیز باید پس از هر بار استفاده شسته شوند.

حتما حوله هایی که خریداری شده و نو هستند پیش از مصرف شسته شوند تا از باکتری های احتمالی که در روند فراوری، بسته بندی و انتقال به حوله منتقل شده پاک شوند.

اگر بعد از حمام حوله ها را داخل فضای مرطوب نگه می دارید، پس از هر بار استفاده باید آن را شستشو دهید زیرا رطوبت به طور کامل از آن بیرون نمی رود و باکتری سریع تر رشد می نماید.

هنگامی که قصد شستن حوله ها را دارید از آب داغ بهره ببرید و حتما دوبار حوله ها را شستشو دهید. می توانید یک بار با سرکه و آب و بار دیگر با شوینده های معمولی آن را شستشو دهید.

  • راهکارهایی آسان برای تمیز کردن داخل فر و مایکروفر
  • کارهای ضروری که باید برای تمیز نگه داشتن مسواکتان انجام دهید
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 شهریور 1402 بروزرسانی: 14 شهریور 1402 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 2250

به "نکات صحیح استفاده از حوله و عمر مفید آن ، حوله ها را باید چند وقت یکبار بشوییم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "نکات صحیح استفاده از حوله و عمر مفید آن ، حوله ها را باید چند وقت یکبار بشوییم؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات صحیح استفاده از حوله و عمر مفید آن ، حوله ها را باید چند وقت یکبار بشوییم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید