هشدار کاخ سفید به کشورها برای همکاری با کشتی رانی ایران، خطر تحریم وجود دارد

به گزارش مجله گوگل ایرانی، فارس نوشت: شورای امنیت ملی کاخ سفید سه شنبه شرکت ها و کشورها را بابت احتمال همکاری با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تهدید کرد.

هشدار کاخ سفید به کشورها برای همکاری با کشتی رانی ایران، خطر تحریم وجود دارد

حساب کاربری وابسته به شورای امنیت ملی کاخ سفید امروز با اشاره به اجرایی شدن تحریم ها علیه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ای-سیل (E-Sail) مستقر در چین از روز گذشته (دوشنبه) در توئیتر نوشت: شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل پشتیبان برنامه های هسته ای، موشک های بالیستیک و نظامی ایران است.

در ادامه این پیغام آمده است: تجارت با شرکت کشتی رانی جمهوری اسلامی ایران الان با خطر روبرو شدن با تحریم های اشاعه تسلیحات کشتار جمعی همراه است.

شورای امنیت ملی کاخ سفید در ادامه ادعاهای خود گفته است: تا وقتی که ایران دست از تهدید صلح و امنیت بین المللی برندارد فشار حداکثری علیه این کشور ادامه خواهد داشت.

در حالی که مقام های آمریکایی دائما ادعا می نمایند تحریم های آن ها مردم ایران را هدف قرار نداده و اقلام انسانی از جمله غذا و دارو از تحریم ها معاف هستند، اما تحریم هایی که اجرای آنها از روز گذشته علیه ایران شروع شد به صراحت صادرات دارو، اقلام غذایی و زراعی به ایران را با ممنوعیت روبرو می نماید.

پامپئو روز گذشته در توئیتر نوشت تحریم های علیه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ای-سیل (E-Sail) مستقر در چین از امروز اجرایی شده است.

هرچند شرکت خطوط کشتی رانی ایران پیش از آن تاریخ هم در فهرست تحریم ها قرار داشتند اما تحریم هایی که آذرماه اعلام شد، از این منظر تازگی داشت که بر اساس فرمان اجرایی 13382 و دو برچسب اشاعه تسلیحات کشتار جمعی و مقررات تحریم های مالی ایران صادر می شد.

وزارت خزانه داری آمریکا در شرح خود در خصوص آثار این تحریم ها، به صراحت عنوان نموده بود که اقدام تازه این کشور ارسال دارو و اقلام انسانی به ایران را محدود می نماید.

در صفحه پرسش و پاسخ های خزانه داری آمریکا، در این رابطه آمده است: ایالات متحده مجوزها و معافیت های گسترده ای ذیل تحریم ها دارد که اجازه فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی به ایران توسط افراد آمریکایی یا غیرآمریکایی را می دهد. اما این مجوزها و معافیت ها عموما تراکنش با افرادی که ذیل فرمان اجرایی 13382 تحریم شده اند را شامل نمی گردد.

واشنگتن در آن موقع خاطرنشان کرد این تحریم ها از روز 8 ژوئن 2020 میلادی (19 خرداد 1399) اجرایی می شوند. به نوشته خزانه داری آمریکا، از این تاریخ به بعد اتباع ایالات متحده، مگر با دریافت مجوزهای موردی، از مشارکت در تراکنش با IRISL و E-Sail منع خواهند شد، از جمله از تراکنش های مربوط به فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی از سوی اتباع ایالات متحده یا از ایالات متحده.

خزانه داری آمریکا می افزاید: علاوه بر این، افراد غیرآمریکایی هم که آگاهانه در تراکنش های تعیین با IRISL و E-Sail مشارکت داشته باشند، حتی برای فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی، خود را در معرض تحریم های دیگر قرار می دهند.

تنها راه حلی که آمریکا برای دور ماندن از تحریم ها به طرف های تجاری ایران ارائه نموده، این است که معاملات خود را تا پیش از زمان اجرایی شدن تحریم ها به خاتمه برسانند.

این اقدام آمریکا در حالی صورت می گیرد که بخش بزرگی از واردات مواد غذایی و دارو به ایران به وسیله دریا و توسط شرکت خطوط کشتی رانی جمهوری اسلامی به عنوان بزرگترین خطوط کشتی رانی ایران انجام می گیرد.

در حقیقت برچسب های تازه ای که آمریکا به این شرکت افزوده، تنها از یک نظر در شرایط پیشین خطوط کشتی رانی ایران تفاوت ایجاد نموده و آن هم دشوارتر کردن صادرات اقلام انسانی به ایران است.

این اولین بار نیست که آمریکا بخش هایی را هدف تحریم قرار می دهد که با زندگی روزمره مردم ایران در ارتباط است. آبان ماه سال جاری هم خزانه داری آمریکا بخش ساخت و ساز و مسکن ایران را تحریم کرد و قوانین تراکنش های مالی با ایران را سختگیرانه تر کرد. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به آن تحریم ها، نوشت: بر خلاف ادعاهای فریبکارانه ایالات متحده، مقررات جدید این کشور تروریسم مالی علیه مردم ایران را تشدید می نماید... حالا خزانه داری دارد نه تنها مواد غذایی، بلکه واردات اقلام دارویی را هم هدف قرار می دهد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1023

به "هشدار کاخ سفید به کشورها برای همکاری با کشتی رانی ایران، خطر تحریم وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار کاخ سفید به کشورها برای همکاری با کشتی رانی ایران، خطر تحریم وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید