وزارت خارجه آلمان: اینستکس تا حد زیادی بی اثر بوده است

به گزارش مجله گوگل ایرانی، تهران (پانا) - وزارت امورخارجه آلمان بیان نمود که کانال تجاری اروپا با جمهوری اسلامی ایران، موسوم به اینستکس تا حد زیادی بی اثر بوده است.

وزارت خارجه آلمان: اینستکس تا حد زیادی بی اثر بوده است

به گزارش ایسنا به نقل از دویچه وله، وزارت امورخارجه آلمان در پاسخ به پرسش امید نوری پور، نماینده حزب سبزها در مجلس این کشور اعلام کرده که ساز و کار اقتصادی اتحادیه اروپا موسوم به اینستکس برای مبادله تجاری با ایران همچنان بی اثر بوده و از زمان تأسیس آن در دو سال پیش تا کنون فقط یک مبادله پیروزیت آمیز از طریق آن اجرا شده است.

در پی خروج آمریکا از برجام، کانال اقتصادی اینستکس در ژانویه سال 2019 با هدف ایجاد امکان مبادلات تجاری محدود با ایران به رغم تحریم های آمریکا، توسط فرانسه، آلمان و انگلیس تأسیس شد.

اما این کانال در عمل پیروزیت آمیز نبوده و تنها 14 ماه پس از تأسیس، ایران و اروپا پیروز شدند از طریق اینستکس اولین مبادله تجاری و تراکنش اقتصادی خود را انجام دهند؛ مبادله ای که طی آن محموله ای از اقلام پزشکی از اروپا به ایران صادر شد.

خبرگزاری آلمان در گزارشی که روز یکشنبه 28 دی (17 ژانویه) منتشر شده، آورده است: آنتیه لندرت زه ، یک مقام وزارت خارجه آلمان در پاسخ خود به امید نوری پور، مدعی شده که جمهوری اسلامی ایران مسئول عمکرد ناپیروز اینستکس بوده است.

بنابر ادعای این مقام آلمانی پس از راه اندازی اینستکس، شمار زیادی از شرکت های اروپایی نسبت به همکاری تجاری از طریق اینستکس ابراز علاقه کردند و وارد مذاکره شدند.

لندرت زه در ادامه پاسخ خود تحقق یک مبادله تجاری را وابسته به عوامل زیاد و اغلب بسیار پیچیده دانسته و ادعا کرده که طرف ایرانی تا به امروز با هیچ کدام از معاملات بعدی موافقت نکرده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، امید نوری پور دولت آلمان را متهم به کم کاری در نجات برجام کرده و گفته است: دولت آلمان برای جلوگیری از کارشکنی ترامپ در توافق هسته ای باید همراه با کشورهای اروپایی زودتر، قاطعانه تر و اساسی تر عمل می کرد.

این نماینده ایرانی تبار مجلس آلمان، نجات توافق هسته ای را در شرایط کنونی با توجه به برخی مخالفت ها در تهران و روی کار آمدن رئیس جمهور جدید در آمریکا بسیار سخت دانسته است.

به گزارش ایسنا، این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده اند که کشورهای اروپایی در راه اندازی موثر ساز و کار اینستکس کم کاری کرده و اعلام کرده اند که اگر اروپا برای تسهیل مبادلات تجاری و اقتصادی با ایران تلاش نکند، تهران به فرایند کاهش تعهدات برجامی خود ادامه خواهد داد.

مجید تخت روانچی، نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل حدود یک ماه پیش در نامه ای به دبیرکل این سازمان از برآورده نشدن وعده کشورهای اروپایی برای تضمین روابط اقتصادی با ایران و ایجاد سامانه اینستکس شکایت کرده و خواستار اثبات کارایی این سازوکار شده بود.

همچنین محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان امروز (یک شنبه) در یک پیام توئیتری با تاکید بر اینکه طرف های اروپایی برجام برای حفظ این توافق هیچ کاری انجام نداده اند، خاطر نشان کرد: برجام به دلیل تلاش های ایران زنده است، نه سه کشور اروپایی.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1405

به "وزارت خارجه آلمان: اینستکس تا حد زیادی بی اثر بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت خارجه آلمان: اینستکس تا حد زیادی بی اثر بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید