پرونده جشنواره تئاتر فتح خرمشهر با رجحان یاسوجی ها بسته شد

به گزارش مجله گوگل ایرانی، مراسم اختتامیه بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر برگزار گردید و نمایش دست هایم کو مم حسن به کارگردانی رضا کرمی زاده از یاسوج برنده 9 جایزه این جشنواره شد.

پرونده جشنواره تئاتر فتح خرمشهر با رجحان یاسوجی ها بسته شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر، مراسم اختتامیه بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر عصر روز یکشنبه 19 آبان در سالن اجتماعات سازمان منطقه آزاد اروند واقع در خرمشهر برگزار گردید.

از جمله حاضران در این مراسم می توان به شهرام کرمی (مدیرکل هنرهای نمایشی)، حمید نیلی (مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی)، سیدوحید فخرموسوی (رییس شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی)، اسماعیل زمانی (مدیرعامل منطقه آزاد اروند)، قدرت الله طمیمیان (معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند)، یاشار نادری (رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح)، کوروش زارعی (مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری)، محسن سلیمانی فارسانی (سرپرست انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس)، ارمغان بهداروند (پژوهشگر، مدرس و مدیر فرهنگی)، سردار محمد علیپور (مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خوزستان) و... اشاره نمود.

کرمی: حمیدرضا آذرنگ برای ادای دین به مقاومت دبیری جشنواره را پذیرفت

شهرام کرمی در ابتدای این مراسم گفت: مفهوم مقاومت با این اتفاق بزرگ تاریخی معنای دیگری در زندگی اجتماعی ما گرفت. همه ما مدیون کسانی هستیم که این واقعه بزرگ را شکل دادند. بسیار خوشحالم که همه مان برای اختتامیه این جشنواره دور هم جمع شده ایم، چرا که امیدوارم این رویداد ادامه پیدا کند و در سال های بعد هم برگزار شود.

او ادامه داد: وقتی رویدادی به بیست و دومین دوره خود رسیده است، یعنی دو دهه از عمر آن می گذرد و ضرورت و تأثیر برگزاری اش بر همه روشن شده و برای مان قابل اهمیت است. جشنواره موضوعی تئاتر فتح خرمشهر با مفهوم مقاومت با خلق آثار مختلف هنری شکل گرفت و سهم عمده آن به هنرمندان شهرهای خرمشهر و آبادان بازمی شود که شروعگر این رویداد بودند.

کرمی با بیان اینکه جشنواره های تئاتری معمولاً به دو شکل براساس شیوه اجرایی و موضوعی برگزار می شود اعلام کرد: جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر به عنوان رویداد موضوعی مهم برای سیاست گذاران بااعتبار است و هنرمندان باارزش خاصی در این رویداد شرکت می نمایند.

او با تشکر از دست اندرکاران جشنواره گفت: از جامعه هنرمندان شهر آبادان، پیشکسوتان و تمام مسئولان دلسوزی که از این رویداد حمایت کردند، تشکر می کنم. از مسئولان تشکر می کنم که یاری کردند این رویداد با همه افت و خیزش برگزار شود.

کرمی با تشکر از دبیر جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر تاکید نمود: در صحبت هایی که با حمیدرضا آذرنگ داشتم متوجه شدم او با تمام حساسیت هایی که برای انتخاب نقش هایش دارد، حضورش در این جشنواره را ادای دین به مقاومت می داند. ادای دین او قبول مسئولیت دشواری بود که در حیطه برگزاری جشنواره فتح خرمشهر داشت. چرا که او به خاطر برگزاری این جشنواره چند پیشنهاد بازی در فیلم ها و سریال های متعدد را رد کرد.

این نویسنده و کارگردان تئاتر ادامه داد: آذرنگ سعی کرد این جشنواره را به خوبی برگزار کند. در حوزه اجرایی جشنواره اتفاقات بسیار خوبی افتاد که تا پیش از این در جشنواره وجود نداشت.

بزرگداشت مرحوم حمید مهرآرا و مرحوم علی غلامی

بخش بعدی مراسم بزرگداشت مرحوم حمید مهرآرا، بازیگر قدیمی تئاتر، سینما و تلویزیون از خرمشهر و مرحوم علی غلامی، بازیگر و کارگردان پیشکسوت عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون از آبادان بود. در این بخش ابتدا کلیپی از صحبت های مردم درباره این هنرمندان پخش شد.

مجید بشکار (فوتبالیست) به نمایندگی از خانواده مرحوم مهرآرا و دختر مرحوم علی غلامی، تندیس و تابلو عکس این هنرمندان را دریافت کردند.

اعتبار فرهنگی منطقه آزاد اروند 200 میلیارد تومان است

سخنران بعدی اسماعیل زمانی بود که گفت: امیدوارم شما مردم منطقه آزاد اروند از برکات این ایام بهره مند شوید. مجموعه فرهنگی که در حال حاضر در آن حضور دارید حضور بیست هزار متر وسعت دارد که 16 هزار متر از این مساحت سالنی است که در آن حضور دارید. این سالن با برگزاری مراسم اختتامیه بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر و با حضور شما افتتاح شد.

او ادامه داد: امیدواریم این مجموعه باعث توسعه منطقه آزاد اروند در حوزه فرهنگ و هنر باشد و استفاده های خوب و بهینه ای از آن شود.

زمانی با تشکر از مسئولان وزارت ارشاد گفت: امیدوارم جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر، مناسبتی دائمی و ادامه دار باشد و در سال های آینده با شرایط بهتر و پربارتری برگزار شود. حتی ما آمادگی این را داریم که این جشنواره به شکل بین المللی برگزار شود و از همه صاحبان آثار در منطقه دعوت و این جشنواره را به عنوان برند منطقه آزاد اروند معرفی کنیم.

او تاکید نمود: جشنواره ها و مناسبت ها اگر موردی باشند، بیشتر جنبه نمادین دارند. ولی جشنواره هایی از این دست مانند جشنواره فیلم فجر یا جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر چون استمرار دارند باید حاوی پیغام هایی برای ارائه به مردم باشند که در سطح عمومی تاثیر بگذارد. خوشبختانه این جشنواره هر ساله با امکانات و پیروزیت بیشتری روبرو بوده و سال جاری ظاهرا بنا بر گزارشی که داده اند تعداد شرکت نمایندگان بیشتر شده است. امیدوارم کیفیت این جشنواره هر ساله بالاتر برود.

زمانی با بیان اینکه ارتقا فرهنگ عمومی راهبرد اساسی منطقه آزاد اروند است، گفت: ارتقا فرهنگی به عنوان راهبردی اساسی برای منطقه آزاد مطرح است و گسترش و توسعه فرهنگی منطقه در اولویتش نهاده شده است. به ویژه توسعه فرهنگ عمومی و آن چه مربوط به احتیاجهای جامعه در حوزه فرهنگ می شود. به تبع هنر و رشته هایی که مربوط به هنر می شوند از جمله تئاتر و سینما در منطقه آزاد اروند در اولویت هستند. این رشته های هنری در راهبرد توسعه فرهنگی از اهمیت سرمایه گذاری برخوردارند.

او ادامه داد: مجموع اعتبارات داده شده در بخش فرهنگی از بعد از بازسازی، به اندازه یک سالی که منطقه آزاد اروند سرمایه گذاری نموده است، نمی شود. 10 درصد اعتبارات منطقه آزاد اروند طبق قانون باید هزینه فرهنگ شود. حدود 200 میلیارد تومان در حوزه فرهنگ و آموزش در منطقه آزاد اروند هزینه شده است. این رقم واقعا برای این منطقه یا در شهرهای همتراز منطقه بی سابقه است. امیدواریم این اعتبارات موجب اعتلای فرهنگ و هنر شده باشد.

جوایز بنیاد فرهنگی روایت فتح و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس

در بخش اهدا جوایز بنیاد فرهنگی روایت فتح و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در بخش نمایش های محیطی، مترسک و کلاغ ها به کارگردانی فاطمه اعزازی، در بخش نمایش های کوتاه بیر دریا سئوگی به کارگردانی عباس خلیفه لو و در بخش نمایش های صحنه ای دست هایم کو مم حسن به کارگردانی رضا کرمی زاده پیروز به دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی شدند.

حمیدرضا آذرنگ، دبیر جشنواره بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر در اختتامیه این جشنواره از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و منطقه آزاد اروند تشکر کرد و یادداشتی خواند.

متن یادداشت آذرنگ به توضیح زیر بود:

سلام، عصر روز یکشنبه تان بخیر، پنج روز پیش چهارشنبه، پانزدهم آبان بود که با همین سلام ابتدای هر کلام شروع شد با امید و آرزو و تمنای سلامتی و به عشق سپری شدن تا امروز. گذشته ای از شروعین سلام کلام آخرین روز هم جواری حال گذشته و یادگار شده که به معین ثبت می ماند هم در خاطر من و هم شاید در ذهن آن ها که رو به رویشان نشستم و دست تمنا به افتخار به سمتشان کشیدم و چه وعده ها که شنیدم و... بماند... گذشته بماند برای قضاوت آینده که پاک ترین و صادق ترین قاضی است. امروز یکشنبه، نوزدهم آبان ماه رأس همین ساعت عزیز من، حمیدرضا آذرنگ، کوچک ترین و ارادتمندترین همه شما تنها و تنها متشکرم، سپاسگزار از همه آن ها که رو به رویم نشستند، سپاس از همه آن ها که فقط نشستند و به احترام این مناسبت یگانه فتح خرمشهر حتی زحمت لختی برخاستن به خود ندادند و هنوز هم نشسته اند و اتفاقاً این ها همان هایی هستند که همیشه تاریخ نشسته اند و زحمت ایستادگان و راهی شدگان را به نام خود فاکتور می نمایند. سپاس از همه آن ها که پا به پا همراه بودند و هنوز هم دلشان تا لحظه آخر همراه تپش های انتظار و اضطراب ما همگام می زند. سپاس از همه آن ها که افتخارشان پشت پاست و زدند و به خیال از پا افتادن ما دست به دعا شدند و چقدر دلمان می سوزد که آنقدر صادق و مخلص و پاک نبودند که دعایشان دستش به استجاب برسد. سپاس از همه آن ها که بی کلامی اضافه دست به دستمان دادند و هنوز گرمای دستشان را از ما دریغ ننموده اند. سپاس از همه آن ها که دست رد به سینه مان زدند و سینه ستبر کردند که خواستند و ما نخواستیم. سپاس از همه آن ها که فقط شنیدند حتی اگر برای لحظه ای تا از دروازه گوش دیگرشان خارج نمایند، تمناهایمان را... از همه آن ها که به سزا نقدمان کردند و همه آن ها که ناسزایشان به گوشمان رسید سپاس. از زمین، از زمان، از خالی دست صاحبان اندیشه فرهنگ تا مالکان برج و باروهای زمینی اما بی هیچ ریشه فرهنگی و فهم هنری سپاس. سپاس، سپاس بابت آنکه هر چه بود و شد گذشت و گام آخرمان هرچند کوتاه و بی بنیه اما به انتهای وظیفه مان رسید.

حالا اما مانده مرتفع ترین نقطه آرزوی من حقیر که همانان از روز نخستین گام حال و احوال خوب و عاشقی تان در این ایام بود و هست و امید که باشد. دست و بالم از رسیدن به اوج خواسته ها و ایده آل هایم برای برگزاری هر چه باشکوه تر جشنواره خالی بود و تنها به همین میزان که شما شاهدش بودید و زندگی اش کردید رسید. اما دست و پای تک تک شما عزیزان که در طول روزهای جشنواره دلیل عاشقی و باورم بودید را می بوسم و در مقابل صبوری و تحمل تان در روبرو با همه کاستی ها و ناتوانی ها سر تعظیم فرو می آورم. تمام دلم فدای کوچک ترین آرزوهایتان.

برگزیده بخش نمایش های محیطی/میدانی

در بخش نمایش های محیطی/میدانی نمایش مترسک و کلاغ ها به کارگردانی فاطمه اعزازی پیروز به دریافت لوح تقدیر، تندیس و جایزه نقدی شد.

برگزیدگان بخش نمایش های کوتاه

مریم طرفی برای بازی در نمایش بوی خاکستر از شهر خرمشهر پیروز به کسب دیپلم افتخار شد.

علی نبی پور برای نگارش و بازی در نمایش آخرین دکل از اولین پادگان جنگ از خارک پیروز به کسب تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی شد.

امیر نصیری برای طراحی و کارگردانی نمایش اعظم از شهر کازرون پیروز به کسب تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی شد.

برگزیدگان بخش نمایشنامه نویسی

در این بخش رضا گشتاسب برای نگارش نمایشنامه های دست هایت کو مم حسن و غراب شیطان پیروز به دریافت رتبه اول، زهرا قلی زاده برای نگارش نمایشنامه دو سرباز در سیاهچال زمان پیروز به دریافت رتبه دوم و علی میرزاعمادی برای نگارش نمایشنامه قهرمانان پیروز به دریافت رتبه سوم شدند.

بیانیه منتقدین

در این بخش مجری مراسم بیانیه منتقدان تئاتر که برگزاری جلسات نقد و آنالیز این جشنواره را بر عهده داشتند خواند.

در بخشی از این یادداشت آمده بود: ...یکی از مزایای جشنواره ایجاد فضای گفت وگو برای هنرمندان است. فرصتی که در آن گروه های نمایشی دیدگاه ها و نظرات خود را بیان نمایند. منتقد کوشش می کند بدون پیش داوری و با نگاهی دقیق و براساس اصول علمی و قواعد هنری به نقد آثار بپردازد. منتقد در مقابل هنرمند نیست. منتقد در کنار هنرمند نهاده شده است ولی اعتلای هنر احتیاج به صداقت و صراحت دارد. باید توجه داشتیم که برای پیشرفت و رشد ابتدا باید مخاطب خوبی باشیم...

برگزیدگان بخش نمایش های صحنه

بخش طراحی بروشور:

در بخش طراحی بروشور هیئت داوران هیچ اثری را شایسته تقدیر ندانستند.

بخش نور:

محمد صالح کرمی برای طراحی نور نمایش غراب شیطان از میناب مورد تقدیر نهاده شد.

سعید فیوضی برای طراحی نور نمایش نامه هایی به دخترم سهراب از آبادان پیروز به دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

بخش گریم:

نازنین نادرپور برای طراحی گریم نمایش دست هایت کو مم حسن از یاسوج مورد تقدیر نهاده شد.

مینا پناه پور برای طراحی گریم نمایش دست هایت کو مم حسن از یاسوج پیروز به دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

بخش طراحی لباس:

مریم مرادی برای طراحی لباس نمایش شلب از خرمشهر مورد تقدیر نهاده شد.

نسرین صابری برای طراحی لباس نمایش غراب شیطان از میناب برنده لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

بخش موسیقی:

آرش خوشنام برای آهنگسازی نمایش تلاقی-گزارش یک واقعه از پیش اعلام نشده از اندیمشک مورد تقدیر نهاده شد.

در این بخش، حسین اصیلی برای آهنگسازی نمایش غراب شیطان از میناب پیروز به دریافت لوح تقدیر و برنده جایزه نقدی جشنواره شد.

بخش طراحی صحنه:

حسین ذوالفقاری و حمید بقایی برای طراحی صحنه نمایش شلب از خرمشهر پیروز به کسب رتبه سوم این بخش، برنده لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شدند.

علی حیدری برای طراحی صحنه نمایش نامه هایی به دخترم سهراب از آبادان پیروز به کسب رتبه دوم این بخش، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

رضا کرمی زاده طراح صحنه نمایش دست هایت کو مم حسن از یاسوج پیروز به دریافت رتبه اول، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

بخش بازیگر زن:

پریسا دوستی بازیگر نمایش حال همه ما خوب است از زنجان در این بخش مورد تقدیر نهاده شد.

آمنه پورحسینی بازیگر نمایش لگاح از خرمشهر و الهام امینی بازیگر نمایش رمان سم پاشی از بوشهر به طور مشترک پیروز به کسب رتبه سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شدند.

مهنوش بلیان بازیگر تلاقی-گزارش یک واقعه از پیش اعلام نشده از اندیمشک پیروز به کسب رتبه دوم در این بخش، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

طیبه نیک آزاد بازیگر نمایش نامه هایی به دخترم سهراب از آبادان پیروز به کسب رتبه اول در این بخش، تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

بخش بازیگر مرد:

محسن خدادادی بازیگر نمایش تلاقی-گزارش یک واقعه از پیش اعلام نشده از اندیمشک و جعفر قاسمی بازیگر نمایش غراب شیطان از آبادان در بخش بازیگری مرد مورد تقدیر نهاده شدند.

امین مطورچی بازیگر نمایش شلب از خرمشهر پیروز به کسب رتبه سوم این بخش، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

رضا یاوری بازیگر نمایش حال همه ما خوب است از زنجان پیروز به کسب رتبه دوم این بخش، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

اکبر آئین بازیگر نمایش دست هایت کو مم حسن از یاسوج پیروز به کسب رتبه اول این بخش، لوح تقدیر، تندیس و جایزه نقدی جشنواره شد.

بخش نمایشنامه:

خسرو امیری، نویسنده نمایشنامه جایی که گنجشک ها می میرند از ماهشهر مورد تقدیر نهاده شد.

باقر سروش نویسنده نمایشنامه حال همه ما خوب است از زنجان پیروز به کسب رتبه سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

طیبه نیک آزاد و علی حیدری نویسندگان نمایشنامه نامه هایی به دخترم سهراب از آبادان به طور مشترک پیروز به کسب رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شدند.

رضا گشتاسب نویسنده نمایشنامه های دست هایت کو مم حسن از یاسوج و غراب شیطان از میناب پیروز به کسب رتبه اول، لوح تقدیر، تندیس و جایزه نقدی جشنواره شد.

بخش کارگردانی:

حسن سبحانی مینابی برای کارگردانی نمایش غراب شیطان از میناب و علیرضا همتیان برای کارگردانی نمایش حال همه ما خوب است از زنجان به طور مشترک پیروز به کسب رتبه سوم این بخش، برنده لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شدند.

علی حیدری برای کارگردانی نمایش نامه هایی به دخترم سهراب از آبادان پیروز به کسب رتبه دوم این بخش، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد.

رضا کرمی زاده برای کارگردانی نمایش دست هایت کو مم حسن از یاسوج پیروز به کسب رتبه اول، لوح تقدیر، تندیس و جایزه نقدی جشنواره شد.

هیئت داوران بخش صحنه بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر پنج نمایش ذیل را به ترتیب اولویت جهت حمایت های اقتصادی و اجرای عمومی به سازمان تبلیغات اسلامی و بنیاد روایت فتح معرفی می کند.

1. نمایش دست هایت کو مم حسن به کارگردانی رضا کرمی زاده

2. نمایش نامه هایی به دخترم سهراب به کارگردانی علی حیدری

3. نمایش غراب شیطان به کارگردانی حسن سبحانی مینابی

4. نمایش حال همه ما خوب است به کارگردانی علیرضا همتیان

5. نمایش تلاقی-گزارش یک واقعه از پیش اعلام نشده به کارگردانی مهدی آشوغ

بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر در بخش های مسابقه نمایش های صحنه، مسابقه نمایش های کوتاه، مسابقه نمایشنامه نویسی و نمایش های محیطی و میدانی، از 15 تا 19 آبان ماه 1398 در منطقه آزاد اروند به دبیری حمیدرضا آذرنگ برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 528

به "پرونده جشنواره تئاتر فتح خرمشهر با رجحان یاسوجی ها بسته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده جشنواره تئاتر فتح خرمشهر با رجحان یاسوجی ها بسته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید