چگونه از موخوره جلوگیری کنیم؟

به گزارش مجله گوگل ایرانی، موخوره نوعی آسیب دیدگی مو است که در آن هر تار مو در پایان به دو قسمت می گردد. راه های زیادی برای جلوگیری از موخوره و رفع کردن آن وجود دارد.

چگونه از موخوره جلوگیری کنیم؟

خبرنگاران | سرویس آرایش و زیبایی - راه های بسیاری برای جلوگیری از موخوره به صورت موقت وجود دارد؛ اما برای رفع کردن دائمی موخوره باید قسمتی از مو ها که دچار این حالت شده است را کوتاه کنید. صد ها روش برای جلوگیری از بروز مجدد موخوره وجود دارد که با انجام روش های زیر می توانید موهایی سالم و زیبا داشته باشید. در کل 4 گام برای جلوگیری از موخوره وجود دارد که هر یک از این گام ها شامل مجموعه ای از اقدامات پیشگیرانه هستند.

گام اول: حذف قسمت موخوره

آنالیز موهای آسیب دیده

ابتدا موهای خود را با دقت در آینه ببینید و آنالیز نمایید. معمولا موخوره در انتهای موها ایجاد می گردد. آسیب دیدگی موها بر اثر موخوره به شکل های مختلفی نمایان می گردد. اگر هر کدام از حالت های زیر را در موهای خود مشاهده کردید؛ اقدام به کوتاه کردن آن قسمت ها بکنید.

 • تقسیم شدن مو به دو یا چند رشته
 • وجود سوراخ های ریزی در مو (اگر یک دسته از موها را بگیرید و ببینید، راحت تر متوجه این مورد می شوید)
 • نقطه های سفید در انتهای مو ها
 • گره خوردن رشته های مو به صورت تکی (البته این حالت بیشتر در موهای خشک و فرفری ایجاد می گردد)

کوتاه کردن موها توسط خودتان

حتما لازم نیست که شما برای چیدن انتهای موها مهارت آرایشگری داشته باشید. فقط هر از گاهی قسمت انتهایی موهایتان را کوتاه کنید. توجه داشته باشید که حدود 6 mm بالاتر از قسمت موخوره شده را کوتاه کنید؛ چرا که اگر کوتاهی را در همان قسمت انجام دهید ممکن است موخوره مجددا اتفاق بیفتد.

 • سعی کنید که حتما بالاتر از قسمت های سفید انتهایی موها را بچینید.
 • کوتاه کردن موهای آسیب دیده ممکن است زمان زیادی را از شما بگیرد اما برای حفظ سلامت موها این یک امر ضروری است.

کوتاه کردن منظم موها

معمولا موها را بعد از مدتی به اندازه 2.5 سانت کوتاه کنید. اینکه چه فاصله زمانی را برای هر بار چیدن موها در نظر بگیرید بستگی به نوع موهایتان دارد. توجه داشته باشید که اگر موخوره را نادیده بگیرید و اقدام به کوتاه کردن موها نکنید؛ موها آنقدر آسیب می بینند تا در نهایت از قسمت موخوره شده جدا شوند. بنابراین پیش از شنماینده شدن موها برای مراقبت از آن ها با یک زمانبندی منظم انتهای موها را کوتاه کنید.

حفظ بلندی مو همراه با مراقبت از آن

اگر می خواهید موهای بلندی داشته باشید و فکر می کنید که کوتاه کردن موها به منظور جلوگیری از موخوره این اجازه را به شما نمی دهد؛ با مراجعه به آرایشگاه می توانید موهایتان را به صورت لایه ای کوتاه کنید. به این ترتیب فقط لایه های سطحی و آسیب دیده مو کوتاه می شوند و طول موها کمتر کوتاه می گردد.

در استفاده از محصولات ترمیم نماینده مو دقت کنید

بعضی از شرکت های فراوری نماینده محصولات ترمیم نماینده مو ادعا می نمایند که با استفاده از محصولاتشان به طور کامل از شر موخوره خلاص می شوید؛ ولی در واقع اینگونه نیست. محصولات ترمیم نماینده مو شاید به صورت موقت موخوره را کمی بهبود بدهند و موها را دچار حالت بهتری بنمایند اما به طور قطع و دائم موخوره را رفع نمی نمایند. این محصولات به تقویت موهای آسیب دیده یاری می نمایند ولی نباید تنها به استفاده از آن ها اکتفا کنید.

گام دوم: شستشو، خشک کردن و برس کشیدن؛ برای داشتن موهایی سالم

با دقت از شامپو بهره ببرید

استفاده بیش از حد شامپو باعث از بین بردن تمام چربی موها می گردد؛ در صورتی که مقداری چربی برای موها ضروری است و از دست رفتن همه آن باعث آسیب دیدن مو می گردد.

 • موهای خود را بیشتر از سه بار در هفته نشوئید. (اگر موهای فرفری یا به سبک آفریقایی دارید حتی کمتر از سه بار در هفته اقدام به شستن موها بکنید).
 • شامپو را مستقیما به پوست سر نزنید و بیشتر سعی کنید کف حاصل از شامپو را به موها برسانید.
 • از آب داغ برای شستن موها استفاده نکنید؛ زیرا کاملا چربی سر را از بین می برند. سعی کنید از آب ولرم برای شستن موها بهره ببرید.
 • اگر همچنان به سرعت موهایتان دچار موخوره می گردد، شامپوی دیگری را امتحان کنید که ملایم تر باشد.
 • از مصرف شامپوهای حاوی سولفات و پارابن خودداری نمایید.

استفاده از محصولات نرم نماینده موها

بعد از شستشوی موها از یک نرم نماینده مناسب بهره ببرید. نرم نماینده را حدود سه دقیقه بر روی موها بگذارید و سپس با آب بشویید.

با ملایمت موها را خشک کنید

مالش دادن موها با یک حوله خشک ایده خوبی نیست. بهتر است موها را به آرامی با یک حوله نرم فشار دهید تا آب اضافه آن ها خارج گردد. تا جایی که امکان دارد اجازه دهید موها به طور طبیعی خشک شوند.

 • اگر برای خشک کردن موها عجله دارید و می خواهید از سشوار بهره ببرید؛ سعی کنید سشوار را روی حرارت باد ملایم قرار دهید یا ترجیحا با استفاده از باد خنک سشوار موها را خشک کنید. توجه داشته باشید که سشوار را با فاصله از موها بگیرید و آن ها را خشک کنید. این کار باعث می گردد آسیب کمتری به موها برسد.
 • اگر می خواهید موها را در یک حوله بالای سرتان بپیچید تا خشک شوند؛ بهتر است از یک تی شرت پنبه ای به جای حوله بهره ببرید.

استفاده از نرم نماینده و تقویت نماینده های مو به طور منظم

اگر به طور منظم یک یا دو بار در ماه از نرم نماینده و تقویت نماینده های مو بهره ببرید، موهای بسیار سالم و خوبی خواهید داشت. همچنین از روغن های مو مانند روغن جوجوبا و نارگیل هم می توانید برای تقویت موها استفاده نمایید. برای استفاده از محصولات تقویتی مو به صورت زیر عمل کنید:

 • موها را کمی مرطوب کنید.
 • مقداری از نرم نماینده، تقویت نماینده مو و یا روغن مو را بردارید.
 • محصول را کاملا به موها بمالید.
 • اجازه دهید محصول 5 دقیقه بر روی موها ماند (اگر آسیب دیدگی موها زیاد بود 10 دقیقه محصول را بر روی مو بگذارید).
 • موها را با آب سرد بشوئید.

یک شانه یا برس مناسب را برای موها بهره ببرید

از برس یا شانه مناسب استفاده نمایید؛ چرا که موها اغلب در اثر استفاده از شانه و یا برس نامناسب کنده می شوند و آسیب می بینند. شانه یا برس های چوبی با دندانه های بافاصله بهترین انتخاب هستند.

به آرامی موها را شانه و یا برس بکشید

ابتدا انتهای موها را برس بکشید. موها را در دست بگیرید و به آرامی شانه بزنید.

 • موها را در حین شانه زدن نکشید.
 • بیش از حد مورد احتیاج موها را شانه نزنید.
 • هرگز در شرایطی که موها خیس هستند اقدام به شانه زدن نکنید زیرا تعداد زیادی از موها در اثر کشیده شدن کنده می شوند. فقط در صورتی که موها خیلی ضخیم و یا فرفری هستند می توانید در صورت مرطوب بودن برس بکشید. چون اینگونه موها اگر کمی مرطوب باشند بهتر شانه می شوند.

گام سوم: مراقبت از موها

مراقبت از موها در زمان خواب

اگر موقع خواب موها را ببافید و یا گوجه ای کنید؛ از دو شاخه شدن موها و شنمایندگی آن ها جلوگیری می کنید. استفاده از بالش ساتن و کلاه مخصوص خواب نیز می تواند مفید باشد.

رژیم غذایی مناسب

سعی کنید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و در آن همه ویتامین ها و پروتئین های مناسب را بگنجانید. استفاده از چربی های مناسب مانند اسید های چرب امگا 3 بسیار مفید است. ویتامین E بسیار برای مو و پوست خوب است. ویتامین E را می توان در بسیاری از مواد غذایی مانند آجیل ، دانه ها، آوکادو، روغن های گیاهی، بعضی از سبزیجات دارای برگ سبز و بعضی از ماهی یافت.

استفاده از روغن های تقویتی مو

روغن هایی مانند روغن بادام، روغن آرگان، روغن خراطین، روغن تخم مرغ، روغن کرچک و روغن زیتون فوق العاده برای مو مناسب بوده و سرشار از مواد مغذی برای موها هستند. این روغن های تقویتی از موخوره جلوگیری می نمایند. دو بار در هفته روغن تقویتی مو را هنگام شب به موها بمالید و صبح بشویید. از محصولات حاوی پارافین و یا نفت سفید خودداری کنید زیراباعث خشک شدن موها می شوند. دقت کنید که روغن را به ساقه و انتهای موها بزنید زیرا استفاده از روغن در نزدیکی پوست سر باعث شوره سر و صدمه رسیدن به ریشه مو می گردد.

از ابزار های مناسب برای بستن موها بهره ببرید

سعی کنید که از کش و کلیپس های محکم برای بستن موها استفاده نکنید. بستن طولانی مدت موها باعث بروز موخوره می گردد.

استفاده از ماسک مو

هر یک یا دو هفته یکبار از ماسک مو برای موهایتان بهره ببرید. ماسک مو آسیب دیدگی موها را به شکل چشمگیری کاهش می دهد. ماسک مو را در نزدیکی پوست سر اتفاده نکنید و فقط آن را به ساقه و انتهای مو بزنید. اجازه دهید ماسک مو حدود 30 دقیقه بر روی موها باشد.

 • با روغن زیتون، عسل و نرم نماینده نیز می توانید یک ماسک موی طبیعی ایجاد نموده و استفاده نمایید.

گام چهارم: اجتناب از آسیب دیدگی

موهای خود را از حرارت حفظ کنید

استفاده از اتوی مو و انجام کارهایی مانند کراتینه کردن مو باعث رسیدن حرارت بالایی به موها می شوند. موها اگر در معرض حرارت قرار گیرند به شدت آسیب می بینند.

 • کمتر از وسایل حرارتی مانند اتو، بابلیس و سشوار بهره ببرید.
 • در صورت استفاده از وسایل حرارت زا، آن ها را بر روی درجه حرارتی کمتر از 180 درجه سانتی گراد قرار دهید.
 • آرایشگران بهتر می دانند که کمترین حرارت برای موها چه میزان است. بنابراین برای مدل دادن به موها به آن ها مراجعه کنید.

مراقبت از موها پیش از شنا کردن

از یک کرم مرطوب نماینده مناسب برای موها پیش از شنا کردن بهره ببرید. همچنین می توانید از روغن موی مناسب استفاده نمایید. کلاه شنا باعث جلوگیری از آسیب موها می گردد.بعد از شنا حتما موهای خود را شستشو دهید.

موها را با آب ولرم و مناسب بشوئید

اگر موهای ظریفی دارید ممکن است موادی همچون کلر موجود در آب به موهایتان آسیب برساند. همچنین آب بعضی مناطق به علت وجود کلسیم کربنات دارای سختی بیشتری است. بنابراین با استفاده از یک دستگاه تصفیه می توانید کلر و سختی آب را از بین برده و سپس اقدام به شستن موها نمایید.

محافظت از موها در برابر خورشید

اشعه ماورای بنفش خورشید به موها آسیب می رساند. در روزهای آفتابی از کلاه و یا کرم های ضد آفتاب بهره ببرید.

کاهش استفاده مداوم از محصولات مو

رنگ مو و دکلره کردن مو باعث آسیب جدی موها می گردد. تا جایی که امکان دارد از این محصولات کمتر بهره ببرید.

منبع: setare.com
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1442

به "چگونه از موخوره جلوگیری کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از موخوره جلوگیری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید