کارگاه تخصصی مطالعه سفال بر مبنای پتروگرافی برگزار می گردد

به گزارش مجله گوگل ایرانی، کارگاه تخصصی مطالعه سفال بر مبنای پتروگرافی آبان ماه سال جاری توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی - تاریخی با همکاری پژوهشکده باستان شناسی برگزار می گردد.

کارگاه تخصصی مطالعه سفال بر مبنای پتروگرافی برگزار می گردد

مجله گوگل ایرانی: این کارگاه دو روزه مقدماتی با موضوعات طبقه بندی، طراحی، سالیابی و بررسی های آزمایشگاهی سفال با نگاهی تخصصی به کاربرد علم کانی شناسی و پتروگرافی مطالعه مقاطع نازک سفال، 21و22 آبان ماه برگزار خواهدشد .

از آنجا که کارگاه یاد شده به منظور بهره مندی باستان شناسان، مرمت گران و کارشناسان باستان سنج و علاقه مندان به مبحث مطالعه آزمایشگاهی سفال برگزار می گردد، احتیاج است که شرکت نمایندگان تا حدودی با مبحث زمین شناسی، سنگ شناسی و کانی شناسی آشنایی داشته باشند.

این دوره اگرچه برای مطالعه سفال کاربرد دارد، اما دانش آموختگان این دوره می توانند از آن برای مطالعه سنگ ، ملات، آجر و دیگر مواد فرهنگی بهره ببرند.

این کارگاه آموزشی شامل دو بخش ؛ بخش اول یا مقدماتی ،شامل ارائه دسته بندی سفال در دوره های مختلف و پراکنش آن در ایران، روش های تئوری طراحی سفال، بررسی مسائل و موانع، محدودیت های روش های بررسی دستگاهی و سالیابی، دسته بندی سنگ ها، روش های شناسایی کانی ها، تفسیر نقشه های زمین شناسی و تجزیه و تحلیل مقاطع میکروسکوپی سفال است.

بخش دوم یا پیشرفته که در آن طی بازدید یک روزه از سایت باستانی شرکت نمایندگان با نحوه جمع آوری، دسته بندی سفال و طراحی ، تهیه مقطع نازک به صورت عملی و سپس مطالعه مقاطع نازک تهیه شده در زیر میکروسکوپ و در نهایت تهیه گزارش مربوط به هر نمونه آَشنا خواهند شد .

مدرسان این کارگاه در بخش طبقه بندی سفال :احمد چایچی امیر خیز، سالیابی و مطالعات آزمایشگاهی: فرانک بحرالعلومی و مولودسادات عظیمی، طراحی سفال: معصومه جاوید خواه و پتروگرافی سفال: سید ایرج بهشتی هستند.

لازم به ذکر است ، علاقمندان می توانند برای کسب اطلاع از نحوه ثبت نام در این کارگاه به بخش فراخوان سایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به آدرس richt.ir مراجعه نمایند .

منبع: چمدان
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 281

به "کارگاه تخصصی مطالعه سفال بر مبنای پتروگرافی برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگاه تخصصی مطالعه سفال بر مبنای پتروگرافی برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید