کروناویروس چقدر روی سطوح زنده می ماند؟

به گزارش مجله گوگل ایرانی، یک مطالعه جدید در خصوص مدت زمان زنده ماندن کروناویروس روی سطوح و در هوا نشان می دهد که کروناویروس می تواند به مدت سه ساعت در ذرات معلق در هوا زندگی کند، اما محققان تأکید می نمایند که این بدان معنی نیست که این ویروس به وسیله هوا منتقل می گردد.

کروناویروس چقدر روی سطوح زنده می ماند؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، یک مطالعه عظیم که در مجله پزشکی The New England منتشر شده است، گزارش داد که کروناویروس جدید، عامل بیماری کووید-19 می تواند برای چند روز در بعضی از سطوح زنده بماند و حتی در ذرات معلق، در هوا به مدت چند ساعت قابل تشخیص است.

این تحقیق مهم بینش ارزشمندی در خصوص طول عمر این ویروس جدید در خارج از بدن انسان ارائه می دهد، با این حال بعضی از کارشناسان معتقدند که یافته های این تحقیق به معنای این نیست که وقتی این ویروس می تواند چندین روز بر روی سطوح باقی بماند، به راحتی به وسیله هوا قابل انتقال باشد.

این تحقیق جدید توسط یک گروه مشارکتی از مؤسسه ملی بهداشت آمریکا، CDC، دانشگاه UCLA و دانشگاه پرینستون صورت گرفته است. محققان برای آزمایش پایداری این ویروس از یک نبولایزر برای تقلید از سرفه های انسان استفاده کردند و ذرات حامل ویروس را به هوا منتقل کردند. محققان همراه با آزمایش اینکه این ویروس چه مدت در هوا پایدار است، ثبات آن را در چهار سطح مختلف از جمله پلاستیک، فولاد ضد زنگ، مس و مقوا مورد آنالیز قرار دادند.

نتیجه گیری های این مطالعه که به طور گسترده ای در رسانه ها بازتاب یافته است، نشان می دهد کروناویروس برای چند روز بر روی سطوح مختلف و چند ساعت در هوا زنده می ماند.

در بیانیه محققان آمده است: دانشمندان کشف کردند که این ویروس تا سه ساعت در ذرات معلق در هوا، حداکثر چهار ساعت روی مس، تا 24 ساعت روی مقوا و تا دو تا سه روز روی پلاستیک و فولاد ضدزنگ قابل تشخیص است.

با این حال، زنده ماندن این ویروس در هوا به معنای این ذکر نشده است که این ویروس به وسیله هوا قابل انتقال است. همچنین نشان نمی دهد که به عنوان مثال یک جعبه مقوایی آلوده می تواند به عنوان یک وسیله منتشر نماینده ویروس در شرایط دنیای واقعی عمل کند.

این مطالعه در درجه اول میزان زوال و نابودی ویروس را در شرایط مختلف محیطی آنالیز نموده است. این میزان به عنوان نیمه عمر شناخته شده است و مدت زمان لازم برای نابودی 50 درصد از ذرات ویروس را نشان می دهد. درک نیمه عمر ویروس برای ایجاد اقدامات مؤثر در بهداشت عمومی به ویژه در بیمارستان ها حیاتی است.

این مطالعه به عنوان نمونه با نگاهی به فولاد ضد زنگ یادآوری می نماید نیمه عمر کروناویروس جدید در آن حدود 13 ساعت است. با این حال، ویروس تقریباً به مدت سه روز روی این سطح قابل تشخیص بود.

گرگوری پولند محقق کلینیک مایو شرح داد: این واقعیت که شما ویروس روی یک سطح قابل شناسایی است، لزوماً به معنای عفونی بودن آن نیست.

اینکه یک سطح خاص چه مدت عفونی باقی می ماند بستگی به تعداد زیادی از عوامل محیطی دارد که به راحتی در یک مطالعه آزمایشگاهی قابل ارزیابی نیستند. به عنوان مثال، گرما و نور می توانند سرعت زوال ویروس را تسریع نمایند.

راس مک کینی مسئول ارشد علمی دانشکده های پزشکی آمریکا می گوید: شما باید سطح مشخصی از قرار دریافت در معرض ویروس را دریافت کنید تا آلوده شوید و این بدان معناست که باید حجم کافی از ذرات ویروس به مقدار کافی بر روی سطح فرود بیاید تا سطح برای مدت قابل توجهی عفونی بماند.

مس که یک ماده ضد میکروبی است، نیمه عمر ویروسی حدود سه ساعت و نیمی را نشان داد. همچنین نیمه عمر کروناویروس در مقوا هشت ساعت و روی پلاستیک 16 ساعت بود؛ بنابراین اگرچه مطمئناً امکان انتقال ویروس از بسته های پستی وجود دارد، اما بسیار بعید است که ویروس بتواند مقدار زیادی در فرآیند تحویل بسته زنده بماند.

الیزابت مک گرا متخصص بیماری های عفونی گفت: اگر انتقال به وسیله این نوع سطوح زیاد باشد، باید از چند ماه پیش شاهد انتشار گسترده و بین المللی این ویروس می بودیم. اگر کروناویروس به وسیله بسته های پستی انتقال می یافت، می توانستیم در اوایل شیوع کروناویروس، گسترش جهانی و فوری را در چین ببینیم. اما ما چنین چیزی را شاهد نبودیم، بنابراین به نظر من خطر آن بسیار کم است.

این مطالعه جدید مطمئناً بینش علمی ارزشمندی را در خصوص چگونگی پایدار بودن کروناویروس جدید در تعدادی از سطوح مختلف ارائه می دهد.

محققان می گویند: نتایج این مطالعه نشان می دهد که چرا تجزیه و تحلیل و بحث در خصوص این ویروس مهم است. این مطالعه شرح می دهد که چرا رسانه ها داستان هایی را منتشر می نمایند که دائماً با یکدیگر متناقض هستند. چرا که آن ها به محض انتشار یک مطالعه، نتایج آن را به عنوان نظریه مطرح می نمایند و در حالی که هنوز تأیید نشده یا به طور گسترده پذیرفته نشده اند، آن ها را به عنوان واقعیت بیان می نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 877

به "کروناویروس چقدر روی سطوح زنده می ماند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کروناویروس چقدر روی سطوح زنده می ماند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید