آمریکا: هیچ تغییر یا کاهشی در تحریم ایران وجود ندارد

به گزارش مجله گوگل ایرانی، همزمان با درخواست هشت کشور برای لغو تحریم ایران در سایه شیوع کرونا، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تأکید بر تداوم سیاست فشار حداکثری ، گفت هیچ تغییر یا کاهشی در تحریم آمریکا علیه تهران وجود ندارد.

آمریکا: هیچ تغییر یا کاهشی در تحریم ایران وجود ندارد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با وجود ژستهای بشردوستانه آمریکا مبنی بر آمادگی این کشور برای یاری به ملت ایران، تأکید کرد که فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهد داشت.

اورتاگوس به روزنامه سعودی الشرق الاوسط گفت که هیچ تغییر یا کاهشی در تحریم های تحمیلی آمریکا علیه رژیم ایران وجود ندارد.

این موضع سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بعد از نقدها شدید مسئولان جمهوری اسلامی ایران و بعضی مقامات بین المللی از تاثیر منفی تحریم های ایالات متحده بر توانایی ایران برای مقابله با ویروس کووید19 اتخاذ شد و در پی آن هشت کشور با ارسال نامه ای به دبیر کل سازمان ملل، خواهان برطرف تحریم های ایران برای مبارزه مؤثرتر این کشور با ویروس جدید کرونا شدند (جزئیات بیشتر).

کشورهای روسیه، چین، سوریه، کوبا، نیکاراگوئه، کره شمالی، ونزوئلا و ایران نامه مشترکی را به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل ارسال نموده و از او خواستند که برطرف تحریم های یکجانبه آمریکا بر ایران را، که مانع مبارزه با شیوع ویروس کرونا شده است، خواهان گردد.

مورگان اورتاگوس در ادامه ادعا کرد که ایران، همواره فرصت دارد که سر میز [مذاکره] حاضر گردد و مانند یک کشور مسئول، رفتار و با دونالد ترامپ رئیس جمهور و مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا مذاکره کند.

این مسئول آمریکایی ادامه داد: در آن موقع، می توان این تحریم ها را فورا متوقف کرد. این گزینه همواره روی میز است.

اورتاگوس ضمن نادیده دریافت تأثیر تحریمهای آمریکا علیه ملت ایران در فرایند مبارزه با ویروس کرونا، مدعی شد: بار دیگر اهمیت دارد که شرح دهم، سیاست تحریم ها، از کانالهای یاریهای بشردوستانه و امدادرسانی برای یاری به ایران به منظور مبارزه با شیوع بیماری کرونا، مستقل است.

این در حالی است که پزشکان و مسئولان جمهوری اسلامی بارها تأکید نموده اند که تحریمهای آمریکا مانع از رسیدن دارو و تجهیزات پزشکی به ایران می گردد. در تأیید این مسئله نیز، مارا کارلین، مقام سابق وزارت دفاع آمریکا توضیح داد که به رغم تاکید وزیر خارجه آمریکا مبنی بر معافیت کالاهای بشردوستانه از تحریم های این کشور علیه ایران، بسیاری از کشورها از یاری کردن به ایران بیم دارند(جزئیات بیشتر).

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن تکرار ادعای عدم اقدامات مناسب جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از شیوع کرونا، مدعی شد که آمریکا همچنان از دولت ایران می خواهد یاریهای آمریکا را بپذیرد.

این در حالی است که حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، از ادعای آمریکا برای یاری به ملت ایران، تحت عنوان لیوان آب گل آلود یاد و تأکید کرد، واشنگتن به جای این ادعاها، تحریم ها را بردارد؛ زیرا تحریمها مانع اصلی مبارزه با کرونا هستند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 881

به "آمریکا: هیچ تغییر یا کاهشی در تحریم ایران وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا: هیچ تغییر یا کاهشی در تحریم ایران وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید