امکان تشخیص 2 ساعته کووید-19 در کشور فراهم شد

به گزارش مجله گوگل ایرانی، محققان یکی از شرکت های دانش بنیان توانستند کیت های تشخیص کووید -19 را با مجوز اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را به فراوری انبوه برسانند که به گفته آنها این کیت در مدت 2 ساعت قادر به تشخیص بیماری خواهد بود.

امکان تشخیص 2 ساعته کووید-19 در کشور فراهم شد

تشخیص ویروس کرونا

مدیر توسعه کسب و کار این شرکت دانش بنیان و از محققان فراوری این کیت در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه اجرای این پروژه پس از تایید رسمی انتشار ویروس کرونا در کشور در این مجوعه دانش بنیان پیشتاز سلامت شروع شد، گفت: از آنجایی که محرز بود که با شیوع این ویروس در چین در سایر کشورها نیز شایع خواهد شد، ما مطالعاتمان را در زمینه شروع کردیم تا ببینیم که دستور العمل های تشخیصی این ویروس کدام روش است.

دکتر وحید یونسی ادامه داد: بر این اساس با شیوع این ویروس در کشور، کارهای تحقیقاتی را شروع کردیم تا بتوانیم کیتی را بر اساس تجربیات پیروز کشورهای دیگر مانند چین که درگیری زیادی با این بیماری داشت، طراحی کنیم.

یونسی با بیان اینکه با این مطالعات، مدل های آزمایشگاهی این کیت را فراوری کردیم، خاطر نشان کرد: متعاقب این اقدام مطالعاتی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و معاونت تحقیق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فراخوانی را برای ارسال طرح های فراوری کیت های بومی تشخیص ویروس کوید-19 به شرکت های دانش بنیان فعال در این زمینه منتشر کردند و ما با توجه به سابقه تحقیقاتی، مدل آزمایشگاهی این کیت را ارائه دادیم.

این محقق با بیان بیان این کیت در این فراخوان مورد پذیرش نهاده شد، خاطر نشان کرد: اواسط اسفندماه نمونه فراوری نیمه صنعتی این کیت را به انستیتو پاستور به عنوان آزمایشگاه مرجع کووید کشور، تحویل دادیم و توانستیم تاییدیه های کنترل کیفی را برای احراز کیفیت این محصول دریافت کنیم و به دنبال آن مجوز فروش کیت تشخیص کووید-19 را از سوی اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت اخذ کردیم.

یونسی، با تاکید بر اینکه در حال حاضر این محصول به فراوری انبوه رسیده است، یادآور شد: نتایج انجام تست توسط این کیت کاملا مشابه با نمونه های کشورهای پیشرو در این زمینه و کیت های وارداتی است ضمن آنکه قیمت آن یک چهارم کیت های وارداتی است.

مدیر کسب و کارهای این شرکت دانش بنیان، یادآور شد: با زیر ساخت هایی که در این شرکت ایجاد شده، توان فراوری 80 هزار تست در هفته را داریم و فروش این کیت از روز گذشته (سه شنبه، 5 فروردین ماه) به آزمایشگاه های استانی شروع شده است.

وی تاکید نمود: با توجه به اینکه پیش بینی این بیماری نه تنها برای ایران بلکه برای کل دنیا نامعلوم و نامشخص است، از این رو اعلام کردیم که این مجموعه دانش بنیان قادر است ذخیره 400 هزار تست را تا ماه آینده برای کشور تامین کند. این عدد، عدد قابل قبولی است.

عملکرد کیت تشخصی کووید-19

یونسی با بیان اینکه این کیت بر اساس گاید لاین ها و روش دستورالعمل های دنیای فراوری شده است، اظهار کرد: این کیت قادر است در مدت دو ساعت وجود ویروس را به صورت قطعی تشخیص دهد.

به گفته وی این کیت قادر است وجود ویروس کووید-19 را به وسیله نمونه هایی که از گلو، بینی و مایع مجاری تنفسی بیمار که توسط پزشک گرفته می گردد، در مدت دو ساعت تشخیص دهد.

این محقق افزود: طراحی این کیت به گونه ای است که به صورت اختصاصی می تواند ویروس کووید را شناسایی کند.

کاربردهای علمی از کیت های اختصاصی پس از اپیدمی

وی در پاسخ به این سوال که پس از اپیدمی کووید آیا این کیت کاربردهای دیگری خواهد داشت یا نه، گفت: همیشه در اندمی ها و اپیدمی ها موضوع کیت های تشخیصی مطرح می گردد ولی قطعا از تجربیات آن می توان استفاده کرد.

یونسی به تجربه دیگر این شرکت دانش بنیان در اپیدمی تب دنگی اشاره نمود و یادآور شد: این اپیدمی در کشورهای جنوب شرقی آسیا شیوع یافت و ما کیت این بیماری را فراوری نموده و به فروش رساندیم و با کاهش اپیدمی متقاضی برای خرید این محصول وجود ندارد ولی ما از همین تجربه بر روی سایر فناوری ها استفاده خواهیم کرد.

این محقق افزود: در بیش از 20 سال فعالیت بالغ بر 65 کیت تشخص آزمایشگاهی فراوری کردیم و در حال حاضر محصولات این شرکت به 25 کشور صادر شده است و این توانمندی نشان دهنده زیر ساخت هایی است که در زمینه کیت های تشخیص آزمایشگاهی فراهم نموده ایم.

وی اضافه نمود: با توجه به نتایج قابل قبولی که از کیت تشخیص کووید-19 حاصل شده است، پتانسیل و درخواست صادراتی این محصول نیز وجود دارد.

مطالعات دایمی برای شناسایی فرم های جدید کروناویروس ها

وی با اشاره به ضرورت شناسایی فرم های جدید کرونا ویروس ها، گفت: برای اینکه این کیت قابلیت شناسایی فرم های جدیدتر این کروناویروس ها را داشته باشد ما همیشه ساختارهای ژنومی این ویروس را رصد می کنیم.

یونسی با بیان اینکه بر اساس گزارش های دنیای این ویروس دارای فرم های S و L است، ادامه داد: ما با مطالعه این گزارش، آنالیز بر روی کیت های فراوریی انجام دادیم و مشاهده کردیم که این کیت هم می تواند فرم های S و هم فرم های L را تشخیص دهد.

وی تاکید نمود: توانمندی کیت ها بستگی به تداوم مطالعاتی و تحقیقاتی دارد و ما نیز بر این اساس گزارش های دنیای را رصد می کنیم و به محض آنکه فرم های جدید این ویروس گزارش شد، کیت های فراوریی راستی آزمایی می گردد که این کیت عملکرد آن دچار اختلال هست یا خیر.

وی در زمینه مطالعات ژنتیکی ویروس کرونا در این شرکت با بیان اینکه مطالعات ژنتیکی در این شرکت انجام نمی گردد، گفت: مطالعات ژنتیکی معمولا توسط آزمایشگاه های دنیای در مراکزی که امکان کشت ویروس را داشته باشند، انجام می گردد و گزارش های این آزمایشگاه از سوی WHO به وزارتخانه های بهداشت سراسر دنیا اعلام می گردد.

به گفته وی فرآیند کشت ویروس فرآیندی بسیار پیچیده ای است که در دنیا چند شرکت محدود وجود دارد که مطالعات ژنتیکی ویروس را انجام می دهند.،ایسنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 880

به "امکان تشخیص 2 ساعته کووید-19 در کشور فراهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان تشخیص 2 ساعته کووید-19 در کشور فراهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید